Reklama
Reklama

To tu panuje najgorsza pogoda na świecie. Jest zimno i ciągle pada

Nadejście tak chłodnych dni, po pierwszym powiewie ciepłej wiosny, sprawia, że wiele osób twierdzi, iż aktualnie panuje najgorsza pogoda na świecie, ponieważ jest chłodno, wietrznie i mokro. Jednak mało kto wie, że istnieje miejsce, gdzie to określenie może być używane dosłownie, ponieważ panuje tam bardzo niekorzystna aura. Sprawdź, gdzie znajduje się ten nietypowy punkt.

Połączenie wiatru, deszczu i niskiej temperatury jest dla wielu osób najgorszą pogodą, jaką można sobie wyobrazić. Istnieje jednak miejsce na świecie, gdzie taka aura to codzienność i gdzie panuje niezwykle niekorzystny klimat. Co więcej, dotyczy to tylko jednego punktu, ponieważ wokół niego panują zupełnie inne warunki. Dowiedz się więcej, o tym niecodziennym miejscu.

Gdzie można doświadczyć najgorszej pogody na świecie?

Zła pogoda większości osób kojarzy się głównie z deszczem, zimnem oraz wiatrem. Istnieje miejsce na świecie, gdzie możemy doświadczyć tego wszystkiego. Mowa o Górze Waszyngtona w New Hampshire.

W tym miejscu średnia temperatura wynosi -2,8 stopni Celsjusza, a średnia prędkość wiatru to 56 km/h. Jest to także punkt, w którym spada średnio około 254 cm deszczu i 714 cm śniegu rocznie. Co więcej, usytuowanie geograficzne tej góry oraz otaczający ją teren sprawiają, że jest ona szczególnie narażona na silne wiatry i burze.

Czytaj również: Gorące źródła, o których wie niewielu Polaków. Tuż przy granicy i za darmo

Góra Waszyngtona - co warto o niej wiedzieć?

Góra Waszyngtona to szczyt wznoszący się na wysokość 1917 metrów nad poziomem morza, co sprawia, że jest najwyższą górą w tamtym rejonie. Jeden z członków zarządu obserwatorium, które znajduje się na tym szczycie- Kenneth Jones, twierdzi, że bez wątpienia jest to miejsce o najgorszej pogodzie na Ziemi, ponieważ łączy w sobie wiatr, deszcz oraz zimno tak, jak żadne inne miejsce na świecie.

Co więcej, przez około 60 proc. czasu górę pokrywa mgła. W dodatku zanotowano tam porywy wiatru o prędkości 372 km/h. Góra Waszyngtona ma przypisany również rekord najniższej odnotowanej temperatury odczuwalnej w USA, czyli -78 stopni Celsjusza, ustanowione na początku tego roku.

Nietypowe i nieprzyjemne warunki cechujące tę górę zaciekawiły naukowców. Sprawiło to, że mieszkają oni w górskim obserwatorium od 1932 i co godzinę, przez 365 dni w roku, dokonują pomiarów warunków pogodowych. Robią to w systemie tygodniowych zmian.

Warto także dodać, że oczywiście tego typu aura nie panuje w całym stanie, ponieważ w większości miejsc natkniemy się tam na dość łagodny oraz umiarkowany klimat.

Co sprawia, że panuje tu taka pogoda?

Do tego, co przyczyniło się, że na Górze Waszyngtona panuje najgorsza pogoda na świecie, należy przede wszystkim jej wyniosła pozycja wśród otoczenia oraz kształt gór. Powoduje to, że nie ma w pobliżu żadnych terenów, które mogłyby spowolnić strumień powietrza.

Dodatkowo sprawia to, że częściej przechodzą tędy burze. Co więcej, wszelkie wyładowania zazwyczaj uderzają właśnie w czubek góry, ponieważ wokół nie ma żadnego wyższego punktu.

Zobacz też:

Przyjechałeś na lotnisko w ostatniej chwili? Skorzystaj z tej ścieżki, żeby nie spóźnić się na samolot

To miasto wprowadziło opłaty, by odstraszyć turystów. Teraz jest ich jeszcze więcej

Planujesz urlop w Chorwacji? Przygotuj się na nieprzyjemny problem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca