Piękniejszy niż Trzy Korony. Ten szlak w Pieninach to idealna propozycja na jesień
Pieniny jesienią zachwycają wapiennymi skałami skąpanymi w prawdziwej eksplozji barw. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób wybiera właśnie te góry jako cel jesiennej wycieczki. Planując trasę, warto pod uwagę wziąć niezwykle malowniczy szlak, który prowadzi na najwyższy szczyt Pienin przez popularny Wąwóz Homole. Jesienne krajobrazy są tam gwarantowane.
Wysoka to szczyt, który z pewnością znany jest zdobywcom Korony Gór Polski. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że to właśnie on jest tym najwyższym w Pieninach, a nie wbrew pozorom popularne Trzy Korony. Warto więc podczas trwającej jesieni, założyć na nogi buty trekkingowe i zdobyć Wysoką, zwłaszcza że prowadzący na nią szlak przez Wąwóz Homole uchodzi za jeden z najbardziej malowniczych w całych Pieninach.
Wysoka bądź też Wysokie Skałki to ku zaskoczeniu sporej ilości osób, najwyższy szczyt w Pieninach, którego wysokość to 1050 m n.p.m. Leży w Małych Pieninach na terenie rezerwatu Wysokie Skałki, a przez jego wierzchołek przebiega granica polsko-słowacka.
Dla zdobywców Korony Gór Polski to szczyt dobrze znany. Dla innych pozostaje jednak często w cieniu popularnych Trzech Koron, które uchodzą za symbol Pienin i Pienińskiego Parku Narodowego. Planując więc jesienną wycieczkę w to pasmo górskie, warto pod uwagę wziąć Wysoką i tym samym zdobyć najwyższy szczyt polskich Pienin.
Zobacz także: To jedna z najpiękniejszych wsi w Polsce. Leży w Parku Narodowym i przyciąga tłumy turystów
Na Wysoką prowadzi kilka szlaków, jednak najchętniej wybieranym jest ten prowadzący przez Wąwóz Homole. Jest on najszybszą, ale również i najbardziej malowniczą trasą, jeśli chodzi o zdobycie szczytu plasującego się na 13 miejscu w zestawieniu szczytów, wchodzących w skład Korony Gór Polskich. Wstęp na teren tego rezerwatu jest bezpłatny.
Jesienią szczególnie warto wybrać trasę na Wysoką przez Wąwóz Homole, który o tej porze roku czaruje swoim wyjątkowym charakterem. Prowadzący przez niego szlak nie należy do trudnych, lecz trzeba wziąć pod uwagę, że ostatnia prosta tuż przed zdobyciem szczytu jest dość stroma.
Trasa liczy cztery kilometry i przejście jej zajmuje około dwie godziny, nie wliczając w to postojów. Wycieczkę zaczyna się we wsi Jaworki i w tym miejscu większość osób również ją kończy. Chcąc jednak nieco przedłużyć swoje pienińskie wędrówki, warto ruszyć dalej w drogę na przykład ku Szczawnicy.
Może cię zainteresować: Prosty szlak na jesienną wycieczkę w Tatry. Poradzą sobie nawet dzieci
Trasa prowadząca przez Wąwóz Homole jest niezwykle atrakcyjną opcją. Już na samym początku prowadzi przez kanion Homole, który jest jednym z najbardziej wyjątkowych zakątków Pienin. To jednak nie wszystko. Podążając dalej, dociera się do studenckiej bazy namiotowej, która może być również dobrym miejscem na postój.
Idąc w górę, oczom ukazują się widowiskowe pejzaże, które jesienią przybierają niezwykłe barwy. Od samego Wąwozu Homole na szczyt Wysokiej trasa liczy około 75 minut. Chwilami bywa dość stromo, jednak widoki czekające na szczycie z pewnością rekompensują trud wędrówki.
Na Wysokiej znajduje się platforma widokowa otoczona metalowymi barierkami. Prowadzą do niej metalowej schodki. Stamtąd widoki padają na Pieniny Właściwe, a także na widowiskowe Tatry. Na szczycie często można spotkać chętnie fotografujących się turystów, którzy dokumentują zdobycie kolejnego szczytu z Korony Gór Polski.
Zobacz też:
Idealna alternatywa dla Seszeli w listopadzie. Kosztuje o połowę taniej i jest równie pięknie
Gorące źródła tuż przy granicy z Polską. Mało Polaków wie o tej darmowej atrakcji
Woda mineralna, park zdrojowy i szereg atrakcji. To małopolskie miasteczko chce zostać uzdrowiskiem