Reklama
Reklama

Zrezygnuj z majówki. Zaplanuj urlop w tym terminie, a sporo zaoszczędzisz

Bierzesz 3 wolne dni i masz do dyspozycji aż 9-dniowy urlop. W tym roku majówka zapowiada się na długą, a zarazem… bardzo drogą. Ceny w obiektach noclegowych w całej Polsce szybują do góry, a chętnych na wyjazdy nie brakuje. To oznacza, że będzie tłoczno i gwarno, przy czym ładna pogoda wcale nie jest gwarantowana. W obliczu tego rozważ alternatywny termin na urlop za granicą lub w kraju. W maju będzie jeszcze sporo wolnego.

Ile osób rezygnuje z majówki w 2024 roku?

Mimo tego, że biura podróży kuszą ofertami urlopów za granicą, a polskie obiekty noclegowe nadal mają wolne miejsca, aż 2/3 Polaków nie planuje z nich korzystać. Pozostali deklarują jednak, że planują odwiedzić ciekawe miejsca w górach czy nad morzem. Niekoniecznie będą podróżować daleko — sporo wycieczkowych planów to "mikrowyprawy" na 1, maksymalnie 2 dni niedaleko miejsca zamieszkania.

Z czego wynika fakt, że nie wszyscy planują podróże w czasie majówki? To proste, wielu z nas odstraszają ceny i tłumy, spora grupa osób po prostu nie dostanie w tym czasie urlopu. Innym powodem są już zaplanowane wakacje i konieczność zaciśnięcia pasa przed lipcowym czy sierpniowym wypoczynkiem.

Nie wyjeżdżasz na majówkę? Nic straconego, bo już niebawem pojawi się okazja, aby udać się na wakacje.

Maj to matury i egzaminy ósmoklasistów, a więc kolejne dni wolne

Rodzice przy planowaniu wakacji muszą zwracać uwagę nie tylko na ceny w danym terminie, ale też na dni wolne od szkoły. A tych w maju będzie sporo. Uczniowie, którzy nie podchodzą do matur decyzją CKE mają wolne w dniach 7, 8 i 9 maja, kiedy organizowane są obowiązkowe egzaminy dojrzałości z języka polskiego, języka angielskiego oraz matematyki. Szkoły, w ramach tzw. dni dyrektorskich mogą też dać uczniom wolne w kolejnych dniach, jednak nie jest to standardem, dlatego wymaga zapoznania się z harmonogramem dni wolnych w danej placówce.

Podobnie z egzaminem ósmoklasisty, który został zaplanowany na dni 14, 15, 16 maja. W tym czasie w szkołach też nie odbywają się lekcje, a uczniowie młodszych klas mają wtedy wolne.

Wiedząc o tym, kiedy twoje dziecko ma wolne dni w maju, możesz dopasować swój urlop w pracy do niego i wyjechać na wakacje tydzień po majówce. Co to oznacza dla twojego portfela? Spore oszczędności, bo ceny w biurach podróży poza szczytem sezonu spadają nawet o 1000-1500 złotych. Pogoda w wielu miejscach jest już bardzo ładna, jest ciepło i można korzystać z kąpieli w morzu czy rozrywek w aquaparku.

W maju 2024 są... dwie majówki!

Już niebawem, bo 30 maja mamy kolejny wolny dzień. Jest to Boże Ciało, które w tym roku wypada wcześniej i to sprawia, że ten miesiąc obfituje w liczne okazje do podróży. Biorąc 1 wolny dzień (w piątek po Bożym Ciele, tj. 31 maja) możesz cieszyć się długim, bo 4-dniowym weekendem. To świetna okazja, aby zorganizować poróż po Polsce, ale nie tylko.

Popularnością cieszą się też kilkudniowe urlopy za granicą. Na 4 dni możesz polecieć np. do Pragi, Budapesztu, Rzymu, Amsterdamu, Splitu, Durres, Pafos i wielu innych europejskich miast. Popularne kierunki na podróże kilkudniowe są oddalone zaledwie kilka godzin lotu od Polski (zazwyczaj około 2-3 godzin potrzeba, aby dostać się do miejsca docelowego), co czyni je atrakcyjnymi pomysłami na urlop za granicą w okresie Bożego Ciała.

Wakacje w weekend Bożego Ciała, tj. od 30 maja do 2 czerwca to także świetny pomysł na prezent dla dzieci. Przypominamy, że 1 czerwca przypada Dzień Dziecka, który można świętować np. w podróży do obiektu, który oferuje aquapark, salę zabaw i inne atrakcje dla najmłodszych gości.

Planując podróże w maju 2024 roku warto rozważyć terminy po majówce. Wolnych dni w związku z maturami i egzaminami ósmoklasisty, a potem z Bożym Ciałem będzie sporo, a to stwarza możliwość na udane i tanie podróże po kraju oraz urlopy za granicą.

Zobacz też:

Nie musisz wyjeżdżać z Polski, by zobaczyć wulkany. W kraju mamy ich sporo

Idealne miejsce na piknik nad jeziorem. Z Krakowa dojedziesz tu w mniej niż godzinę

​Luksusowe miasto na pustyni i ponad 30 stopni w maju. Polacy pokochali ten kierunek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podróże | wakacje | ciekawe miejsca