Reklama
Reklama

​5 oznak, że twój organizm jest ciągle zestresowany. Jeśli je zauważyłeś, natychmiast udaj się do lekarza

Ze stresem spotykamy się praktycznie na każdym etapie naszego życia. I to codziennie. Jednak jego długotrwałe skutki mogą być opłakane dla naszego organizmu. Dlatego warto wiedzieć, kiedy nasz organizm wykazuje objawy spadku formy, a kiedy jest chronicznie zestresowany.

Kortyzol, popularnie zwany hormonem stresu, to tylko jeden z czynników, który może skutkować podanymi niżej objawami. Dlatego tak ważne jest kompleksowe podejście do tego aspektu i zbadanie poziomu innych hormonów i pierwiastków.

Nocne wybudzanie

Wybudzanie się między 2 a 4 w nocy może mieć podłoże fizjologiczne. To właśnie w tym czasie zaczyna się obniżać wydzielanie melatoniny, stopniowo następuje wzrost temperatury ciała oraz wytwarzane są glikokortykosteroidy, czyli hormony odpowiedzialne za przygotowanie ciała i wszystkich narządów do wyzwań, jakie czekają w ciągu dnia. Jednak jeśli taka sytuacja ma miejsce każdej nocy, zdecydowanie warto się temu bliżej przyjrzeć i skonsultować z lekarzem.

Popołudniowy spadek energii

Nie tylko noc jest porą, gdy trzeba dokładnie analizować działanie naszego organizmu. Objawem przewlekłego stresu może być również nieadekwatne pobudzenie w pierwszej części dnia i ogromny spadek energii w drugiej jego części. Jest on na tyle duży, że często jedynym ratunkiem jest drzemka i nie pomoże czwarta, piąta czy nawet dziesiąta kawa. W takim przypadku także warto udać się do lekarza i wykonać badania, które pomogą w dalszej diagnostyce problemu.

Ochota na słodkie przekąski

Kto z nas nie lubi słodyczy, niech pierwszy rzuci ciastkiem. Zapewne takich osób jest naprawdę mało. Jednak w przypadku chronicznego stresu ochota na słodycze jest notoryczna, a oprócz myślenia o nich konieczna jest także konsumpcja. Warto również zwrócić uwagę, że to właśnie słodycze odgrywają tu główną rolę, gdyż jest to niejako "nagroda" za stres. O wiele rzadziej, a nawet wcale, myślimy o słonych przekąskach, co w przypadku osób bez takich problemów zwykle się przeplata.

Mgła mózgowa

To określenie zostało rozpowszechnione jako jedno z powikłań po przejściu koronawirusa. Jednak mgła mózgowa nie jest jednostką chorobową, a pewnym zespołem objawów. Szczególnie objawia się ona przy realizacji pozornie prostych czynności, których nie możemy doprowadzić do końca. Dodatkowo pojawiają się spadki koncentracji i motywacji, dezorientacja czy też kłopot w logicznym myśleniu. W takim przypadku może to być spowodowane chronicznym stresem, a nawet problemami neurologicznymi. Nie warto więc bagatelizować takich objawów i od razu skonsultować się z lekarzem.

Nadmierna masa ciała

Jak to zwykle w naturze bywa, nadmierne odkładanie się kilogramów w jednym miejscu jest możliwe, a ich pozbycie się np. tylko z ud — już nie. Podobnie jest w przypadku problemów z nadmiernym stresem. Ważnym sygnałem jest odkładanie się tłuszczu w okolicach brzucha, a także niemożliwość pozbycia się nadwagi z tych okolic. Jeśli wszystkie objawy idealnie opisują ciebie, naprawdę rozważ wizytę u specjalisty i wykonanie badań, które pozwolą się ich pozbyć i żyć lepiej.

Zobacz też:

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

Znajomi owijają walizki folią spożywczą? Gdy to przeczytasz, zrobisz tak samo

Wrzucaj do pralki raz w miesiącu. Zapomnisz o wielu problemach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie