Reklama
Reklama

"Polska Szwajcaria" to idealny kierunek na jesień. Zaskoczy cię ilość darmowych atrakcji

Turystycznym hitem jesiennych krajoznawczych wycieczek wcale nie będzie Zakopane ani Karpacz. Miejsca te w tym roku na pewno znów przyciągną tłumy turystów i nic dziwnego. Na pewno nie zabraknie tam pięknych widoków i… kolejek do wielu atrakcji. Dlatego, jeśli jesteś spragniony spokojnego wypoczynku w otoczeniu zapierających dech w piersiach widoków, na weekend powinieneś wybrać się do "polskiej Szwajcarii".

Tegoroczna jesień zachwyca piękną pogodą, która sprzyja weekendowym wycieczkom. W Polsce nie brakuje przepięknych górskich miejscowości, które możesz odwiedzić. Jeżeli nie przeszkadzają ci tłumy, śladem większości turystów, wybierz się na kilka dni do obleganego Zakopanego w Tatrach albo równie popularnego Karpacza w Karkonoszach. 

Jednak jeśli wolisz postawić na mniej oblegany cel podróży, koniecznie odwiedź "polską Szwajcarię". Jest tutaj znacznie spokojniej, a natura i architektura zapierają dech w piersiach. Nie bez powodów to urokliwe miejsce nazywa się perłą Sudetów!

Gdzie znajduje się "polska Szwajcaria"?

Polska Szwajcaria to Międzygórze – przepiękna wieś w województwie dolnośląskim. Jest usytuowana w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzycy Kłodzkiej w Sudetach Wschodnich. Miejscowość powstała w XVI wieku i położona jest na wysokości około 570-670 m n.p.m. w dolinie u podnóża Śnieżnika. Prowadzi tutaj droga krajowa nr 33 z Kłodzka.

Do pierwszych mieszkańców zaliczali się drwale i węglarze trudniący się wydobyciem żelaza. Z biegiem lat popularność zyskało również leśnictwo i tkactwo. Wioska zaczęła zyskiwać sławę w 1840 roku, gdy niderlandzka księżna Marianna Oriańska zdecydowała się na zakup okolicy i utworzyła tutaj ośrodek wypoczynkowy.

Sprawdź: Najnowocześniejsze zoo w Europie znajduje się w Polsce. Warto odwiedzić je jesienią

"Polska Szwajcaria": Skąd wzięła się ta nazwa?

Porównanie z krajem w Europie Zachodniej Międzygórze zawdzięcza pięknym widokom i charakterystycznej drewnianej zabudowie w stylu szwajcarskim. Wystarczy wybrać się na krótki spacer, aby móc zachwycić się okazałymi willami i pensjonatami wzniesionymi w stylu tyrolskim, które zaczęły powstawać tutaj w II połowie XIX wieku. 

Miejscowa architektura jest naprawdę unikalna. Budynki składają się z wysokiej kamiennej podmurówki, obficie zdobionych fasad, dekoracji snycerskich z drewna, wielu tarasów i okazałych balkonów. Każdy powinien wybrać się tutaj przynajmniej raz w życiu, aby móc podziwiać architekturę na własne oczy.

Największe atrakcje polskiej Szwajcarii. Nuda na pewno ci tam nie grozi

Unikalna architektura to jedno, ale Międzygórze ma do zaoferowania turystom również inne atrakcje. Jest idealnym punktem wyjściowym do górskich wędrówek np. na Czarną Górę albo szczyt Śnieżnika, z którego rozciąga się przepiękna panorama na górskie tereny. Warto odwiedzić lokalną wieżę widokową, która została oddana do użytku w 2021 roku. 

A sama wioska także pełna jest interesujących obiektów, takich jak:

  • Wodospad Wilczki - największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika, z którego woda spływa kaskadami z wysokości aż 22 metrów,
  • Drewniany kościół św. Józefa Oblubieńca, (który jest jednym z czterech takich obiektów sakralnych w okolicy),
  • Budynek sanatorium "Gigant" z 1882 roku i pensjonat "Alpejski Dwór" przy ulicy Sanatoryjnej
  • Ogród Bajek - skansen z drewnianymi rzeźbami oraz ozdobami ukazującymi bajkowe postacie (nie lada atrakcja dla rodzin z dziećmi).

Gdy będziesz w okolicy, koniecznie zdecyduj się również odwiedzić Jaskinię Niedźwiedzia. A jeżeli masz ochotę podziwiać mniej typowe atrakcje, zajrzyj także do Kopalni Uranu Kletno.

Czytaj również:Polskie wulkany mogą wybuchnąć? W naszym kraju jest ich cała masa

Zobacz też:

Tu można już jeździć na nartach. Sprawdź, które stoki są otwarte i ile zapłacisz za karnet

Wcale nie w domu czy u teściowej. To tu Polacy spędzą tegoroczne święta

Ten zamek znajduje się rzut beretem od Krakowa. Po remoncie przyciągnie tłumy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: weekend w Polsce | ciekawe miejsca