Reklama
Reklama

Nowa włoska atrakcja przyciągnie tłumy turystów. Uwaga, tylko dla odważnych

Od kilku dni turyści odwiedzający Włochy mogą skorzystać z nietypowej i emocjonującej atrakcji, ponieważ w niewielkiej miejscowości powstał najwyższy most tybetański w Europie. To nie tylko okazja do ciekawej wycieczki, podczas której możemy podziwiać naturę, ale i sposobność do zaznania nieco adrenaliny. Dowiedz się więcej o tej nowej, włoskiej atrakcji dla odważnych.

Most tybetański to nazwa dotycząca linowej przeprawy rozpiętej pomiędzy dwoma przewyższeniami, czyli po prostu nad przepaścią. Konstrukcje tego typu są elastyczne i chwiejne oraz zazwyczaj wyłożone deskami lub innymi panelami ułożonymi w poprzek. Równowagę pomagają zachować liny lub łańcuchy rozpostarte na wysokości ramion i pełniące funkcję barierek.

Gdzie powstał najwyższy most tybetański w Europie? To rozrywka tylko dla odważnych

We Włoszech powstał imponujący most tybetański, który łączy Sellano, czyli jedną z najpiękniejszych średniowiecznych wiosek, z niewielką osadą górą Montesanto. Są to miejscowości, znajdujące się w Apeninach, położone w ich najbardziej dzikim i naturalnym rejonie. Umiejscowione są one pomiędzy miastem Spoleto a Foligno.

Most jest imponujący dzięki swoim rozmiarom, gdyż jest on najwyższym mostem w Europie obok portugalskiego mostu w Arouca. Jego całkowita długość to 511 m i znajduje się on 175 m nad doliną rzeki Vigi. Z racji tego, że jest to konstrukcja wznosząca się, to 175 m wysokości jest miarą określoną na najniższym punkcie mostu, a różnica pomiędzy poziomem wejścia i wyjścia wynosi aż 68 m.

Czytaj również: Koniec z limitem płynów. Kolejne polskie lotnisko znosi ograniczenia

Do przedostania się z jednej strony mostu na drugą konieczne jest pokonanie 1023 stopni. Jednak jest to atrakcja tylko dla osób o mocnych nerwach, ponieważ pomiędzy schodami znajdują się przestrzenie, dzięki którym możemy spojrzeć w dół.

Mimo swoich rozmiarów most jest stworzony tak, że może po nim przejść w sposób bezpieczny każdy, niezależnie od doświadczenia i wieku. Warunkiem, który należy spełnić, aby wejść na most, jest posiadanie co najmniej 120 cm wzrostu i nasze pozwolenie na to, aby dać się przypiąć specjalną uprzężą. Oprócz tego konieczne jest potwierdzenie, że jest się w dobrym stanie psychicznym i fizycznym oraz że nie cierpi się na chorobę wysokościową.

Co warto wiedzieć, zanim się tam wybierzemy?

Z racji tego, że ruch na moście jest jednokierunkowy, chcąc wrócić do Sellano, musimy odbyć pieszą wędrówkę szlakiem z Montesanto w dół zbocza rzeki Vigi, w kierunku jeziora Sellano. Jest to bardzo malownicza trasa, a dla tych, którzy jeszcze bardziej chcą się nasycić pięknymi widokami przyrody, powstał dłuższy szlak, który prowadzi dodatkowo do wodospadu Rote.

Niedługo również planowane jest zapewnienie turystom autobusu, kursującego z Montesanto, który przewiezie pasażerów z powrotem do Sellano. Natomiast jeśli chodzi o cenę biletów, to samo przejście mostem kosztuje 25 euro (około 108 zł), a przejście wraz z powrotnym transferem autobusowym ma kosztować 30 euro (około 129 zł).

Bilety można kupić w kasie przy wejściu lub wcześniej online. Zalecane jest jednak zaplanowanie podróży z wyprzedzeniem, ponieważ obowiązuje limit wejść na most i brak wcześniejszej rezerwacji może sprawić, że nie skorzystamy z tej emocjonującej atrakcji.

Zobacz też:

Chorwacka plaża skażona azbestem. Lepiej nie wybieraj się tam na majówkę

Jesteś fanem Harry’ego Pottera? Teraz możesz zanocować w prawdziwym Hogwarcie

Z Krakowa dolecisz za mniej niż 100 zł. Na miejscu zabawa lepsza niż w Disneylandzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca