Reklama
Reklama

​To najdłuższa wieś w Polsce. Leży u stóp najbardziej kapryśnej góry

W Polsce znajduje się ponad 43 tys. wsi i każda na swój sposób jest wyjątkowa. Jednak jedna z małopolskich wsi wyróżnia się na tle pozostałych... powierzchnią i długością. Bez krzty wątpliwości można stwierdzić, że jest to najdłuższa wieś w Polsce, a nawet wiele miast w naszym kraju jest od niej mniejszych.

Zawoja to wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie suskim, jest siedzibą gminy Zawoja, zamieszkuje ją niespełna 7,5 tys. osób. Nazwa wsi pochodzi od wołoskiego słowa "zavoi", co oznacza zakole rzeki lub las nad rzeką.

Najdłuższa i największa wieś w Polsce

Małopolska Zawoja to zdecydowanie najdłuższa wieś w Polsce. Przejście od jej początku do końca może zająć nawet kilka godzin! Dlaczego tak jest? Bo długość Zawoi to aż 18 kilometrów. Nie da się ukryć, że jest to sporo, nawet jak na miasto. To właśnie ta długość jest również czynnikiem, który wpływa na to, że Zawoja jest największą w Polsce wsią pod względem powierzchni. 

W przypadku tej małopolskiej "wioski" jest to ponad 100 kilometrów kwadratowych. Oznacza to, że Zawoja jest pod względem powierzchni większa niż San Marino, Monako i Watykan... razem wzięte!

Zobacz również: Superwulkan w Europie może wybuchnąć nawet jutro? To tykająca bomba!

Co można zobaczyć w Zawoi?

Jednak Zawoja może pochwalić się również czymś więcej, niż osiągnięcia statystyczne. Przede wszystkim jest to siedziba Babiogórskiego Parku Narodowego, a w samej wsi znajduje się Ośrodek Edukacyjny BPN. Ścieżki edukacyjne tego parku narodowego to idealny sposób na aktywne spędzenie czasu nie tylko dla miłośników wędrówek, ale także dla rodzin z dziećmi. Do atrakcji w okolicy należy również zaliczyć skansen im. Józefa Żaka, kościół św. Klemensa wybudowany pod koniec XIX wieku czy klasztor Karmelitów Bosych. 

Zawoja jest świetnym punktem wypadowym w góry (przede wszystkim na Babią Górę — 1725 m n.p.m.), a także na pobliską Słowację. Dla osób żądnych wrażeń połączonych z aktywnością idealnym celem będzie miejscowy park linowy.

Zobacz też:

Planujesz podróż samolotem? Tych ubrań lepiej nie zakładaj

​Możesz zwiedzić aż 3 kraje w 2 godziny. Wystarczy, że wsiądziesz w ten pociąg

Planujesz wypad w góry z dziećmi? To najbardziej rodzinny szlak w Tatrach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | weekend w Polsce | atrakcje