Reklama
Reklama

Niewielka wieś, o której słyszała cała Polska. Wszystko przez nietypową nazwę

W Małopolsce nie brakuje ciekawych i wyróżniających się miejsc. Pewna wieś w tym rejonie zasłynęła jednak nie z powodu zabytków czy fascynującej przyrody, ale dlatego, że ma ona nietypową nazwę, która zapewniła jej popularność. Sprawdź, o jakim miejscu mowa i gdzie dokładnie ono się znajduje.

Pewna wieś w Polsce jest słynna w całym kraju z powodu swojej nietypowej nazwy, która zapada w pamięć. Mowa o Gnojniku, czyli wsi położonej w Małopolsce, której historia pisana sięga już początków XIII wieku. Podpowiadamy, skąd wzięła się nazwa tej miejscowości i co warto zobaczyć, wybierając się w te rejony.

Wieś słynąca ze swojej wyjątkowej nazwy - co warto o niej wiedzieć?

W województwie małopolskim nie brakuje wielu ciekawych miast i wsi, często przyciągających ciekawymi zabytkami czy lokalną kulturą lub produktami. Jednak wśród nich znajduje się pewna wieś, która swoją popularność zdobyła dzięki nietypowej nazwie. Mowa o wsi Gnojnik, położonej w południowej Polsce, w powiecie brzeskim.

Ta wyjątkowa nazwa zdecydowanie wyróżnia to miejsce. Skąd jednak się wzięła? Istnieje kilka teorii na ten temat, jednak najczęściej uznaje się, że wiąże się ona z dawnym słowem "gnój", odnoszącym się do obornika lub nawozu organicznego. Zgodnie z tym, nazwa Gnojnik mogła być więc związana z działalnością rolniczą, która była dominującą formą gospodarowania w tej okolicy, a "gnój" stanowił jeden z ważniejszych elementów pracy rolników.

Inną mniej popularną hipotezą jest to, że nazwa ta może pochodzić od słowa "gnój" w znaczeniu "bagno" lub "mokradło", co sugerowałoby, że Gnojnik leżał w przeszłości w pobliżu terenów bagnistych lub podmokłych, które były nieurodzajne.

Równocześnie jest to wieś o długiej historii, ponieważ jak można przeczytać na stronie gminy Gnojnik, historia pisana tego miejsca sięga już początków XIII wieku, ponieważ wtedy to pojawiła się pierwsza wzmianka o wsi. Znaleźć możemy ją w dokumentach pisanych przez Wincentego Kadłubka z 1215 roku.

Czytaj również: Nazywają go Tybetem Europy. Ukochane miasteczko narciarzy najpiękniej wygląda zimą

Co warto zobaczyć w gminie Gnojnik?

Gnojnik to gmina nie tylko znana ze swojej nietypowej nazwy. To również okolica, która może pochwalić się wieloma zabytkami, ponieważ możemy tu podziwiać robiącą wrażenie drewnianą architekturę sakralną i użytkową. Wśród wielu ciekawych miejsc znajdujących się w okolicy, jest tu m.in. kościół w Biesiadkach czy kaplice w Lewniowej i Żerkowie.

W samym Gnojniku znajduje się natomiast kościół pw. św. Marcina. Powstał on w 1380 roku w miejscu starego, drewnianego kościoła. Wykonany został z białego, gotyckiego, grubego muru z kamienia. Wsparty jest masywnymi skarpami, dzięki czemu świątynia mogła być dawniej wykorzystywana do celów obronnych. Jest to budynek łączący w sobie potęgę masywnych murów oraz delikatność wystroju. Kościół jest jednym z najstarszych zabytków murowanej architektury sakralnej w Małopolsce.

Oprócz tego ciekawym miejscem jest również zespół dworsko-pałacowy w Gnojniku, a także plebania i budynek starej szkoły w Uszwi. Wieś Gnojnik to również świetna baza wypadowa do tego, aby lepiej poznać ten region. Stąd niedaleko mamy do Rożnowa, Gródka nad Dunajcem, Zamku w Czchowie czy w Melsztynie.

Zobacz też:

To idealne miejsce na listopadową wycieczkę. Lwówecka Szwajcaria leży w Polsce i przyciąga turystów z wielu krajów

​Ten hotel wsi 400 metrów nad doliną. Widok zapiera dech

Tam słońce świeci niemal przez cały rok. Z Polski dolecisz tanimi liniami i się ogrzejesz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | weekend w Polsce