Reklama
Reklama

Inni będą pracować, a ty leżeć na plaży. Zaplanuj urlop jesienią i zapłać nawet o połowę mniej, niż latem

​Koniec wakacji wcale nie musi oznaczać końca urlopów oraz wyjazdów — wręcz przeciwnie. Dla wielu osób sezon zaczyna się właśnie na początku września i to nie tylko ze względu na niższe ceny. Sprawdź, gdzie warto pojechać we wrześniu i w październiku, by złapać trochę słońca i wykąpać się w ciepłej wodzie.

Co piąty Polak planuje urlop we wrześniu, co sprawia, że jest to trzeci najpopularniejszy miesiąc na wyjazdy po lipcu i sierpniu. Jednym z argumentów jest cena — można wyjechać nawet 40 proc. taniej niż w wysokim sezonie.

Zaoszczędzisz, zwiedzisz i odpoczniesz

Cena to oczywiście najważniejsze kryterium podczas wyboru wakacji. Dlatego osoby, które mogą sobie pozwolić na urlop poza lipcem i sierpniem, mają większe pole manewru. Jak podaje Agata Chmiel z portalu wakacje.pl, ceny jesienią w porównaniu do miesięcy wakacyjnych są niższe nawet o 43 proc. w Hiszpanii, o 40 proc. w Grecji czy do 35 proc. w Turcji. Oznacza to, że wyjazd do 3-gwiazdkowego hotelu w Turcji z opcją all-inclusive możemy zdobyć już za 1700 złotych.

Argumentem przemawiającym za wakacjami we wrześniu i październiku jest również większy spokój. W większości europejskich kurortów to właśnie lipiec i sierpień, określane jako sezon wysoki, przyciągają najwięcej turystów. W tym okresie ciężko jest zwiedzić najpopularniejsze atrakcje czy spokojnie wypocząć na plaży bez tłumów wokoło. Dlatego każdy, kto ceni sobie urlop w zgodzie z ideą slow life, powinien zabookować sobie właśnie początek jesieni.

Sprawdź również: Rajskie plaże za mniej niż 50 złotych dziennie. Najtańsze miejsca na urlop

Ocean Atlantycki czeka na jesiennych urlopowiczów

Wypoczynek nad oceanem to zawsze zupełnie inne doznania, niż urlop nad morzem. Szerokie, piaszczyste plaże i cudowna lazurowa woda to nie tylko domena odległych, egzotycznych krajów. Wystarczy sześć godzin lotu z Warszawy, by znaleźć się na Wyspach Kanaryjskich. Jesienią na Teneryfie uświadczymy temperatury powietrza w okolicach 27 stopni oraz ciepłej wody — około 23 stopnie. Trochę niższa temperatura powietrza jest na nieodległej Fuerteventurze (średnio 23 stopnie), jednak woda nadal jest ciepła, a jej temperatura wynosi około 22 stopnie.

Dla osób, które szukają wypoczynku bliżej, ale nadal nad oceanem, idealnym rozwiązaniem będzie portugalskie Lagos w prowincji Algrave. Plaże w tej miejscowości otaczają klify i półki skalne, co tworzy niesamowicie malowniczą scenerię. Pogoda? Średnia temperatura powietrza jesienią to 24 stopnie, natomiast wody — 21 stopni. Dodatkowo lot z Warszawy trwa jedynie cztery godziny.

A może nad morze... Śródziemne?

Równie ciepłej pogody można poszukać jesienią w rejonie Morza Śródziemnego. Do najcieplejszych miejscówek należy z pewnością Cypr. Na półwyspie Akamas średnia temperatura powietrza jesienią to 26 stopni, natomiast wody aż 24 stopnie. Co prawda znajdziemy tam kamieniste plaże, ale dzięki temu woda jest przezroczysta i idealnie nadaje się dla miłośników nurkowania.

Piękną pogodę jesienią znajdziemy także na Wyspach Maltańskich. Wybierając na wrześniowy lub październikowy urlop wyspę Gozo możemy cieszyć się nie tylko pięknym złoto-czerwonym piaskiem, ale także ciepłą wodą. Średnia temperatura powietrza to 25 stopni, natomiast wody — 24 stopnie i to w październiku. Zatoka Ramla to idealne miejsce na romantyczny wypad, gdy za oknem pogoda negatywnie wpływa na samopoczucie.

Jesienią warto również rozważyć urlop w Grecji, przede wszystkim na greckich wyspach takich jak Kreta czy Rodos. Wielbicieli pasta alla Norma, arancini czy caponaty na pewno zachwyci pogoda na Sycylii. Ta włoska wyspa oferuje jesienią nie tylko dużo słońca, ale także ciepłą wodę. No i pyszną kuchnią.

Zobacz też:

Rajska wyspa dostępna dla nielicznych. Obowiązują tu surowe limity wstępu

W tych 5 krajach spędzisz wakacje taniej niż w Polsce. Widoki i pogoda gwarantowane

Morze ciepłe jak zupa. Takiej temperatury wody nie odnotowano jeszcze nigdy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turystyka | urlop | wakacje | morze