Nazywają ją polskim Rzymem. Wiąże się z nią znana legenda
Południe Polski obfituje w zakątki warte odwiedzenia — góry, jeziora, kąpieliska i wiele innych. Na turystycznej mapie warto uwzględnić również miejsce związane z intrygującymi legendami, jedna z nich tłumaczy skąd nazwa polski Rzym, która przylgnęła do małopolskiego miasta. Poznaj jego historię i przekonaj się, dlaczego warto tam pojechać.
Sucha Beskidzka to miasto w Małopolsce, w powiecie suskim. Z Krakowa jest to ok. 60 km. Miejsce to swoją popularność zawdzięcza legendzie związanej z postacią pewnego bardzo znanego szlachcica, który miał podpisać w tym mieście pakt.
Miasteczko to od lat kojarzone jest z legendą o Panu Twardowskim ten szlachcic właśnie w karczmie „Rzym” wniesionej w XVIII wieku, miał się spotkać z Mefistofelesem. Polski Faust w zamian za moce magiczne zaprzedał swoją duszę. Jednak Mistrz Twardowski znalazł sposób, aby tak łatwo jej nie oddać — warunek był jeden, diabeł miał móc mu ją zabrać tylko w Rzymie, a że Twardowski nie wybierał się do Włoch, musiał znaleźć inny sposób.
Mefistofeles postanowił zaprosić szlachcica, który za jego pomocą stał się czarnoksiężnikiem, do karczmy... I tutaj zaczyna się historia Suchej Beskidzkiej. Bo spotkali się oni w Rzymie, z tego też powodu teoretycznie warunki umowy zostały wypełnione. Jednak obecną nazwę karczmie nadano dopiero pod koniec lat 60. XX wieku, co miało nawiązywać do tego wydarzenia.
Sprawdź także: Polska też ma swoje "jezioro Como". Złoty piasek przyciąga tłumy
Karczma została wzniesiona w II połowie XVIII wieku. Parterowy budynek ma konstrukcję zrębową z czterospadowym dachem, w pierwotnym kształcie przetrwał do obecnych czasów. Jednak jest to również zasługa renowacji, w czasach II wojny światowej, budynek został otynkowany, a dach pokryto papą. Po wojnie, pod koniec 60. XX wieku przeprowadzono gruntowny remont, przywracając karczmie dawną świetlność i nadając znaną do dziś nazwę.
We wnętrzu znajdziemy stoliki mogące pomieścić 180 gości. Miejsce to ma odrobinę mrocznego klimatu — panujący tutaj półmrok nadaje unikatowego charakteru. Wnętrza są ozdobione belkowanymi stropami, a po pomieszczeniu roznosi się zapach staropolskich dań. To miejsce bardzo popularne, szczególnie że leży w sercu Beskidów, turyście odwiedzający ten region chętnie odwiedzają karczmę. Ponadto jest ona częścią Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Szlak ten łącznie obejmuje 253 zespoły architektoniczne i jest podzielony na cztery trasy w Małopolsce.
Źródła: karczma-rzym.com, krakow.eska.pl
Zobacz też:
Jedziesz na wakacje do Włoch? Uważaj, za te rzeczy możesz dostać mandat
To jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Odwiedź go w drodze do Sandomierza
To najmniejsze miasto uzdrowiskowe w Polsce. Kuracjusze chwalą wody mineralne