Reklama
Reklama

To najpiękniejsza wieś w Polsce. "Jesienny raj" leży na Szlaku Orlich Gniazd

Na Szlaku Orlich Gniazd znajduje się mała, urokliwa miejscowość, która w tym roku zwyciężyła w konkursie na Najpiękniejszą Małopolską Wieś. Zamieszkuje ją niewielu Polaków, ale turyści odwiedzają ją regularnie. Jest popularnym kierunkiem szkolnych wycieczek i nic dziwnego, bo to prawdziwy "jesienny raj". Tutejszy krajobraz zapiera dech w piersiach, a tylu zabytkowych obiektów skumulowanych w jednym miejscu w innych miejscowościach możesz ze świecą szukać!

Ojców zwyciężył w konkursie "Małopolska Wieś" zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w kategorii na Najpiękniejszą Małopolską Wieś 2023 roku. Jest to mała, licząca nieco ponad 200 mieszkańców miejscowość, która jednak jest miejscem bardzo atrakcyjnym turystycznie. 

Ojców znajduje się w powiecie krakowskim w gminie Skała. Jesienią w dowolnej chwili możesz go odwiedzić podczas spaceru Szlakiem Orlich Gniazd. A jeżeli to zrobisz, na pewno nie będziesz żałował z uwagi na tutejsze zapierające dech w piersiach pejzaże, jaskinie i unikalne zabytkowe obiekty. 

Ojców to Najpiękniejsza Małopolska Wieś 2023 roku. Turyści chętnie ją odwiedzają

Pomimo tego, że Ojców nie jest gęsto zaludniony, szacuje się, że rocznie odwiedza go nawet 600 tys. turystów. Do dużego zainteresowania tą piękną wsią przyczynia się atrakcyjne położenie wsi, na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w Dolinie Prądnika, na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego. 

Pierwsze wzmianki o Ojcowie pochodzą z 1370 roku. Miejscowość rozwinęła się z niewielkiej osady przy miejscowym zamku wzniesionym na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego w II połowie XIV wieku w miejscu dawnej osady kultury łużyckiej (zniszczonej jeszcze podczas najazdu Scytów). 

Może cię zainteresować: To najdłuższa wieś w Polsce. Leży u stóp najbardziej kapryśnej góry

Największe atrakcje Ojcowa. Zachwyca tam nie tylko zamek

Dziś po zamku kazimierzowskim pozostały ruiny. Jednak pomimo tego, że budowla nie jest w idealnym stanie, wciąż pozostaje obowiązkowym kierunkiem wizyt odwiedzających Ojców turystów. 

Poza majestatycznym zamkiem Kazimierza Wielkiego z II połowy XIV wieku, w Najpiękniejszej Małopolskiej Wsi 2023 roku warto odwiedzić również inne miejsca. Będąc tam powinieneś skorzystać z pięknych widoków, spędzając jak najwięcej czasu na spacerach po parkach i trasach z atrakcyjnymi punktami widokowymi. 

A podczas wędrówki zatrzymaj się dłużej przy takich obiektach jak:

Zobacz też:

Dotrzesz tam łodzią pocztową lub jachtem. Tę wyspę na Bałtyku zamieszkuje tylko 100 osób

Planujesz wakacje nad Bałtykiem? W tym miesiącu będzie najwięcej opadów

To tu znajduje się największy zamek w Polsce. Nie chodzi o Kraków, ani o Warszawę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | weekend w Polsce