Reklama
Reklama

Tajemnicze Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie. Zachwyca kolorem, ale nie wolno do niego wchodzić

Będąc w Szczecinie, z pewnością trzeba zwiedzić Zamek Książąt Pomorskich czy wybrać się na Wały Chrobrego. Obowiązkowym miejscem do odwiedzenia jest również tajemnicze Jezioro Szmaragdowe. Jego wyjątkowość doceniają zarówno mieszkańcy Szczecina, jak i przybyli turyści. Nic dziwnego, ponieważ to jezioro uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc tego miasta. Co o nim wiadomo?  

Północna Polska ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc, wśród których z pewnością można wymienić Szczecin. Miasto to posiada wiele atrakcji, między innymi Zamek Książąt Pomorskich, Muzeum Narodowe czy Wały Chrobrego. Dużą popularnością cieszy się również wyjątkowe jezioro, które zachwyca swoim kolorem oraz lokalizacją. Znajduje się na jednym ze szczecińskich osiedli, o nazwie Zdroje na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego "Puszcza Bukowa". 

Jezioro Szmaragdowe — jedna z głównych atrakcji Szczecina 

Jezioro swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu zabarwieniu wody, które jest wynikiem dużej zawartości węglanu wapnia, a także odbijaniu światła przez kredowe dno. Sama nazwa jeziora, jest nieco mylna, ponieważ w rzeczywistości Jezioro Szmaragdowe wcale nim nie jest.  

Jest to sztuczny zbiornik, który powstał na skutek katastrofy w kopalni kredy w 1925 roku. Pracujący tam robotnicy pewnego dnia natrafili na wody gruntowe, które zalały całą kopalnię i wszystko, co się w niej wtedy znajdowało. Pracownikom na szczęście udało się uratować. Niektórzy mieszkańcy twierdzą, że przy dobrej pogodzie na dnie zbiornika można ujrzeć niektóry sprzęt wykorzystywany podczas prac w kopalni.  

Tuż przy jeziorze do dzisiaj można podziwiać zachowany mostek betonowy, który jest fragmentem torowiska kolejki. Doskonale wpisuje się w otoczenie, tworząc wyjątkowość tego miejsca. Krąży o nim nawet legenda o chciwym Skarbku, który na dnie zalanej kopalni ukrył swój bezcenny skarb, który jest strzeżony przez duchy zamieszkujące pobliski las. 

Zobacz również: Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Żywieckiego. Idealna dla początkujących rowerzystów

Jezioro Szmaragdowe i co dalej? Atrakcje w okolicy  

Ten wyjątkowy zbiornik wodny w najgłębszym miejscu sięga aż 18 metrów głębokości. Kąpanie w Jeziorze Szmaragdowym jest kategorycznie zabronione pod groźbą mandatu. Miejsce, choć niezwykle urokliwe jest niebezpieczne do kąpieli. To teren byłej kopalni, wobec czego na dnie pozostaje wiele elementów metalowych, a brzegi gwałtownie schodzą w dół.  

Dla własnego bezpieczeństwa lepiej zostać na brzegu i podziwiać stamtąd piękno Jeziora Szmaragdowego i okolicy. Zwłaszcza że oprócz tego zbiornika wodnego, oferuje punkt widokowy Polana Słoneczna, do którego można dojść spacerową ścieżką.  

Co więcej, jest to doskonałe miejsce do odpoczęcia od zgiełku miasta i podziwiania rozciągającej się panoramy na dolinę dolnej Odry, jak i całe miasto Szczecin. W niedalekiej odległości od Jeziora Szmaragdowego znajdują się również takie atrakcje jak ruiny wieży Baresela, a także sztuczna Grota Toepffera.  

Zobacz też:

Lepsze stoki i niższe ceny karnetów niż w Polsce. Raj dla narciarzy blisko granicy

W tym schronisku górskim zanocujesz za symboliczną złotówkę. Turyści nie mogą uwierzyć

To najbardziej rozświetlona wieś w Polsce. Jej mieszkańcy czują ducha świąt

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | jeziora