Reklama
Reklama

Najmniejsze państwo świata. Ma powierzchnię Stadionu Narodowego i... 54 muzea

Największym państwem na świecie jest Rosja, ulokowana na dwóch kontynentach i zajmująca przeszło 17 milionów kilometrów kwadratowych. Do pierwszej piątki kwalifikuje się także Kanada, Chiny, Stany Zjednoczone Ameryki i Brazylia. Wśród najmniejszych państw na świecie warto wymienić między innymi Liechtenstein, Monako czy San Marino. Jest jednak jedno państwo, które zajmuje wyjątkowo niewielkie terytorium. Jest tylko trzy razy większe niż Zamek w Malborku. O jakie państwo chodzi i co warto o nim wiedzieć?

Watykan ma otwarte granice z Włochami, a władzę wierzchnią sprawuje w nim Biskup Rzymu — papież. To jedno z najświętszych miejsc chrześcijaństwa i jednocześnie najmniejsze państwo na świecie. Co warto wiedzieć o Watykanie i dlaczego warto tam pojechać?

Watykan — najmniejsze państwo na świecie

Watykan zajmuje wyjątkowo mało miejsca — powierzchnia tej rzymskiej enklawy to tylko 0,44 kilometra kwadratowego. By uświadomić sobie, jak niewielkie jest to państwo, wystarczy wyobrazić sobie warszawski Stadion Narodowy i dwukrotnie pomnożyć jego powierzchnię. To miasto-państwo jest nie tylko najmniejsze na świecie pod względem powierzchni, ale i pod względem liczby ludności, która w 2019 roku wynosiła 825 osób. Jednocześnie co roku do tego wyjątkowego miejsca przybywa mnóstwo turystów — nie tylko katolików, lecz ludzi z całego świata.

Czytaj też: Mieszkańcy tych miast uwielbiają święta. To tu stoją najpiękniejsze choinki na świecie 

Watykan — małe państwo, dużo wrażeń

Niewielki Watykan jest jednocześnie miejscem, w którym nie sposób się nudzić. W granicach stolicy apostolskiej znajdziemy aż 54 muzea publiczne, powstałe ze zbiorów dzieł sztuki, zgromadzonych przez kolejnych papieży. Zostały udostępnione publiczności już w XVIII wieku, by pogłębić znajomość sztuki i kultury.

W Muzeach Watykańskich znajdziemy przeszło 70 tysięcy eksponatów, zgromadzonych w różnych działach. To między innymi Pinakoteka, gromadząca obrazy od wczesnego renesansu do XIX wieku, Muzeum Pio-Clementino z kolekcją rzeźb antycznych czy Gregoriańskie Muzeum Etruskie i Muzeum Egipskie. Polaków z pewnością zainteresuje fakt, że w Sali Sobieskiego znajdziemy obraz Jana Matejki, przedstawiający Jana III Sobieskiego po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem.

W Watykanie trzeba również koniecznie odwiedzić Plac świętego Piotra i Bazylikę świętego Piotra, grób świętego Jana Pawła II, Kaplicę Sykstyńską, która stanowi integralną część Muzeów Watykańskich, a także ogrody watykańskie.

Czytaj również: Ruszył magiczny świąteczny pociąg. Pojedziesz nim z kilku miast w Polsce i zobaczysz renifery 

Wakacje we Włoszech, weekend w Watykanie

Aby dotrzeć do Watykanu, należy udać się do Rzymu. Watykan nie ma bowiem własnego lotniska, lecz jest obsługiwany przez port lotniczy Rzym-Fiumicino. Można również wybrać drugi port lotniczy stolicy Włoch, czyli Ciampino, ulokowany około 15 km na południowy wschód od miasta. Cena biletów jest zróżnicowana, lecz często można natrafić na rewelacyjne okazje. Z Rzymu do Watykanu można zaś dotrzeć na przykład autobusem - istnieje kilka linii, które tam prowadzą. Oczywiście, do Włoch możemy też wybrać się własnym samochodem lub autokarem.

Wyprawa do Watykanu to doskonały pomysł zarówno na weekendową wycieczkę, jak i na dłuższą wyprawę - we Włoszech jest bowiem mnóstwo miejsc, które warto zobaczyć. Podróż nie powinna być trudna, za to na pewno będzie ciekawa. W końcu, jak mówi przysłowie: "Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu".

Zobacz też:

Planujesz urlop w Hiszpanii? Z tej atrakcji już nie skorzystasz

Polska Chorwacja. To kąpielisko w Małopolsce przyciąga tłumy

Mało kto wie o tych miejscach na warszawskim lotnisku. Mogą bardzo ułatwić podróż

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | turystyka | city break