Reklama
Reklama

Ciesz się słońcem i zadbaj o zdrowie. 10 zasad bezpiecznego opalania się

Latem opalanie się jest dla wielu osób punktem obowiązkowym udanych wakacji. Nic dziwnego, ponieważ zdrowa i piękna opalenizna potrafi dodać uroku. Jednak należy wiedzieć, jak opalać się w sposób bezpieczny dla naszego organizmu, aby mu nie zaszkodzić i nie przyspieszyć procesu starzenia się skóry. Podpowiadamy, jak robić to w zdrowy i mądry sposób.

Nieodpowiednie przygotowanie skóry do kontaktu ze słońcem może skutkować poważnymi problemami takimi jak oparzenia słoneczne, zwiększenie ryzyka wystąpienia nowotworu skóry czy przyspieszone starzenie się skóry. Wobec tego warto wiedzieć jak bezpiecznie się opalać, tak aby nie zaszkodzić swojemu organizmowi.

Jak działa promieniowanie słoneczne?

Słońce emituje nieograniczone promieniowanie świetlne o różnej długości fal, od najkrótszych po najdłuższe. Wyróżniamy wobec tego: promieniowanie kosmiczne, promieniowanie gamma, promieniowanie rentgenowskie, promieniowanie ultrafioletowe UV (składające się z UVC, UVB oraz UVA), promieniowanie widzialne, podczerwień (IR) oraz fale radiowe.

Ta najbardziej niebezpieczna odmiana promieniowania jest filtrowana przez atmosferę. Docierają do nas 2/3 tego promieniowania, ale i tak ma ono istotny wpływ na nasze ciało.

Kto nie powinien się opalać?

Opalanie się nie zawsze jest dozwolone. W trosce o nasze zdrowie musimy zrezygnować z tej czynności w kilku przypadkach. Między innymi dotyczy to osób, które przechodzą rekonwalescencję. W ich przypadku może to doprowadzić do nawrotu choroby, zapaleń i zakażeń. Słońce działa pobudzająco na rozwój schorzeń, nasilając ich objawy.

Przed działaniem słońca chronić należy również dzieci, które są na nie mniej odporne, oraz osoby starsze. Jest to związane z tym, że po 50. roku życia wzrasta wrażliwość na działanie promieni słonecznych. Dodatkowo opalanie niewskazane jest także, jeżeli danego dnia przyjęliśmy szczepionkę.

Oprócz tego nie powinno się opalać w czasie ciąży. Promieniowanie zaburza wchłanianie kwasu foliowego, który jest ważny dla rozwoju dziecka. Oznacza to więc, że tej czynności powinny unikać bezwzględnie kobiety w pierwszym trymestrze ciąży.

10 zasad bezpiecznego i zdrowego opalania

Jeżeli jednak nie ma przeciwwskazań do opalania i chcemy skorzystać z wakacyjnej pogody, warto wiedzieć, jak robić to w bezpieczny i zdrowy sposób, aby uniknąć przebarwień skóry oraz innych zagrożeń płynących z nadmiernego eksponowania się na promieniowanie. Oto 10 zasad, które pomogą nam zrobić to w rozsądny sposób:

1. Chroń oczy i głowę

W tym przypadku doskonale sprawdzi się lekki kapelusz czy czapka z daszkiem, które ochronią nas przed udarem słonecznym. Dodatkowo zwróćmy uwagę, czy nasze okulary posiadają filtr UV.  Jest to istotne, ponieważ to właśnie on chroni oczy, a nie jedynie przyciemnione szkła.

2. Zawsze stosuj kosmetyki z filtrami UV

Jest to konieczność, nie tylko podczas opalania, ale i także podczas zwykłego wyjścia z domu. Używajmy kremów z faktorem co najmniej SPF 15, chociaż latem warto wybierać te wyższe parametry. Więcej o doborze idealnego filtra UV pisaliśmy tutaj.

