Reklama
Reklama

Wyjątkowa atrakcja w Małopolsce znów otwarta. Na zwiedzanie tego zamku trzeba było czekać 300 lat

Wiosenne otwarcie zamku w Muszynie odbyło się w weekend wielkanocny 2024. Częściowa rekonstrukcja obiektu, który został zburzony 300 lat temu, przyciąga do miasta tłumy turystów. Po okresie zimowym, gdy całkowite zwiedzanie zamku było niemożliwe, znów można go w całości zobaczyć. To doskonały pomysł na wiosenną czy letnią wycieczkę.

Muszyna to miasto położone w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, posiadające status miejscowości uzdrowiskowej. Turyści i osoby spragnione odpoczynku mogą tam znaleźć między innymi sanatoria uzdrowiskowe i pijalnie wody mineralnej. Wielką atrakcją regionu jest również zamek w Muszynie, który został ponownie udostępniony turystom. Co warto o nim wiedzieć?

Zamek w Muszynie ponownie otwarty

Początki zamku w Muszynie nie są do końca poznane. Zdaniem wielu osób budowla powstała w XIV wieku za czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego. Możliwe jednak, że w istniejących źródłach pisanych nie chodziło o zamek murowany, a o drewniane grodzisko. Zamek został odbudowany z ruin, w jakie popadł, w latach 2020-2023. Dnia 30 września 2023 roku nastąpiło uroczyste otwarcie górującej nad miastem warowni.

W okresie zimowym część obiektów została zamknięta. Już 30 marca 2024 ponownie otwarte zostały jednak pomieszczenia zamkowe, dziedziniec, baszta, platforma widokowa i pomieszczenia gastronomiczne. Turyści znów mogą więc tłumnie przybywać do Muszyny, by odwiedzić to ciekawe miejsce. 

Czytaj też: 3 godziny lotu z Polski i 300 słonecznych dni w roku. Tę wyspę wielkości Krakowa pokochali Polacy 

Zamek w Muszynie. Dlaczego warto go zobaczyć?

Zwiedzanie zamku w Muszynie możliwe jest w kwietniu w godzinach 10.00-17.00, w maju, czerwcu, lipcu i sierpniu w godzinach 10.00-18.00, we wrześniu i w październiku w godzinach 10.00-17.00 i w listopadzie między 10.00 a 16.00. Warto wiedzieć, że ostatnie wejście możliwe jest na 30 minut przed zamknięciem. Dzieci do lat 12 mogą wejść na zamek za darmo. Bilet indywidualny ulgowy kosztuje zaś 6 zł, a bilet indywidualny cały 10 zł. W przypadku biletów grupowych koszt wejścia wynosi 5 zł za osobę.

Na każdym z pięter na odwiedzających czekają atrakcje - można zapoznać się z dziejami Muszyny i legendami dotyczącymi miasta i zamku. Z ostatniego piętra baszty rozpościera się zaś piękny widok na miasto. 

Zobacz też:

Protesty w kolejnym lubianym przez Polaków kraju. Lokalni mieszkańcy nie chcą więcej turystów

W ten sposób zaoszczędzisz na biletach PKP. Wystarczy, że poznasz tę metodę

W tym miejscu w Polsce można spotkać prawdziwe bizony. Atrakcja dla dużych i małych

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: atrakcje | turystyka | ciekawe miejsca