Reklama
Reklama

Idealna dla biegaczy, rowerzystów i narciarzy biegowych. Wiele tras niecałe 30 minut od Krakowa

Szukając ciekawych miejsc na jesienny spacer, czy wycieczkę rowerową, a nawet i na trening narciarstwa biegowego zimą, warto wziąć pod uwagę pewien obszar, znajdujący się niedaleko Krakowa. Mowa o Puszczy Niepołomickiej, która zachwyca mnogością możliwości spędzania w niej czasu, a także oczarowuje naturą. Sprawdź, dlaczego warto ją odwiedzić.

Puszcza Niepołomicka to kompleks leśny, leżący w zachodniej części Kotliny Sandomierskiej, około 20 km na wschód od Krakowa. Co ciekawe, zajmuje ona 7. miejsce wśród lasów nizinnych w Polsce. Składa się na nią kilka oddzielnych kompleksów, które dawniej stanowiły jedną całość. Obecnie jest to miejsce idealne do aktywności na świeżym powietrzu i wypoczynku.

Co warto wiedzieć o Puszczy Niepołomickiej?

Puszcza Niepołomicka dawniej była częścią ogromnego kompleksu leśnego, rozciągającego się od północnej Kotliny Sandomierskiej aż po dolinę Sanu. W dodatku z racji tego, że położona jest ona w niedalekiej odległości od Krakowa, to od XIII do XVIII w. była jednym z najpopularniejszych obszarów, na których polowali polscy władcy.

Obecnie na terenie puszczy prowadzona jest normalna gospodarka leśna. Oprócz tego Puszcza Niepołomicka jest idealnym miejscem do rekreacji i wypoczynku. Jej walory możemy podziwiać z wielu różnych szlaków. Przygotowano trasy piesze, rowerowe, a nawet i te dla narciarzy biegowych.

Czytaj również: Gdzie na city break w listopadzie? Tu dolecisz w godzinę z Krakowa i nie wydasz fortuny

Szlaki w Puszczy Niepołomickiej - jakie trasy oferuje to miejsce?

Teren Puszczy Niepołomickiej to raj dla rowerzystów. Przebiega tędy aż 8 tras rowerowych. Jednak tylko jeden z nich znajduje się tutaj w całości, a reszta wybiega poza teren leśnego kompleksu lub stanowi jedynie fragment o wiele dłuższej trasy.

Oczywiście w Puszczy Niepołomickiej znajdują się również piesze szlaki turystyczne, do których należy:

  • Zielony szlak Stanisławice - ma 17 kilometrów długości, a jego większość przebiega w terenie zalesionym. Spacerując nim mamy szansę obejrzeć kilka popularnych miejsc i atrakcji puszczy.
  • Czarny szlak Sitowiec - ciągnie się, on przez około 3,5 kilometra i wytyczono go między przysiółkiem Sitowiec a stacją PKP Szarów. Przebiega po różnych drogach, zarówno asfaltowych, jak i leśnych ścieżkach, a także uwzględnia przeprawę przez torfowisko Wielkie Błoto.
  • Droga św. Jakuba - to długodystansowy szlak pielgrzymkowy, który przecina Puszczę Niepołomicką na dwóch krótkich odcinkach w jej zachodniej części. Prowadzi leśnymi ścieżkami, głównie w pobliżu ruchliwej drogi.
  • Ścieżka przyrodniczo - leśna "Puszcza Niepołomicka" -  to krótka pętla, która została wytyczona w pobliżu zachodniego skraju kompleksu. Wiedzie przez leśne dróżki i idąc nią, miniemy wiele miejsc do odpoczynku, a także tablic informacyjnych.

Co więcej, w Puszczy Niepołomickiej, znajdą coś dla siebie również narciarze biegowi. Poprowadzona tędy trasa ma 7 km długości i pozwala podziwiać piękno natury.

Ciekawe miejsca w Puszczy Niepołomickiej - co jeszcze się tam znajduje?

Oprócz licznych szlaków w Puszczy Niepołomickiej znajduje się tu również kilka ciekawych punktów, które warto zobaczyć. Oto one:

  • Czarny Staw - jest to największy staw na terenie puszczy. Ma powierzchnię około 2 hektarów i znajduje się we wschodniej części kompleksu, Dookoła tego zbiornika możemy pospacerować nieoznaczoną, leśną ścieżką.
  • Królewskie Dęby - w puszczy znajduje się kilka wyjątkowych okazów drzew. Są to dęby, zwane królewskimi, które poświęcono dawnym władcom, odwiedzającym kiedyś te tereny. Największym jest Dąb króla Zygmunta I Starego, mający obecnie ponad 500 lat. Rośnie przy czarnym szlaku pieszym, niedaleko torfowiska Wielkie Błoto.
  • Ośrodek hodowli żubrów - od 1938 roku na terenie Puszczy Niepołomickiej działa ośrodek hodowli żubrów, który ma 70 hektarów, a żyje tam około 30 osobników. Teren ten jest jednak otoczony betonowym płotem oraz jest niedostępny dla turystów.
  • Pomniki - na terenie puszczy może zauważyć sporo mniejszych i większych pomników. Poświęcone są one ważnym wydarzeniom lub osobom, które zasłużyły się dla tego regionu. Wiele z nich wiąże się z czasami wojennymi. Oprócz tego na południu puszczy niedaleko wejścia na teren jednostki wojskowej znajduje się okazała konstrukcja wzniesiona na stulecie odrodzenia Polski.

Zobacz też:

Znudziły ci się hotele i pensjonaty? Te nietypowe miejsca noclegowe podbiją twoje serce

Nadmorskie uzdrowisko idealne na jesień i zimę. Dużo jodu, a ceny turnusów już od 800 zł

Te miejsca musisz odwiedzić w listopadzie i grudniu. Magiczny klimat świąt gwarantowany

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | weekend w Polsce | turystyka | trasy rowerowe