Reklama
Reklama

Zamek Disneya w Polsce? Pałac Kopciuszka znajdziesz niedaleko Opola

Jesień to idealny czas na wycieczki po Polsce. I to nie tylko te do Zakopanego, Warszawy, Krakowa czy Wrocławia, bo przecież naszym kraju nie brakuje pięknych, mało znanych miejsc, które warto odwiedzić. Na pewno nie wiesz, że około 40 kilometrów od Opola znajduje się wspaniały pałac, który do złudzenia przypomina bajkowe zamki Disneya. I przed laty naprawdę mieszkał w nim "polski Kopciuszek".

Opolszczyzna to niezwykle atrakcyjny region, jednak turyści w większości go nie doceniają. Na wycieczki przyjeżdża się tutaj znacznie rzadziej niż do Wrocławia, Krakowa czy Zakopanego. 

A szkoda, bo i tutaj nie brakuje pięknych widoków oraz tajemniczych miejsc rodem z baśni, czego najlepszym przykładem jest XIX-wieczny, neogotycko-neorenesansowy pałac w Kopicach. Ta usytuowana około 40 kilometrów od Opola budowla najlepsze czasy ma już za sobą, ale i tak do złudzenia przypomina bajkowe zamki Disneya. 

Bajkowa historia pałacu w Kopicach. Zamieszkiwał go "polski Kopciuszek"

Historia pałacu w Kopicach do złudzenia przypomina tę z bajki o Kopciuszku. Pierwsze wzmianki o nim sięgają średniowiecza, ale do najważniejszych wydarzeń doszło tutaj w XIX wieku. To wtedy mieszkańcami zamku byli Joanna Gryzik i hrabia Hans Ulrich z rodziny Schaffgotsch, którzy w 1964 roku z pomocą architekta Karla Lüdecke dokonali w tym miejscu gruntownych zmian.

Małżeństwo przez lata kochało się i żyło w dostatku, ale droga do ich szczęśliwego związku nie była usłana różami z uwagi na pochodzenie kobiety, która przyszła na świat w ubogiej rodzinie. Jej matce brakowało pieniędzy, więc w wieku 4 lat oddała dziewczynkę służącej Karola Goduli. Był to bogaty, ale chory i bardzo samotny człowiek, który później adoptował dziewczynkę. Gdy umarł, zapisał Joannie cały swój majątek, jednak wokół nie brakowało złych ludzi, którzy życzyli jej śmierci. 

Wyjechała więc do Wrocławia, gdzie po latach poznała bogatego Hansa Ulricha Schaffgotscha. Zakochała się w nim, jednak na drodze do szczęścia pary stał brak szlacheckiego tytułu Joanny Gryczik. I wtedy z pomocą przyszedł im... Król Fryderyk Wilhelm IV, który nadał dziewczynie herb i nowe nazwisko (Gryczik von Schomberg-Godulla).

Może cię zainteresować: Sosnowiec zyska nową atrakcję. Będą tam jeździć turyści z całej Polski

Po ślubie młodzi zamieszkali w zakupionym przez Hansa Ulricha pałacu, który został przebudowany przez młodych na styl neogotycki z elementami neorenesansowymi. Poza samym zamkiem powstał tutaj również przepiękny ogród, folwark i około 70- hektarowy park krajobrazowy. Z uwagi na liczne stawy miejsce to przez pewien czas powszechnie nazywano Pałacem na Wodzie. 

Gdy w 1910 roku Joanna umarła, opiekę nad pałacem przejęła jej rodzina. Przez lata miejsce to zachwycało i w nienaruszonym stanie przetrwało nawet dwie wojny światowe. Do nieodwracalnych zniszczeń doszło tutaj dopiero 7 października 1956 roku. Wówczas nieznani sprawcy podpalili go w 4 miejscach naraz, a z miejscowych stawów spuszczono wodę tak, by utrudnić strażakom akcję gaśniczą. Od tego czasu pałac w Kopicach zaczął popadać w ruinę. 

Sprawdź: To najpiękniejsza wieś w Polsce. Leży na szlaku Orlich Gniazd

Pałac w Kopicach - zwiedzanie. Wciąż czeka na remont, ale zobaczysz go z daleka

Pomimo zainteresowania licznych inwestorów, przez lata był jedynie coraz bardziej rozkradany i niszczał. Nadzieja na lepszą przyszłość dla tej rezydencji pojawiła się dopiero w ubiegłym roku, gdy zamek zakupił Joachim Wiesiołek. Niestety zwiedzanie pałacu w Kopicach na ten moment jest niemożliwe, ponieważ stan obiektu jest drastycznie zły. 

Budynek grozi zawaleniem, dlatego teren ten można odwiedzać jedynie podczas tzw. Kopickich Spotkań Pałacowych, gdy specjaliści pilnują, aby nikomu nic się nie stało. Nie oznacza to jednak, że majestatycznego piękna tych ruin nie można podziwiać zza pałacowej fosy. 

Będąc na jesiennej wycieczce w okolicach Opola, koniecznie warto przespacerować się po pobliskim parku, w którym przy odrobinie szczęścia powinieneś natknąć się na Świątynię Dumania, Kapicę Grobową czy pruską Kolumnę Zwycięstwa. W jaki sposób można tam dojechać? Otóż pałac w Kopicach znajduje się przy drodze numer 385

Zobacz też:

​Ten dokument jest równie ważny przed wyjazdem, jak paszport. Wielu Polaków o nim zapomina

Niezwykła ulica w Gdańsku. Wiąże się z nią romantyczna legenda

Takich gór jeszcze nie widzieliście. To najbardziej kolorowy park narodowy na świecie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | weekend w Polsce