Chcesz, żeby czosnek był dorodny? Zawsze sadź go w ten sposób
Czosnek to aromatyczna przyprawa, którą możesz mieć u siebie w ogrodzie. Nie musisz czekać do wiosny, aby rozpocząć jego uprawę. Od września do listopada panują najodpowiedniejsze warunki do tego, aby go zasadzić. Jak sadzić czosnek, aby był dorodny? Wykorzystaj te wskazówki, a plony będą zachwycać.
Mimo że jesień jest czasem czyszczenia ogrodu z obumarłych roślin, to niektóre w tym okresie powinny być sadzone. Tak właśnie jest z czosnkiem ozimym. Aby mógł się wypuścić korzenie, potrzebuje niskich temperatur. Z tego powodu jego uprawę najlepiej zacząć między wrześniem a listopadem. Wówczas jeszcze przed zimą zdąży się ukorzenić.
Podłoże do sadzenia czosnku to połowa sukcesu uprawy zioła. Gleba powinna mieć odczyn pH wahający się między 6,5 a 7,5. Bardzo istotna jest też głębokość wsadzania. Sadzonki rośliny umieszczamy na wysokości około 5 lub 6 cm. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko odkrycia ząbków.
Czytaj także: Chcesz mieć wysyp borówek amerykańskich w przyszłym roku? O tym zabiegu musisz pamiętać
Przy sadzeniu czosnku ozimego jesienią istotne są także odległości między roślinami. Sadzonki muszą się znajdować od siebie w odległości co najmniej 10 cm. To pozwoli im na swobodny rozwój i niepodkradanie wzajemne składników odżywczych.
Czosnek ozimy można sadzić tam, gdzie wiosną czy latem były uprawiane takie rośliny jak fasola, groch, pomidory i ogórki. Należy się za to wystrzegać rabat, gdzie znajdowały się cebule, pory czy ziemniaki. Taka ziemia będzie wyjałowiona z istotnych dla czosnku składników odżywczych.
Zobacz też:
Ten glutek wyczyści każdy zakamarek. Zrobisz go z trzech składników
Żelazko zostawia plamy na ubraniach? Tak pozbędziesz się zabrudzeń
Co czwarty Polak nie wie, gdzie wyrzucać te śmieci. A kary są dotkliwe