Reklama
Reklama

​5 oznak, że twój organizm jest ciągle zestresowany. Jeśli je zauważyłeś, natychmiast udaj się do lekarza

Ze stresem spotykamy się praktycznie na każdym etapie naszego życia. I to codziennie. Jednak jego długotrwałe skutki mogą być opłakane dla naszego organizmu. Dlatego warto wiedzieć, kiedy nasz organizm wykazuje objawy spadku formy, a kiedy jest chronicznie zestresowany.

Kortyzol, popularnie zwany hormonem stresu, to tylko jeden z czynników, który może skutkować podanymi niżej objawami. Dlatego tak ważne jest kompleksowe podejście do tego aspektu i zbadanie poziomu innych hormonów i pierwiastków.

Nocne wybudzanie

Wybudzanie się między 2 a 4 w nocy może mieć podłoże fizjologiczne. To właśnie w tym czasie zaczyna się obniżać wydzielanie melatoniny, stopniowo następuje wzrost temperatury ciała oraz wytwarzane są glikokortykosteroidy, czyli hormony odpowiedzialne za przygotowanie ciała i wszystkich narządów do wyzwań, jakie czekają w ciągu dnia. Jednak jeśli taka sytuacja ma miejsce każdej nocy, zdecydowanie warto się temu bliżej przyjrzeć i skonsultować z lekarzem.

Popołudniowy spadek energii

Nie tylko noc jest porą, gdy trzeba dokładnie analizować działanie naszego organizmu. Objawem przewlekłego stresu może być również nieadekwatne pobudzenie w pierwszej części dnia i ogromny spadek energii w drugiej jego części. Jest on na tyle duży, że często jedynym ratunkiem jest drzemka i nie pomoże czwarta, piąta czy nawet dziesiąta kawa. W takim przypadku także warto udać się do lekarza i wykonać badania, które pomogą w dalszej diagnostyce problemu.

Ochota na słodkie przekąski

Kto z nas nie lubi słodyczy, niech pierwszy rzuci ciastkiem. Zapewne takich osób jest naprawdę mało. Jednak w przypadku chronicznego stresu ochota na słodycze jest notoryczna, a oprócz myślenia o nich konieczna jest także konsumpcja. Warto również zwrócić uwagę, że to właśnie słodycze odgrywają tu główną rolę, gdyż jest to niejako "nagroda" za stres. O wiele rzadziej, a nawet wcale, myślimy o słonych przekąskach, co w przypadku osób bez takich problemów zwykle się przeplata.

Mgła mózgowa

To określenie zostało rozpowszechnione jako jedno z powikłań po przejściu koronawirusa. Jednak mgła mózgowa nie jest jednostką chorobową, a pewnym zespołem objawów. Szczególnie objawia się ona przy realizacji pozornie prostych czynności, których nie możemy doprowadzić do końca. Dodatkowo pojawiają się spadki koncentracji i motywacji, dezorientacja czy też kłopot w logicznym myśleniu. W takim przypadku może to być spowodowane chronicznym stresem, a nawet problemami neurologicznymi. Nie warto więc bagatelizować takich objawów i od razu skonsultować się z lekarzem.

Nadmierna masa ciała

Jak to zwykle w naturze bywa, nadmierne odkładanie się kilogramów w jednym miejscu jest możliwe, a ich pozbycie się np. tylko z ud — już nie. Podobnie jest w przypadku problemów z nadmiernym stresem. Ważnym sygnałem jest odkładanie się tłuszczu w okolicach brzucha, a także niemożliwość pozbycia się nadwagi z tych okolic. Jeśli wszystkie objawy idealnie opisują ciebie, naprawdę rozważ wizytę u specjalisty i wykonanie badań, które pozwolą się ich pozbyć i żyć lepiej.

Zobacz też:

Ta mikstura pozwoli ci przetrwać jesień bez przeziębień. Nazywają ją "antygrypiną"

Wystarczy jeden ruch, by zaoszczędzić na energii podczas prania. Sprawdź, co robić, żeby zużywać mniej prądu

Metoda dziadka na przechowywanie jabłek. Są świeże i smaczne przez całą zimę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie