Tyle stopni ma woda w polskich jeziorach. Jedno jest najcieplejsze
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował najnowsze dane dotyczące temperatury wód w polskich jeziorach, wskazując, gdzie warto spędzić długi weekend. Podczas gdy Bałtyk jest tradycyjnym celem turystów, jeziora stanowią atrakcyjną alternatywę dla tych, którzy szukają spokojniejszych miejsc do wypoczynku. Najcieplejsze z jezior oferują idealne warunki do kąpieli przez cały dzień, co jest dobrą wiadomością dla urlopowiczów. Sprawdźmy, które jeziora w Polsce biją obecnie rekordy ciepła.
IMGW regularnie publikuje dane dotyczące temperatury wody w polskich jeziorach. Ta informacja jest kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzję o wyborze miejsca wypoczynku. Przy planowaniu letnich wyjazdów warto zwrócić uwagę na aktualne dane, ponieważ od tego zależy komfort kąpieli i rekreacji. Choć do lata pozostało jeszcze kilka tygodni i temperatura w jeziorach może nie zachwycać, to właśnie teraz turyści cieszą się najczystszą wodą, w której jeszcze nie rozwinęły się glony.
Top 10 najcieplejszych jezior w Polsce w dniu 31.05.2024:
- Jezioro Sławianowskie, województwo wielkopolskie - 24,1°C.
- Jezioro Selmęt Wielki, województwo warmińsko-mazurskie - 23,8°C.
- Jezioro Gopło, województwo kujawsko-pomorskie - 23,6°C.
- Jezioro Wigry, województwo podlaskie - 22,8°C.
- Jezioro Ełckie, województwo warmińsko-mazurskie - 22,1°C.
- Jezioro Dejguny, województwo warmińsko-mazurskie - 22,0°C.
- Jezioro Mikołajskie, województwo warmińsko-mazurskie - 21,8°C.
- Jezioro Niesłysz, województwo lubuskie - 21,7°C.
- Jezioro Roś, województwo warmińsko-mazurskie - 21,6°C.
- Jezioro Ińsko, województwo zachodniopomorskie - 19,9°C.
Temperatura w jeziorach zależy od wielu czynników, takich jak nasłonecznienie, głębokość, powierzchnia zbiornika oraz jego otoczenie. W cieplejsze dni temperatura wody może się szybko zmieniać, zwłaszcza w płytszych akwenach, które nagrzewają się łatwiej niż głębokie jeziora. Ponadto, warunki atmosferyczne, takie jak wiatry czy opady, również wpływają na dynamiczne zmiany temperatury wody. Z tego powodu warto regularnie sprawdzać aktualne dane, aby odpowiednio zaplanować czas wypoczynku.
Przeczytaj też: Idealne miejsce na piknik nad jeziorem. Z Krakowa dojedziesz tu w mniej niż godzinę
Temperatura wód Bałtyku w okresie wiosenno-letnim często pozostawia wiele do życzenia, szczególnie w porównaniu z cieplejszymi jeziorami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał, że 31.05.2024 tylko w Pucku temperatura wody nieznacznie przekracza 20°C. W Międzyzdrojach czy Ustce temperatura wody wynosi obecnie odpowiednio 17,2°C i 17,9°C. Turyści wybierający się nad morze muszą liczyć się z tym, że kąpiel w tak chłodnej wodzie może być mniej komfortowa.
Pomimo stosunkowo niskich temperatur, Bałtyk pozostaje popularnym kierunkiem turystycznym, szczególnie dla tych, którzy cenią sobie morskie powietrze i szerokie, piaszczyste plaże. Na temperaturę wody w Morzu Bałtyckim wpływają m.in. ukształtowanie dna morskiego, głębokość w miejscu pomiaru, prądy morskie oraz nasłonecznienie. W nadchodzących tygodniach, wraz ze wzrostem temperatury powietrza, można spodziewać się stopniowego ocieplania wód morskich, choć proces ten zajmuje więcej czasu, niż w przypadku płytszych jezior.
Zobacz też:
Te zamki zapierają dech w piersiach. Wyglądają jak z bajki i leżą blisko granicy
Kiedyś było tu uzdrowisko, dziś ośrodek narciarski. 20 km tras zjazdowych i prawie 100 km biegowych
Zachwyca urokliwymi miasteczkami i smakołykami. W okresie świątecznym jest jak z bajki