To najnowocześniejsze zoo w Europie znajduje się w Polsce. Warto odwiedzić je jesienią
Jednym z najlepszych wyborów na jesienny wyjazd z dziećmi to wizyta w ogrodzie zoologicznym. Wysokie temperatury nie będą nam już przeszkadzać, a odwiedzenie dzikich zwierząt w pięknych okolicznościach przyrody będzie nie lada frajdą dla całej rodziny. W dodatku w centrum Polski znajduje się najnowocześniejsze zoo w Europie.
Wybierając się do zoo, warto sprawdzić, czy jest zrzeszone w Europejskim Stowarzyszeniu Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Aktualnie w Polsce znajduje się 11 ogrodów zoologicznych, które należą do EAZA.
Jednym z ogrodów zoologicznych na terenie Polski, który jest zrzeszony w Europejskim Stowarzyszeniu Ogrodów Zoologicznych i Akwariów jest Orientarium ZOO Łódź. Obiekt położony jest terenie o powierzchni prawie 17 hektarów. Znajdziemy tutaj 554 gatunki zwierząt i aż 3350 osobników. Co więcej, znajduje się tutaj najnowocześniejszy w Europie pawilon, który w całości poświęcony jest faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej.
Orientarium, bo to właśnie o tym budynku mowa, zostało otwarte w 2022 roku. Jego powierzchnia odpowiada wielkości około 10 boisk piłkarskich. Jest to dom dla unikatowych i zagrożonych wyginięciem gatunków. Jego głównym punktem jest największy w Europie wybieg dla słoni wraz z jego królem — Aleksandrem, największym i najstarszym słoniem indyjskim w Europie.
Ponadto w Orientarium mieszkają największe w Europie krokodyle gawialowe. Kraken ma 5,15 m długości, natomiast jego partnerka Penelopa około 2 metry mniej. Obok ich wybiegu rezydują jedyne w Polsce orangutany sumatrzańskie (Budi, Joko i Ketawa), a także niedźwiedzie malajskie, langury jawajskie, binturongi, gibońce, szakale złociste czy makaki wanderu.
W łódzkim Orientarium znajduje się także 10 zbiorników wodnych o łącznej pojemności 3 mln litrów wody. Przechodząc przez specjalne tunele, możemy obserwować rekiny i płaszczki pływające w wodzie. Żyje tu w sumie ponad 1300 ryb, a w największym basenie spoczywa replika japońskiego myśliwca z okresu II wojny światowej — Mitsubishi J2M.
Spacerując po pozostałej części zoo w Łodzi, możemy spotkać także wiele egzotycznych dla naszego kraju gatunków jak na przykład bizon amerykański, kangur rudy, lew azjatycki, pingwin przylądkowy, sęp płowy, tygrys amurski czy żyrafa Rothschilda. Na terenie zoo znajdują się również pawilony tematyczne — wiwarium, akwarium czy świat ptaków. W tym ostatnim można spotkać gatunki, które żyją w nocy, a w ich pawilonie jest zupełnie ciemno.
Średni czas, jaki potrzebują odwiedzający ogród zoologiczny w Łodzi na zwiedzanie, to około trzech godzin. Jednak ostateczny czas zależy od kilku różnych czynników. Przede wszystkim, musimy podjąć decyzję, czy chcemy obserwować karmienia pokazowe, jakie odbywają się na terenie zoo, a tych jest naprawdę sporo:
- papuga Kea - 10.00
- słonie - 11.00, 17.00
- kapibara - 11.30
- wyderki orientalne - 12.00
- leniuchowce - 12.00
- lemury katta - 12.30
- orangutany - 13.00
- pingwiny - 13.00
- niedźwiedzie malajskie - 13.30
- binturongi - 14.00
- pandy - 14.30
- ariranie - 14.30
- żyrafy - 15.00
- surykatki - 17.30
- pawilon nocny - 18.00
Jak widać, między pierwszym a ostatnim karmieniem jest aż osiem godzin różnicy. Jeśli będziemy chcieli zobaczyć większość z nich, musimy poświęcić na wizytę praktycznie cały dzień.
Czas zwiedzania z pewnością się wydłuży, gdy pojedziemy do zoo z małymi dziećmi. Dla nich przygotowane są specjalne atrakcje takie jak mini-zoo, gdzie można samemu pogłaskać kozy. Ponadto zróżnicowana strefa food court oraz sklepy z pamiątkami sprawią, że ciężko będzie odciągnąć dzieci, chociażby od przystanięcia na chwilę.
Bilet do Orientarium w Łodzi kosztuje 70 złotych. W tym przypadku nie ma rozróżnienia na wejściówki ulgowe i normalne. Bezpłatny bilet wstępu przysługuje:
- dzieciom do ukończenia 3. roku życia,
- osobom z niepełnosprawnościami do 16. roku życia wraz z opiekunem,
- osobom z niepełnosprawnościami o znacznym stopniu niepełnosprawności (na podstawie odpowiedniego dokumentu) wraz z opiekunem,
- inwalidom wojskowym i wojennym,
- akredytowanym przewodnikom i pilotom turystycznym wprowadzającym grupę minimum dziesięcioosobową,
- opiekunom grup szkolnych (jeden bezpłatny bilet na każde rozpoczęte 10 osób w grupie).
Ponadto osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym powyżej 16. roku życia mogą dokonać zakupu biletu w kasie w cenie 40,00 złotych.
Możliwy jest również zakup biletów rodzinnych w dwóch wariantach. Bilet rodzinny (2+2) kosztuje 220 złotych i uprawnia do wejścia dwie osoby dorosłe wraz z dwójką dzieci poniżej 18. roku życia. Analogicznie działa bilet rodzinny (2+3), który kosztuje 250 złotych.
Warto pamiętać, że kasy Orientarium ZOO Łódź otwarte są od godziny 9:00 do 18:00. Bilet wstępu do ogrodu zoologicznego umożliwia jednocześnie wstęp do Orientarium. Ostatnie wejście do Orientarium odbywa się o godzinie 18:30, natomiast do pozostałych pawilonów hodowlanych o 18:45. W przypadku gorszych warunków atmosferycznych zwierzęta przebywają w 8 ogrzewanych pawilonach.
Zobacz też:
Tu znajduje się największa mofeta w Polsce. Wkrótce przyciągnie jeszcze więcej turystów
To najlepsze miejsca w samolocie. Rezerwuj je, jeśli tylko są wolne
To uzdrowisko ma wiele walorów, a mało kto o nim słyszał. Idealne na jesienny wyjazd