Reklama
Reklama

Krzywa wieża nie tylko w Pizie. W Polsce znajduje się podobna, lecz niewiele osób o niej wie

Krzywa Wieża w Pizie jest atrakcją turystyczną wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nic więc dziwnego, że każdego roku miejsce to przyciąga wiele osób. Jednak mało kto wie, że podobne, nietypowe budowle znajdują się również w Polsce. Dowiedz się, gdzie w naszym kraju znajdziesz krzywe wieże i do jakich miast musisz się udać, aby je zwiedzić.

Krzywa Wieża w Pizie jest jedną z najpopularniejszych budowli na świecie, którą rocznie odwiedza około 10 milionów turystów. Jej przechył wciąż się zwiększa, a naukowcy próbują go zatrzymać, by uniknąć zawalenia się budowli. Jednak wcale nie musimy jechać do Włoch, by zobaczyć krzywą wieżę. Okazuje się bowiem, że w Polsce znajdziemy podobną budowlę w dwóch miastach.

W jakim polskim mieście można zobaczyć krzywą wieżę?

W niewielkim mieście, znajdującym się na Dolnym Śląsku, możemy zobaczyć ciekawą budowlę, jaką jest krzywa wieża, nazywana dolnośląską Pizą, którą możemy zobaczyć w Ząbkowicach Śląskich. Jednak historia powstania tej konstrukcji do dziś jest nieznana, a historycy nie są w stanie ustalić, kiedy została ona zbudowana oraz kto był jej projektantem. Według niemieckich badaczy krzywa wieża w Pizie miała stanowić część zamku książąt świdnickich, który wybudowany został w XIII lub XIV wieku.

Wieża ma 34 metry wysokości, a jej odchylenie wynosi 2,12 m. Jej górna część w 1858 roku uległa zniszczeniu podczas pożaru. Wtedy to planowano rozebranie budynku, jednak ostatecznie podjęto decyzję o odnowieniu uszkodzonych fragmentów. Aktualnie krzywa wieża jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji w Ząbkowicach Śląskich.

Czytaj również: Koniec z limitem płynów. Kolejne polskie lotnisko znosi ograniczenia

W tym mieście także zobaczysz nietypową budowlę. Gdzie musisz pojechać?

Jednak Ząbkowice Śląskie to nie jedyne miejsce, gdzie możemy zobaczyć krzywą budowlę w Polsce. Podobną atrakcję zwiedzimy również w Toruniu, ponieważ znajduje się tam średniowieczna baszta ochronna, która znacznie odchyla się od pionu, czemu zawdzięcza swoją nazwę - "Krzywa Wieża".

Budowla została wzniesiona w XIV wieku jako jedna z kilkudziesięciu podobnych do niej baszt w murach obronnych dawnego Torunia. Jej pochylenie najprawdopodobniej jest skutkiem osunięcia się piaszczystego podłoża.

Początkowo baszta składała się jedynie z trzech zewnętrznych ścian, umożliwiających wciąganie na piętro pocisków oraz wrzących cieczy, służących do odpierania wrogich ataków. Oprócz tego przez stulecia Krzywa Wieża pełniła również funkcje mieszkalne, biurowe czy restauracyjne, a także przez pewien czas znajdowało się w niej więzienie. Aktualnie jest ona udostępniona do zwiedzania.

Co sprawiło, że wieże są przechylone?

W przypadku Krzywej Wieży w Pizie już podczas drugiego etapu budowy jej konstrukcja zaczęła się pochylać. Od lat architekci próbują zmniejszyć jej pochylenie, ponieważ z biegiem czasu może ona całkowicie runąć.

Nie wiadomo jednak czy ten sam los spotka wieżę w Ząbkowicach Śląskich. Naukowcy nie wykluczają, że budowla mogła przechylić się na skutek ruchów tektonicznych Ziemi. Równocześnie nie odrzucają teorii, że wieża już od początku mogła być przechylona.

Zobacz też:

Niezwykła ulica w Gdańsku. Wiąże się z nią romantyczna legenda

Takich gór jeszcze nie widzieliście. To najbardziej kolorowy park narodowy na świecie

​Przed wyjazdem na zagraniczny urlop wyłącz te ustawienia w iPhonie. Sporo oszczędzisz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: weekend w Polsce | dziwne budowle