Reklama
Reklama

W Karkonoszach stanęły nowe, żółte tabliczki. Zwróć uwagę na napis

Karkonoski Park Narodowy słynie z wyjątkowej przyrody oraz ciekawych szlaków turystycznych. W ostatnim czasie na jego terenie pojawiły się nowe, żółte tabliczki z ostrzeżeniami. Wszystko po to, aby przypomnieć o przestrzeganiu zasad panujących na terenie parku narodowego. Czemu dokładnie mają służyć nowe tablice? 

Parki narodowe to niezwykle atrakcyjne obszary, które zachęcają turystów do przybycia. Niestety pomimo wyznaczonych tras, niektórzy wciąż decydują się na spacery na własną rękę po terenach do tego nieprzeznaczonych. To niebezpieczne dla turystów, ale również dla przyrody. Wobec tego władze parku narodowego w Karkonoszach musiały interweniować.  

Karkonosze to wyjątkowy obszar  

Karkonoski Park Narodowy powstał w celu ochrony niezwykłych ekosystemów Karkonoszy i zachowania ich w niezmienionym stanie, przy jednoczesnym udostępnieniu tych terenów dla zainteresowanych turystów.  

Wytyczono więc liczne szlaki, po których można poruszać się pieszo bądź rowerowo i tym sposobem docierać do ciekawych miejsc na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. A tych z pewnością tutaj nie brakuje. 

Wraz z cieplejszymi dniami w parkach narodowych obserwować można większy ruch turystów, którzy niestety wybierają czasami niewytyczone trasy, narażając na niebezpieczeństwo siebie, a także przyrodę. Takim działaniem cenne ekosystemy mogą zostać zniszczone. 

Może cię zainteresować: Nie musisz wyjeżdżać z Polski, by zobaczyć wulkany. W kraju mamy ich sporo

Jaki cel mają nowe tabliczki na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego?

Jak wiadomo, park narodowy to najwyższa forma ochrony przyrody. Wraz z nią podążają liczne przepisy, których należy przestrzegać, znajdując się na terenie objętym ochroną. Między innymi mowa tutaj o przestrzeganiu ciszy, zakazie palenia ogniska czy dokarmiania zwierząt. Na terenie parku nie wolno również zrywać grzybów i roślin, a także zbaczać z wytyczonych szlaków

Władze Karkonoskiego Parku Narodowego systematycznie przypominają o zasadach obowiązujących na terenie parku. W ostatnich daniach w mediach społecznościowych zamieszczony został wpis prezentujący jedną z tabliczek, które pojawiły się w kilku miejscach w tym parku. Jaki mają cel?  

Przede wszystkim mają stanowić ostrzeżenie i przypomnienie, że tam, gdzie nie prowadzą szlaki turystyczne, jest obszar nie dla ludzi, a zwierząt. Jest to przypomnienie o uszanowaniu zakazu wędrówek, które w wielu miejscach mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt. Zwłaszcza podczas wychowania młodych osobników. Jeśli więc będąc w Karkonoskim Parku Narodowym, ujrzysz taką tabliczkę, oznacza to, że trzeba zawrócić na szlak.

Zobacz też:

Błękitne, żółte, a nawet purpurowe. Tajemnicze jeziorka w Sudetach

Polacy kupują je na potęgę i wieszają na lodówkach. Tak niszczą swój sprzęt

Talizmany, menu w knajpach, egzotyczne zdjęcia. Tak naciągają Polaków na wakacjach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Parki narodowe | turystyka | góry