Reklama
Reklama

​Po raz siódmy z rzędu została najszczęśliwszym krajem świata. Polska daleko w rankingu

Kraje skandynawskie od lat cieszą się mianem najlepszych miejsc do życia. W najnowszym rankingu "World Happiness Report" opracowanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych zdominowały czołówkę i kolejny raz potwierdziły to przekonanie. Sprawdź, który kraj został uznany za najszczęśliwszy na świecie i które miejsce zajęła Polska.

Jakie czynniki brało pod uwagę ONZ przy tworzeniu raportu "World Happiness Report"?

Organizacja Narodów Zjednoczonych od 2012 roku opracowuje raport na temat najszczęśliwszych krajów świata. Jednak jak zbadać tak abstrakcyjny czynnik, jak szczęście? Właśnie ze względu na ten problemy twórcy badania przygotowali kilka elementów metodologicznych, które wzięli pod uwagę. Najszczęśliwszy kraj świata został wybrany na podstawie:

  • długości życia w zdrowiu (według danych Światowej Organizacji Zdrowia),
  • PKB na głowę mieszkańca,
  • postrzeganej swobody podejmowania decyzji życiowych,
  • poziomu postrzeganej korupcji,
  • szczodrości,
  • wsparcia społecznego.

W przypadku dwóch pierwszych czynników odpowiedziami były dane statystyczne. Z kolei w następnych zostały dookreślone pytania, na podstawie których odpowiadali ankietowani. W przypadku szczodrości było to pytanie "Czy w ostatnim miesiącu przekazałeś jakieś pieniądze organizacji charytatywnej?", z kolei w kwestii wsparcia społecznego było to pytanie "Czy masz krewnych lub przyjaciół, na których pomoc możesz liczyć, gdybyś miał kłopoty?".

Sprawdź również: Koniec z limitem płynów. Kolejne polskie lotnisko znosi ograniczenia

Finlandia na czele po raz siódmy z rzędu. Polska daleko

Mieszkańcy 143 państw odpowiadali na powyższe pytania w skali od 0 do 10. Z ich odpowiedzi wynika, że pierwsze miejsce, po raz siódmy z rzędu, zajęła Finlandia. Zresztą wszystkie kraje skandynawskie znalazły się wysoko w rankingu. Dania zajęła drugie miejsce, Islandia trzecie, Szwecja czwarte, a Norwegia siódme. O wiele dalej z kolei uplasowała się Polska, która zajęła dopiero 35. miejsce. W Europie Środkowo-Wschodniej wyprzedzili nas Czesi (18. miejsce), Litwini (19. miejsce), Słoweńcy (21. miejsce), Kosowianie (29. miejsce) i Rumuni (32. miejsce).

Dużym zaskoczeniem może być dalekie miejsce w rankingu Stanów Zjednoczonych (23) i Niemiec (24). Z kolei niezwykle wysoko znalazły się tak egzotyczne z naszego punktu widzenia kraje, jak Kostaryka (12) czy Kuwejt (13). W zestawieniu widać także jedną prawidłowość — bardziej szczęśliwi są mieszkańcy mniej zaludnionych krajów. W pierwszej dziesiątce tylko dwa państwa (Holandia na 6. i Australia na 10.) mają powyższej 15 mln mieszkańców, a w pierwszej dwudziestce jedynie dwa liczą powyżej 30 mln ludzi (Kanada na 15. miejscu oraz Wielka Brytania na 20. miejscu).


Zobacz też:

Niezwykła ulica w Gdańsku. Wiąże się z nią romantyczna legenda

Takich gór jeszcze nie widzieliście. To najbardziej kolorowy park narodowy na świecie

​Przed wyjazdem na zagraniczny urlop wyłącz te ustawienia w iPhonie. Sporo oszczędzisz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca