Reklama
Reklama

Jak spakować bagaż, aby zaoszczędzić miejsca i uniknąć problemów?

Zbliżające się lato to przede wszystkim czas podróży. Niezależnie od tego, czy są one długie i dalekie, czy jedynie weekendowe, zawsze wymagają od nas spakowania swoich walizek. Jednak jak to zrobić, aby zaoszczędzić nieco miejsca oraz uniknąć problemów np. na lotnisku? Sprawdź nasze niezawodne sposoby.

Zanim się spakujesz, zastanów się, gdzie jedziesz

Zanim przystąpimy do pakowania naszej walizki lub plecaka, musimy sobie dokładnie określić pewne kwestie, które ułatwią nam decyzję, co i jak spakować do bagażu.

Przede wszystkim postawmy sobie pytanie, gdzie jedziemy i co za tym idzie, na jakie warunki pogodowe możemy liczyć na miejscu. Dzięki temu będziemy mogli wykluczyć co najmniej kilka ciuchów, które wzięliśmy z przyzwyczajenia, a będą zwyczajnie za ciepłe lub za chłodne. Pamiętajmy równocześnie, że w niektórych krajach np. w Afryce w okolicach pustyni, w dzień będzie nam niezwykle gorąco, ale nocą możemy porządnie zmarznąć.

Po drugie przemyślmy kwestię tego, na jak długo jedziemy i czy potrzebujemy spakować się na kilka dni, czy kilka tygodni. Dodatkowo warto już zawczasu rozważyć, co będziemy robić i czy planujemy spędzać czas na zwiedzaniu, wspinaniu się, gdzie nie przyda nam się elegancki strój i biżuteria, czy jednak postawimy na wyjścia do restauracji, zwiedzanie centrum miasta, gdzie natomiast nie przydadzą nam się np. buty trekkingowe.

Zrób listę

Czynnością, która ułatwi nam spakowanie niezbędnych rzeczy i pozwoli nie zapomnieć o najważniejszych kwestiach, jest zrobiona z wyprzedzeniem lista, z którą będziemy pakować nasz bagaż. Na pewno unikajmy pospiesznego wrzucania ciuchów do walizki lub plecaka w noc poprzedzającą nasz wyjazd. To pewny przepis na to, aby spakować dużo niepotrzebnych rzeczy i zapomnieć o tych najistotniejszych.

Warto już na kilka dni przed podróżą zacząć gromadzić rzeczy, które chcemy spakować. Dzięki temu upewnimy się, czy niczego nie potrzebujemy dokupić, wyprać lub wyczyścić. Następnie możemy zacząć przygotowywać naszą listę. Możemy ją zrobić samodzielnie lub wykorzystać do tego aplikacje mobilne, które ułatwią nam ten proces. Jest to np.  MyLuggage czy Packing List. Gotowa lista pomoże nam również zweryfikować liczbę rzeczy i ewentualnie wyeliminować te, które się powtarzają lub które z perspektywy czasu wydają nam się zbędne. Co więcej, pakując się w podróż powrotną, dzięki takiej liście będziemy mogli sprawdzić czy niczego nie zapomnieliśmy.

Roluj, a nie składaj

Zamiast tracić czas na precyzyjne składanie spodni czy koszulek, zacznij je rolować. Dzięki temu nie tylko zajmą one dużo miejsca, ale i będą mniej pogniecione.

Inną zaletą tego rozwiązania jest to, że zrolowane ubrania łatwiej będzie odnaleźć w swojej walizce. Nie musimy w tym przypadku przekopywać się przez stertę ubrań, aby dotrzeć do bluzki lub spodni, które potrzebujemy. Oprócz tego, chcąc zaoszczędzić miejsce, możemy też wykorzystać jako schowki wszelkie zakamarki np. wkładając skarpetki do butów, a ręcznik lub bieliznę do wnętrza kapelusza.

Wyposaż się w organizery do bagażu

Organizery do bagażu to rozwiązanie, które sprawdza się wielu osobom. Są to niewielkie torby, do których wkładamy swoje rzeczy, zanim wrzucimy je do walizki lub plecaka. Pomagają one w kompaktowy sposób umieścić wszystkie nasze ciuchy. Pomieści się ich jednak o wiele więcej, gdy je zrolujemy.

Dzięki temu zadbamy także o porządek w bagażu, ponieważ np. jeden organizer możemy przeznaczyć na spodnie, a drugi na bluzki. Często wybieranym rozwiązaniem są także torby próżniowe, jednak w tym przypadku musimy zdecydować się na takie, z których da się wypompować powietrze poprzez ich ściskanie i nie będziemy potrzebowali do tego np. odkurzacza.

Nie pakuj walizki do pełna

Pakując swój bagaż, pamiętajmy o pozostawieniu około 20% wolnej przestrzeni. Przyda nam się ona np. na pamiątki, które kupimy w podróży. Będzie ona także niezbędna w przypadku, gdy będziemy wracać w lżejszych ciuchach, a te które zajmują więcej przestrzeni, będziemy musieli włożyć do walizki.

Co więcej, ubrania podczas podróży często nasiąkają wilgocią lub są bardziej pogniecione i mogą zajmować więcej przestrzeni. Z tego powodu wskazane jest pozostawienie sobie, chociaż małego zapasu miejsca, dzięki czemu unikniemy problemu podczas powrotu z urlopu.

Jakich błędów unikać pakując się do samolotu?

Pakowanie jeszcze bardziej się komplikuje, gdy w podróż wybieramy się samolotem. Wtedy musimy pamiętać o niektórych kwestiach, które nie są tak istotne przy innych środkach transportu. Rzeczy, na które warto zwrócić uwagę to:

  • Leki - najlepiej przewozić je w oryginalnych opakowaniach, ponieważ możemy zostać poproszeni  o potwierdzenie autentyczności medykamentów. Pamiętajmy także, aby poinformować pracownika kontroli bezpieczeństwa o tym, że mamy ze sobą produkty medyczne.
  • Za dużo kosmetyków - w przypadku bagażu rejestrowanego będzie możliwe spakowanie większych butelek, jednak już do bagażu podręcznego spakować można maksymalnie 1 l płynów, jednak podzielonych na 100 ml buteleczki.
  • Niewymiarowa walizka - bagaż musi również spełniać wymogi linii lotniczych. U większości tradycyjnych przewoźników wprowadzono ustandaryzowany rozmiar walizki podręcznej, który wynosi 55 cm x 40 cm x 23 cm. Natomiast bagaż rejestrowany powinien mieć 158 cm (wysokość + szerokość + głębokość).
  • Brak sprawdzenia wagi walizki przed wylotem - bardzo często zdarza się, że podczas ważenia bagażu rejestrowanego okazuje się on za ciężki. Wtedy jesteśmy zmuszeni do zapłacenia za nadbagaż lub pozbycia się go. Właśnie dlatego warto za każdym razem sprawdzić, ile waży nasza walizka. Informacje o tym, jak duży i jak ciężki bagaż możemy zabrać w podróż, znajdziemy na stronie przewoźnika.

Zobacz też:

To tu Polacy chcą spędzać urlop. W zeszłym roku pobiliśmy rekord odwiedzin

Nowa atrakcja nad Bałtykiem. Turyści będą tłumnie odwiedzać to miejsce

Krokusy możesz podziwiać nie tylko w Dolinie Chochołowskiej. Tu nacieszysz oczy z dala od tłumów

INTERIA.PL