Reklama
Reklama

Ile może ważyć bagaż podręczny? Jak go mierzyć, żeby nie mieć kłopotów na lotnisku?

Sezon na wakacyjne podróże trwa. Linie lotnicze proponują klientom coraz to atrakcyjniejsze propozycje biletów i zapowiadają uruchomienie nowych połączeń. Ważną kwestią przed udaniem się na zagraniczne wojaż, jest zabranie bagażu podręcznego zgodnego z wytycznymi konkretnych linii lotniczych.

Pomimo tego, że linie lotnicze regulują cenowo coraz więcej aspektów podróży, to bagaż podręczny wciąż jest bezpłatny. Dzięki temu podróżni mogą zabrać ze sobą torbę, plecak lub torebkę do środka kabiny samolotu. Nie muszą umieszczać wszystkich rzeczy w luku bagażowym.

Ze względu na to, że za większe walizki trzeba zapłacić dodatkowe pieniądze, wiele osób próbuje zmieścić wszystkie swoje rzeczy właśnie w darmowym bagażu podręcznym.

Dlatego w sezonie wakacyjnym pytania "ile może ważyć bagaż podręczny", czy "jakie wymiary może mieć bagaż podręczny" są zadawane niezwykle często. Przypatrzmy się, jakie informacje na ten temat znajdują się w regulaminach najpopularniejszych linii lotniczych.

Jak zmierzyć bagaż podręczny? Sposób na sprawdzenie wagi i rozmiaru

Największą uwagę należy skupić na mierzeniu twardych walizek. To dlatego, że w razie nieoczekiwanej sytuacji – pomyłki z oszacowaniem rozmiaru, nie można jej w żaden sposób ścisnąć lub po prostu przepakować część rzeczy. Przy ustalaniu wymiarów walizki należy sprawdzić nie tylko wymiary komory, ale także uwzględnić wszystkie odstające elementy: kółka, rączki, czy dodatkowe kieszenie. Można do tego użyć miary krawieckiej.

Kolejnym etapem będzie zważenie walizki lub torby, którą zabieramy jako bagaż podręczny. Można do tego wykorzystać zwykłą wagę łazienkową. Można też skorzystać z innych rozwiązań. Jednym z nich jest specjalna waga bagażowa. Zaczepia się nią o rączkę lub uchwyt torby albo walizki. Na wyświetlaczu pojawia się dokładna wartość wyrażana w kilogramach. Takie akcesorium kosztuje ok. 50 złotych.

Waga i rozmiar bagażu podręcznego. Jakie zasady stosują popularne linie lotnicze?

Bilety kupione, hotele zarezerwowane, ubezpieczenie turystyczne zamówione i wycieczki wybrane. Można pomyśleć, że wszystko już gotowe, można spakować torbę i jechać spokojnie na lotnisko. Warto się na chwilę przedtem zatrzymać i sprawdzić, czy walizki i plecaki spełniają normy bagażu podręcznego, obowiązujące w konkretnej linii lotniczej.

Sprawdziliśmy, jak w przekroju prezentują się dane dotyczące wymiarów bagażu podręcznego u najpopularniejszych przewoźników (stan na 30.05.2023). Zaznaczamy jednak, że należy samodzielnie zapoznać się z regulaminem konkretnej linii lotniczej przed wyjazdem. 

Wygląda to następująco:

  • Ryanair: 40 cm x 20 cm x 25 cm + odpłatnie drugi bagaż 55 cm x 40 cm x 20 cm,
  • Wizzair: 40 cm x 30 cm x 20 cm,
  • LOT: 55 cm x 40 cm x 23 cm + bezpłatnie: torebka damska lub torba męska lub laptop (wymiary 40 cm x 35 cm x 12 cm),
  • Lufthansa: 55 cm x 40 cm x 23 cm lub składana torba na odzież 57 cm x 54 cm x 15 cm – w klasie Business i First dodatkowo druga sztuka bagażu podręcznego,
  • KLM: 55 cm x 35 cm x 25 cm + bezpłatnie 1 akcesorium, np. torebka, aktówka lub laptop 40 cm x 30 cm x 15 cm – w klasie Business dodatkowo druga sztuka bagażu podręcznego,
  • Qatar Airways: 50 x 37 x 25 cm,
  • Emirates: 55 x 38 x 20 cm

Bagaż podręczny: co można spakować do środka?

Zanim podróżny wejdzie na pokład samolotu, przejdzie szczegółową kontrolę. Będzie sprawdzana m.in. zawartość jego bagażu podręcznego. Jakich błędów nie popełniać, żeby nie mieć problemów na lotnisku? 

Płyny, to znaczy: perfumy, napoje, czy szampon lub żel do mycia pod prysznic, należy umieścić w przezroczystych buteleczkach po 100 ml sztuka. Trzeba je następnie schować w również przezroczystym woreczku. Najlepiej nadaje się typ z zamknięciem strunowym. 

Oprócz tego należy odseparować elektronikę od reszty bagażu. Najlepiej umieścić akcesoria w osobnej kieszeni, ponieważ trzeba będzie je wyjąć z torby na czas kontroli. Za elektronikę uważa się wszelkie urządzenia takie jak, na przykład aparaty fotograficzne, laptopy, tablety, smartfony, czy powerbanki. 

Należy również unikać przewożenia w bagażu podręcznym ostrych przedmiotów, takich jak noże, scyzoryki, pilniczki itp. oraz metalowych elementów. 

Zobacz też:

To miasto wygląda jak z bajki. Leży u naszych sąsiadów i zachwyca kolorami

To "najciemniejsze miasto na świecie" Mrok panował tam przez większą część roku

​Idealne uzdrowisko z hydroterapią na październikowy wyjazd. Przebijają nawet Duszniki-Zdrój

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tanie bilety lotnicze | wakacje