Reklama
Reklama

W tym miejscu od lat nikt nie mieszka. Nazywają je "Miastem Duchów"

"Miasto duchów" to potoczna nazwa jednej z włoskich miejscowości. Jest to fascynujące miejsce z wiekowymi zabytkami oraz bardzo ciekawą, choć smutną historią. Będąc tam, można poczuć prawie jak w horrorze, ponieważ miasto świeci pustkami i od lat jest niezamieszkane. Sprawdź, gdzie znajduje się to nietypowe miejsce.

Craco to mała miejscowość, która nazywana jest "Miastem duchów". Wynika to z tego, że jest to miejsce od lat już niezamieszkane. Historia tego miasta jest równocześnie ciekawa, ale i smutna, ponieważ szereg nieszczęść doprowadził do tego, że obecnie nie ma tam żadnych mieszkańców. Sprawdź, gdzie znajduje się słynne "Miasto duchów".

"Miasto duchów" - jaka jest jego historia?

W prowincji Matera na południu Włoch znajduje się niewielka miejscowość, leżąca w regionie Basilicata. Jest to Craco, nazywane również "Miastem duchów". To niewielki obszar o powierzchni zaledwie 76 kilometrów kwadratowych, którego historia jest niezwykle ciekawa.

Miasto to powstało na klifie o wysokości 400 metrów w VIII wieku. Ze względu na swoje położenie, miało ono strategiczne znaczenie militarne. W XIII wieku pełniło funkcję placówki wojskowej, fortecy oraz więzienia.

Ze wzgórza roztacza się również wspaniały widok na zieloną, górzystą okolicę i pobliskie, rozległe pola. W samym mieście można zobaczyć wiele ciekawych zabytków, takich jak np. kościół Santa Maria della Stella.

Czytaj również: Planujesz urlop? Koniecznie zainstaluj te aplikacje w telefonie

W XVI wieku Craco liczyło około 2500 mieszkańców, a liczba ta nie zmieniała się znacznie przez kolejne lata. Jednak późniejsze stulecia nie były już tak dobre dla "Miasta duchów" we Włoszech. Najpierw mieszkańcy musieli mierzyć się z zarazą, a w późniejszych latach zmagali się z licznymi atakami wrogich wojsk. Jednak mimo to, Craco poradziło sobie z tymi zagrożeniami.

Dopiero na przełomie XIX i XX wieku spora liczba mieszkańców wyjechała do USA, poszukując lepszych warunków do życia. Natomiast w 1963 roku osoby zamieszkujące Craco zostały zmuszone do przeprowadzki. Wynikało to z nasilających się trzęsień ziemi i osuwisk w okolicy.

Wtedy to lokalne władze podjęły decyzję o tym, że miasto nie nadaje się już do życia. W rezultacie "Miasto duchów"  całkowicie opustoszało i do dziś pozostaje niezamieszkane, czemu zawdzięcza swoją nietypową nazwę.

Czy "Miasto duchów" można zwiedzać?

Warto jedna wiedzieć, że zwiedzanie Craco jest możliwe oraz legalne. W to miejsce wybiera się wiele wycieczek wraz z przewodnikami, którzy pomagają jeszcze lepiej poznać ciekawą, ale smutną historię tego miasta.

Na miejscu możemy przejść się pustymi ulicami oraz zwiedzać niektóre budynki. W trakcie wycieczki natkniemy się na pozostałości po mieszkańcach, takie jak zniszczone meble czy inne elementy wyposażenia domów.

To miasto zostało docenione nie tylko przez turystów, ale i przez znanego aktora oraz reżysera, ponieważ w 2004 roku Mel Gibson, nakręcił w tym miejscu popularny film "Pasja".


Zobacz też:

Planujesz urlop w Hiszpanii? Z tej atrakcji już nie skorzystasz

Polska Chorwacja. To kąpielisko w Małopolsce przyciąga tłumy

Mało kto wie o tych miejscach na warszawskim lotnisku. Mogą bardzo ułatwić podróż

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca