Reklama
Reklama

​Co tak naprawdę oznaczają kolory szlaków? Wcale nie stopień trudności

W wielu miejscach Polski możemy zauważyć coś na kształt flagi, która umieszczona jest w różnych miejscach, najczęściej na drzewach. Są to dwa białe pasy oddzielone od siebie pasem innego koloru. Spotykamy je na szlakach wędrownych, przez co wiele osób zastanawia się, o co chodzi. Poznaj prawdziwe znaczenie kolorów szlaków pieszych.

Nie wchodź na czarny szlak!

Na szlakach górskich, ale nie tylko, zawsze spotkamy białe flagi z czarnymi, czerwonymi, niebieskimi, zielonymi i żółtymi pasami. Wiele osób utożsamia te kolory z trudnością szlaku, po którym się poruszają. W przekazywanych z pokolenia na pokolenie kwitło przekonanie, że zielony szlak jest najłatwiejszy, następny w kolejności jest niebieski, żółty i czerwony, z kolei flaga z czarnym kolorem oznacza najtrudniejszy szlak, którym poruszać się powinni jedynie najbardziej doświadczeni i najlepiej przygotowani wędrowcy. Nic bardziej mylnego! Pora raz na zawsze rozprawić się z tym mitem.

Sprawdź również: To jezioro kochają celebryci. Leży 40 minut od Krakowa i zachwyca widokami

Co w rzeczywistości oznaczają kolory szlaków?

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze wytyczyło na terenie Polski ponad 63 tys. km szlaków konnych, narciarskich, pieszych, rowerowych i wodnych. Oznaczone są białymi flagami z pięcioma różnymi kolorami i nie mają nic wspólnego z trudnością ich pokonania. Czarnym oznaczone zostały trasy łączące, a także te z najkrótszym dojściem do danego punktu.

Kolor czerwony oznacza natomiast główny szlak w danym paśmie. Musimy się liczyć z tym, że możemy na nim spotkać sporo innych wędrowców, gdyż to właśnie na nim znajdują się najatrakcyjniejsze krajobrazy. Niebieskim kolorem zostały oznaczone drugie pod względem ważności szlaki w danej okolicy, które jednocześnie najczęściej są najdłuższe. W przypadku zielonego szlaku mówimy o trasie widokowej bądź o odcinku, który prowadzi do charakterystycznych punktów głównego szlaku. Żółtym kolorem oznaczone są krótkie szlaki łącznikowe.

Zobacz też:

​Tu lato trwa przez cały rok. Polacy kochają wypoczywać na tej wyspie

To miasto wchodzi w skład słynnego trójkąta uzdrowiskowego. Oferuje wyjątkowe wody lecznicze

Podobno mieszkali tam piraci. Ukryta wioska na uwielbianej przez Polaków wyspie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: góry | turystyka