Reklama
Reklama

Zapomnij o dopłacie za bagaż. Nie będzie w ogóle potrzebny. Przełomowy pomysł linii lotniczych

Lato to czas podróży. Zarówno tych krótszych, jak i dłuższych. Jeśli chcemy poznać dalekie kraje od ich mniej turystycznej strony, warto zrezygnować z usług biura podróży. W takiej sytuacji najlepiej samemu kupić bilety i zarezerwować hotele. Pojawia się jednak problem bagażu. Sprawdź, jakie rozwiązanie znalazła jedna z linii lotniczych.

Japan Airlines to japońskie narodowe linie lotnicze założone w 1951 roku. Posiadają flotę 278 samolotów i obsługują 259 tras międzynarodowych i 144 krajowe. Zajęły piąte miejsce w plebiscycie Skytrax World Airline Awards 2023 na najlepszą linię lotniczą na świecie.

Projekt "Any Wear, Anywhere"

Linie lotnicze Japan Airlines zamierzają otworzyć wypożyczalnię ubrań. Projekt o nazwie "Any Wear, Anywhere" ma być realizowany we współpracy z Sumitomo Corporation. Na ten moment jest ona w fazie testów, które mają potrwać do sierpnia 2024 roku.

W ofercie wypożyczalni ubrań mają znaleźć się trzy zestawy w trzech rozmiarach. Będzie można wybierać wśród ubrań z kategorii: smart, smart casual oraz mieszanej. Grupy rozmiarowe będą podzielone na: mały (S), średni (M) oraz duży (L). Rezerwacja zestawów ma się odbywać poprzez stronę internetową.

Cena jednego zestawu ma wstępnie oscylować między 4000 a 7000 jenów, czyli od ok.114,45 do ok. 200,29 złotych. Jeden pasażer będzie mógł wypożyczyć maksymalnie osiem kompletów strojów, a zamówienie trzeba złożyć miesiąc przed terminem przyjazdu. Co ciekawe zamówienie zostanie dostarczone bezpośrednio do hotelu wskazanego przez pasażera, nie trzeba będzie martwić się o jego odbiór i transport w obcym miejscu.

Czytaj również: Ile może ważyć bagaż podręczny? Jak go mierzyć, żeby nie mieć kłopotów na lotnisku?

Wypożyczalnia ubrań tylko w Japonii?

Realizowany przez Japan Airlines projekt "Any Wear, Anywhere" ma funkcjonować jedynie na terenie Japonii. Przynajmniej w fazie testowej, czyli do sierpnia 2024 roku. Jeśli jednak skutek tych działań przyniesie oczekiwane rezultaty, możemy spodziewać się takich wypożyczalni na całym świecie. Przede wszystkim w innych liniach lotniczych należących do oneworld. Po SkyTeam i Star Alliance jest to największy sojusz lotniczy na świecie. Należą do niego, oprócz Japan Airlines, m.in. American Airlines, British Airways, Finnair, Iberia czy Qatar Airways.

Nie tylko mniejszy ciężar samolotu

Oczywiście pierwszy cel, jaki przychodzi na myśl w kontekście wypożyczalni ubrań dla pasażerów linii lotniczych, to zmniejszenie masy całkowitej pełnego samolotu. Jest to jak najbardziej prawdą. Mniejsze bagaże to niższa masa całkowita, niższa masa całkowita to mniejsze zużycie paliwa, mniejsze zużycie paliwa lotniczego to mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Według szacunków Japan Airlines każdy zredukowany kilogram masy całkowitej pełnego samolotu sprawia, że do atmosfery wydobywa się 0,75 kg mniej dwutlenku węgla.

Czytaj także: Jak spakować bagaż, aby zaoszczędzić miejsca i uniknąć problemów?

Najpopularniejszy samolot we flocie Japan Airlines to Boeing 737-800, który może zabrać na pokład 189 pasażerów. Zakładając, że średnie obłożenie lotu wynosi 80%, a średnia waga ubrań w walizce wynosi 15 kg, to dzięki wypożyczalni ubrań jeden lot może zredukować ilość uwolnionego do atmosfery dwutlenku węgla prawie o dwie tony. Oczywiście, jeśli każdy z pasażerów skorzysta z takiej możliwości.

Drugi cel, jaki ma zrealizować projekt wypożyczalni ubrań, to zminimalizowanie ilości odpadów. Jak zamierzają to osiągnąć? Ubrania dla pasażerów mają pochodzić z nadmiaru zapasów, które nie zostały sprzedane i prędzej czy później zostałyby przeznaczone do utylizacji.

Zobacz też:

​Ten dokument jest równie ważny przed wyjazdem, jak paszport. Wielu Polaków o nim zapomina

Niezwykła ulica w Gdańsku. Wiąże się z nią romantyczna legenda

Takich gór jeszcze nie widzieliście. To najbardziej kolorowy park narodowy na świecie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podróże