3. Krem do opalania nakładaj co 3-4 godziny

Krem do opalania z UV należy nakładać nie później niż 15-20 minut przed ekspozycją na słońce. Zaleca się powtórnie nałożyć krem po 3- 4 godzinach, ponieważ podczas pływania, wycierania ręcznikiem czy po spoceniu się, warstwa ochronna zostaje usunięta. Nakładajmy dużą ilość kosmetyku, tak aby dokładnie pokryć naszą skórę.

4. Unikaj słońca od 11:00 do 15:00

To właśnie w tym przedziale czasowym promieniowanie ultrafioletowe jest najmocniejsze, dlatego najlepiej korzystać z kąpieli słonecznej rano lub późnym popołudniem.

5. Przez chmury także można się opalić

Pamiętajmy o używaniu kremów z filtrem również w pochmurne dni, ponieważ 90% promieniowania przenika przez chmury. Istotne jest również  to, że ryzyko uszkodzenia skóry przez słońce jest większe na dużych wysokościach, np. podczas górskiej wspinaczki. Wtedy warto wziąć ze sobą kosmetyk o mocy 50 SPF.

6. Nawadniaj się

Niezwykle ważne jest picie odpowiedniej ilości wody. Upał i ekspozycja na słońce, sprawiają, że tracimy dużo wody na skutek pocenia się. Zadbajmy więc o to, aby wypijać duże ilości płynów, najlepiej zwykłej wody, która najskuteczniej nawadnia.

7. Rób przerwy w opalaniu

Jeżeli chcemy, aby opalanie było zdrowe i bezpieczne, powinniśmy stosować przerwy. Kilkugodzinna ekspozycja na słońcu, nawet po uprzednim posmarowaniu kremem z filtrem, może przynieść przykre konsekwencje. W momencie, gdy poczujemy pierwsze oznaki przegrzania lub poparzenia powinniśmy chociaż na chwilę zejść ze słońca. Warto wyznaczyć sobie konkretne pory co kilka godzin, kiedy to schowamy się w chłodniejszym miejscu i damy odpocząć naszemu organizmowi.

8. Jeżeli zażywasz leki, sprawdź czy możesz się opalać

W przypadku stosowania niektórych leków, powinniśmy zapytać lekarza, czy nie są to związki fotouczulające. Pod wpływem promieni słonecznych na skórze może wystąpić odczyn fotoalergiczny lub fototoksyczny.

Do grupy leków niebezpiecznych dla skóry w połączeniu z opalaniem zalicza się między innymi:

  • antybiotyki,
  • beta-blokery,
  • leki hormonalne,
  • leki moczopędne,
  • leki przeciwgrzybicze
  • leki przeciwcukrzycowe,
  • leki przeciwtrądzikowe,
  • sulfonamidy.

9. Pamiętaj o ochronie miejsc najbardziej wrażliwych na promieniowanie

Miejsca najbardziej wrażliwe na promieniowanie to twarz i skóra głowy, uszy, kark, plecy, dekolt i podbicia stóp. To tam powinniśmy szczególnie dokładnie i często nakładać filtr. Wrażliwe miejsca powinny być chronione kosmetykiem z  SPF 50. Dodatkowo musimy także zadbać o zaklejenie plastrem swoich znamion, aby nie wystawiać ich na promieniowanie UV.

10. Używaj kosmetyków po opalaniu

Po skończonym opalaniu, weźmy prysznic i dokładnie umyjmy swoje ciało, tak aby zmyć resztki kosmetyku do opalania. Następnie nałóżmy balsam po opalaniu. Najlepiej wybrać kosmetyk, który w swoim składzie ma Witaminę E, B5 i A oraz d-panthenol lub aloes.

Zobacz też:

Top 6 prezentów na Dzień Ojca. Ucieszą każdego tatę

Tak szybko podgrzejesz wodę w basenie. Wydasz mniej niż 10 złotych

Brak klimatyzacji to nie problem. Tak łatwo schłodzisz mieszkanie podczas upałów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie