Reklama
Reklama

Najpiękniejsze rośliny z całego świata w jednym miejscu. Koniecznie pojedź tam w maju

Coraz cieplejsze dni sprawiają, że chętnie przebywamy na świeżym powietrzu. Szukając miejsc, gdzie nie tylko wypoczniemy, ale i dowiemy się czegoś nowego, warto wybrać się do lokalizacji, które zapewnią nam relaks w cieniu niezwykłych roślin z całego świata. Podpowiadamy, gdzie wybrać się w maju, by zobaczyć gatunki z różnych zakątków Ziemi.

Maj to idealna pora dla miłośników roślin, aby rozpocząć zwiedzanie ogrodów botanicznych oraz arboretów. To właśnie wtedy wiele okazów zakwita, a miejsca te wypełniają się feerią barw i zapachów. W Polsce nie brakuje lokalizacji, w których można podziwiać wiele ciekawych gatunków z całego świata. Podpowiadamy, gdzie się wybrać, by wypocząć w cieniu egzotycznych roślin.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Jednym z miejsc, w którym możemy zobaczyć wiele ciekawych gatunków roślin, jest Ogród Botaniczny w Krakowie. To jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce. Znajduje się on na terenie dawnego ogrodu Czartoryskich i może poszczycić się bogatą ekspozycją florystyczną.

Jest to prawdziwy raj dla miłośników roślin, ponieważ rośnie tam około 5 tysięcy odmian z całego świata, w tym również 1000 gatunków drzew i krzewów, które znajdują się m.in. w Arboretum. Można tu również podziwiać słynny Dąb Jagielloński, który ma ponad 230 lat. Nie brakuje tu także obszarów roślin chronionych, ozdobnych, leczniczych, tropikalnych i wodnych.

Ogród otwarty jest dla turystów cały rok, a na jego terenie możemy również zwiedzić Muzeum Botaniczne, w którym znajduje się kolekcja dotycząca działalności naukowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Arboretum w Lądku-Zdroju

Odwiedzając Lądek-Zdrój warto zobaczyć tamtejsze Arboretum. Na obszarze niecałych 2 hektarów, możemy podziwiać tam wiele interesujących okazów drzew i krzewów. Rośliny, które tam znajdziemy, pochodzą między innymi z Japonii, Chin, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej czy Korei.

Arboretum najlepiej odwiedzić na przełomie maja i czerwca. To właśnie wtedy zakwitają azalie i różaneczniki. Oprócz tego warto wybrać się na zwiedzanie ogrodu po zmroku, ponieważ jest to pierwsze tego typu miejsce w Polsce, które zostało podświetlone. Ciekawostką jest także to, że Arboretum leży na wysokości 475 - 500 m n.p.m., co sprawia, że jest najwyżej położonym tego typu obiektem w kraju.

Czytaj również: Gorące źródła, o których wie niewielu Polaków. Tuż przy granicy i za darmo

Palmiarnia w Wałbrzychu

Wybierając się do Zamku Książ, warto również odwiedzić Palmiarnię w Wałbrzychu. Zlokalizowana jest ona około 2 km od zamku, a przejście do niej zajmie nam 25 minut pieszo.

W Palmiarni znajduje się ponad 250 gatunków roślin. Stanowią one reprezentację flory różnych stref klimatycznych oraz różnych kontynentów. Możemy podziwiać tam m.in. fikusy, bambusy, krzewy z Azji, świerki oraz sosny z Australii, byliny z Afryki czy kaktusy oraz agawy z Ameryki Środkowej. Nie brakuje również eukaliptusów oraz rośliny cytrusowych, pochodzących z basenu Morza Śródziemnego.

Ogród Botaniczny w Łodzi

Szukając miejsc, w których możemy obejrzeć wiele nietypowych roślin, warto wybrać się do Ogrodu Botanicznego w Łodzi, który zachwyca nie tylko niesamowitymi gatunkami, ale także ogromną powierzchnią - 67 ha.

Ogród podzielony jest na 9 stref tematycznych, a odwiedzający go mogą podziwiać tam ogród w stylu japońskim, alpinarium, arboretum, dział poświęcony florze polskiej, rośliny lecznicze i przemysłowe, zieleń parkową, systematykę roślin zielnych, dział biologii roślin oraz kolekcję roślin ozdobnych.

Jest to nie tylko idealne miejsce na weekendowy odpoczynek, ale także świetna okazja do poszerzenia swojej wiedzy. Co więcej, chętni mogą również uzyskać porady dotyczące uprawy oraz pielęgnacji roślin.

Oprócz tego można zaspokoić swoją ciekawość, korzystając z 5 ścieżek z tablicami informacyjnymi. Dzięki nim można zrozumieć np. zasady działania zegarów słonecznych, czy dowiedzieć się czym jest gnomon, czy analemma.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu

Będąc we Wrocławiu, warto odwiedzić tamtejszy ogród botaniczny, znajdujący się przy ulicy Sienkiewicza. Jest on określany jako oaza piękna oraz spokoju w środku dużego miasta. To czarujące miejsce pełni rolę dydaktyczną oraz wypoczynkową. Dzięki niemu można w prosty sposób uciec od miejskiego zgiełku.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, podobnie jak ten w Krakowie, jest jednym z najstarszych obiektów tego typu w Polsce. Znajdują się tam malownicze zielone aleje, w których możemy podziwiać 11-tysięczną kolekcję różnych gatunków roślin. Zobaczymy tu między innymi drzewa i krzewy, rośliny ozdobne, pnące, wodne oraz szklarniowe.

Wrocław kryje jednak jeszcze jedno miejsce, idealne dla miłośników roślin. Jest to Ogród Japoński, który znajduje się w Parku Szczytnickim. Znajdziemy tam prawie 100 gatunków roślin pochodzących z Azji. Dodatkowo uroczym punktem ogrodu jest piękny, zwieńczony ozdobnym dachem most, który łączy dwa brzegi stawu.

Zobacz też:

Planujesz wakacje na Sardynii? Uważaj, co przewozisz w walizce, bo kary są wysokie

Seniorzy mogą podróżować taniej. Te zniżki przygotowano specjalnie dla nich

To najtańsze europejskie miasto na city break. Z Warszawy dolecisz w godzinę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca