To idealne miejsce na listopadową wycieczkę. Lwówecka Szwajcaria leży w Polsce i przyciąga turystów z wielu krajów
W listopadzie wycieczki również mogą być atrakcyjne i udane. Wiele miejsc o tej porze roku zyskuje niepowtarzalny klimat, przez co warto je odkryć właśnie późną jesienią. Do takich należy na przykład Szwajcaria Lwówecka, która pomimo swojej nazwy, leży w Polsce i przyciąga turystów jak magnes. Dowiedz się więcej na temat tego punktu na turystycznej mapie naszego kraju, a być może stanie się celem twojego następnego wyjazdu.
Co prawda to nie szwajcarskie Alpy, ale to malownicze miejsce w południowo-zachodniej Polsce również robi imponujące wrażenie. Świadczy o tym między innymi fakt, że chętnych do odwiedzenia Lwóweckiej Szwajcarii z całą pewnością nie brakuje. Skalne formacje, malownicze krajobrazy i interesujące trasy to tylko wycinek z tego, co czeka na każdego, kto przybędzie do tego miejsca.
Dla miłośników bliskości natury oraz aktywnego wypoczynku Szwajcaria Lwówecka jest strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o cel wycieczki. To miejsce w rejonie Dolnego Śląska, które czaruje swoim klimatem i oferuje nieśpieszne spacery czy też piesze wędrówki. W listopadzie jest tam również klimatycznie, dlatego nawet późna jesień jest dobrym czasem na odwiedziny tego miejsca.
Region ten, a właściwie pokaźne zgrupowanie skał piaskowcowych, leży w pobliżu miasta Lwówek Śląski, w województwie dolnośląskim. To fantazyjna brama prowadząca do malowniczego Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Teren ten mieści się na Pogórzu Izerskim i obfity jest w liczne formacje skalne, punkty widokowe, a także ciekawe szlaki turystyczne.
Tutejsze formacje skalne wyglądają niczym okazałe baszty i sięgają nawet kilkadziesiąt metrów wysokości. Robią imponujące wrażenie, przez co chętnie odwiedzane są już od wielu lat. Zagraniczni turyści przybywający w te okolice, porównywali formacje skalne z Lwówka Śląskiego do tych ze Szwajcarii. Określenie na stałe się przyjęło i tym sposobem powstała Lwówecka Szwajcaria.
Przeczytaj też: To uzdrowisko słynęło z leczenia żętycą. Dziś zachwyca bliskością gór i świeżym powietrzem
Region ten słynie z unikalnych skał piaskowcowych, które tworzą malownicze wąwozy, labirynty i baszty. To fascynująca pozostałość po procesach geologicznych sprzed miliona lat, którą zdecydowanie warto ujrzeć na żywo. Wizyta w tym miejscu to także okazja do kontaktu z naturą. Spokój i cisza są tutaj gwarantowane.
Szwajcaria Lwówecka to atrakcyjna przestrzeń nie tylko do nieśpiesznych spacerów, ale również dynamicznych pieszych wędrówek, a także do uprawiania nordic walking. Na ścieżkach poradzą sobie osoby w różnym wieku i o różnym stopniu kondycji. Nic więc w tym dziwnego, że tak chętnie przybywają tutaj całe rodziny.
Jesienią panuje tutaj wyjątkowy klimat, który można odczuć na każdym kroku. Trasy i ścieżki są dobrze oznaczone, a więc bez problemu można je pokonać, oczywiście zachowując odpowiednią ostrożność. Wybierając żółty szlak, można dotrzeć między innymi na punkty widokowe, które ukazują to, co najpiękniejsze w tym regionie. I nie chodzi tutaj wcale o słynne czerwone barierki, które rozsławiły Szwajcarię Lwówecką niemal na całą Polskę.
Zobacz także: Idealna dla biegaczy, rowerzystów i narciarzy biegowych. Wiele tras niecałe 30 minut od Krakowa
Na imponujących formacjach skalnych przygoda się tutaj jednak nie kończy. Przybywając w ten region, warto również odwiedzić pobliskie atrakcje, których jest całkiem sporo. Z pewnością zalicza się do nich miasto Lwówek Śląski, z którego można dojść na piechotę do Szwajcarii Lwóweckiej, podążając za żółtym szlakiem. To miasto o wyjątkowej zabudowie i odrestaurowanym centrum, z klimatycznymi kamieniczkami i ratuszem z zegarem na wieży. Imponujące są także dawne baszty i dwa pasy murów obronnych.
Ponadto na terenie samego Parku Krajobrazowego Dolina Bobru mieści się wiele ciekawych miejsc, do których warto zawitać. Jest to z pewnością Zamek Wleń czy też Wieża Książęca w Siedlęcinie. Ciekawą opcją wydaje się również gościniec w malowniczym Borowym Jarze na skraju Pogórza Izerskiego. Chętnie spędzają tam czas nie tylko przybyli turyści, ale również i mieszkańcy Jeleniej Góry.
Zobacz też:
Tak wygląda Wioska Świętego Mikołaja w Laponii. Koszt wizyty zwala z nóg
To jedna z najcieplejszych i najpiękniejszych wysp na świecie. Leć w grudniu, a nie pożałujesz
Prosty szlak w Tatrach do pokonania nawet zimą. Na miejscu schronisko i górka saneczkowa