Reklama
Reklama

Planujesz wakacje w październiku? Ta wyspa dopłaci turystom ponad 1300 zł

Co może być lepszego od wakacji w słonecznym miejscu, gdy za oknem szaro, buro i ponuro? Dopłata do wakacji w wysokości prawie 1400 złotych! Taką propozycję dla turystów przygotowały władze Malty. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać dofinansowanie oraz co warto zwiedzić na Malcie.

Malta to państwo położone na archipelagu Wysp Maltańskich, które liczy sobie mniej więcej tyle mieszkańców, co Poznań. Morze Śródziemne oraz piękna pogoda sprawiają, że jest to jeden z najlepszych kierunków turystycznych w Europie.

Malta daje po 300 euro każdemu turyście

Wysoki sezon turystyczny na Malcie trwa od czerwca do września, jednak piękną pogodę spotkamy tam również w kwietniu, maju, październiku czy listopadzie. Dość powiedzieć, że na tej malutkiej wyspie w ciągu roku jest ponad 300 słonecznych dni. Żeby ściągnąć jeszcze więcej turystów i rozpromować pobyt poza wysokim sezonem, władze Malty postanowiły zachęcić ludzi do przyjazdu, proponując dopłaty do wypoczynku. I to nie byle jakie, bo w wysokości 300 euro, czyli około 1380 złotych.

Sprawdź również: Inni będą pracować, a ty leżeć na plaży. Zaplanuj urlop jesienią i zapłać nawet o połowę mniej, niż latem

Żeby dostać dofinansowanie, trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim pobyt na wyspie Gozo należy zaplanować między 15 października 2023 a 15 marca 2024. Dodatkowo musi on trwać co najmniej 10 dni. Na liście podmiotów współpracujących znalazło się 140 obiektów, w tym hotele (4 i 5-gwiazdkowe), wille z własnym wyżywieniem czy gospodarstwa agroturystyczne. Należy pamiętać, że rezerwacja musi być dokonana bezpośrednio w danym obiekcie, a nie przez jakiegokolwiek pośrednika.

Co warto wiedzieć przed podróżą na Maltę?

Przede wszystkim Malta należy do Unii Europejskiej, więc do wjazdu na wyspę Polakom wystarczy aktualny dowód osobisty lub paszport. Ponadto językiem urzędowym jest zarówno maltański, jak i angielski, więc bez przeszkód będziemy mogli się porozumieć na miejscu. Na wyspie obowiązuje euro, nie ma także problemów z dostępnością bankomatów, jednak na drobne wydatki czy zakup pamiątek warto mieć przy sobie gotówkę. Przez ponad 150 lat (1800-1963) Malta pozostawała zależna od Wielkiej Brytanii, ma to odzwierciedlenie w ruchu lewostronnym czy też gniazdkach elektrycznych typu angielskiego. Warto więc zabrać ze sobą przejściówkę.

Sprawdź również: Jeśli nie byłeś jeszcze na wakacjach, możesz sporo zaoszczędzić. Biura podróży mocno obniżają ceny

Na Malcie, podobnie jak w innych krajach basenu Morza Śródziemnego, styl życia mocno różni się od tego, który Polacy uważają za klasyczny. Przez cały rok od godziny 13 do 16 Maltańczycy przestrzegają... sjesty. W tym okresie zamknięte są sklepy, placówki publiczne czy restauracje. Jednak wieczorem wszędzie jest pełno ludzi, a kawiarnie i restauracje tętnią życiem. To właśnie wtedy najlepiej wyjść w miasto i odkryć drugie oblicze Malty.

Wakacje na Malcie — co warto zobaczyć?

Malta jest wyspą o powierzchni dwukrotnie mniejszej od... Warszawy. Mimo to nie brakuje tam pięknych miejsc, które warto odwiedzić. Małe odległości oraz dobra komunikacja sprawia, że zwiedzanie jest naprawdę przyjemne. Na liście dla turystów powinna znaleźć się przede wszystkim stolica — Valetta, a także Mdina (tzw. Milczące Miasto), Marsaxlokk czy Gozo.

Oczywiście najważniejszym celem wizyty na Malcie jest plażowanie. Nie brakuje tu pięknych, piaszczystych plaż, które zachwycą nawet najbardziej wymagające osoby. Jednak najlepiej odnajdą się na niej miłośnicy nurkowania i sportów wodnych. Krystalicznie czysta woda, zatopione wraki statków, a także groty i mosty skalne zapewniają cudowne widoki. Na wyspie Gozo najlepiej udać się do zatok Mellieha Bay i Golden Bay.

Zobacz też:

​"Lodowe włosy" pojawiły się w lesie. Trudno oderwać od nich wzrok

​To największa zimowa atrakcja w górach. Lodową Świątynię warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu

Ten szlak w listopadzie dał w kość niejednemu turyście. W sieci zawrzało

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje za granicą | urlop | wczasy