Reklama
Reklama

190 km rowerem przez Pomorze Zachodnie? To prawdopodobnie najpiękniejsza trasa rowerowa w Polsce

Dni coraz cieplejsze, a więc to dobry moment, aby wsiąść na rower i zasmakować piękna naszego kraju. Zwłaszcza że ciekawych szlaków rowerowych nie brakuje. Jednym z nich z pewnością jest trasa, dzięki której możliwe jest odkrycie piękna Pomorza Zachodniego. Wiele fascynujących, a wręcz magicznych miejsc czeka na odkrycie. Poznaj trasę rowerową Stary Kolejowy Szlak. 

Chyba nie ma lepszego sposobu na poznanie malowniczej Polski niż wsiąść na rower i przemierzać kolejne kilometry. Mając trochę wolnego czasu i przede wszystkim będąc miłośnikiem wycieczek rowerowych, warto zdecydować się na poznanie w taki sposób Pomorza Zachodniego, zwłaszcza że czeka tam moc atrakcji i wrażeń. 

Stary Szlak Kolejowy - 190 km zachwycających widoków i wrażeń 

Trasa przecinająca pojezierza z północy na południe, łączy Morze Bałtyckie z Pojezierzem Wałeckim. Stary Kolejowy Szlak oznaczony jest na mapach dróg rowerowych liczbą 15. Jego łączna długość to aż 190 km, które można pokonać na różne sposoby. Początek może mieć miejsce w Mielnie lub w Kołobrzegu.  

Bez względu na to, w którym miejscu rozpocznie się trasę, dalszy przebieg to Białogard, skąd trasa dalej prowadzi na Wałcz oraz Skrzatusz. Ze względu na ilość kilometrów, na przemierzenie Starego Szlaku Kolejowego najlepiej poświęcić dwa dni, tak aby móc na spokojnie pokonać przewidziany dystans i przy tym również pozwiedzać.  

Trasa nie należy do najtrudniejszych, lecz ze względu na dystans może czasami spowodować zadyszkę u początkujących. Wyjątkowość tego szlaku rekompensuje jednak zmęczenie. Docelowo ma on w niedalekiej przyszłości prowadzić, jak sama nazwa wskazuje, po starych torach dawnych linii kolejowych.  

Zobacz również: To jeden z najpiękniejszych szlaków rowerowych w Polsce. 30 km wokół jeziora w sam raz na wiosenny wypad za miasto

Odkryj piękno Pomorza Zachodniego   

Trasa ma to do siebie, że jest łatwa, przyjemna, a w dodatku niesamowicie piękna. Wybierając się na wycieczkę tym szlakiem, czeka na każdego wiele zabytków, takich jak kościoły, pałace, dawne dworce kolejowe, a także piękne krajobrazy i zachwycająca przyroda.  

Na każdym etapie trasy zdecydowanie jest co zwiedzać. Już na samym początku, warto poświęcić trochę czasu, aby zobaczyć Kołobrzeg. Swoją przygodę można rozpocząć od odwiedzenia muzeów czy pobytu nad morzem, zwłaszcza że szlak prowadzi w głąb Polski, a więc to jedyna szansa na morskie widoki.  

Pokonując kolejne kilometry, podziwiać można zachwycające krajobrazy pojezierzy, a wśród nich wiele ciekawych zabytków. Z pewnością każdy znajdzie coś, co go zaciekawi. Zobaczyć, a nawet zwiedzać można wiele budynków, takich jak gotycki kościół czy XX-wieczny pałac.  

Na trasie można zahaczyć nawet o miejscowość uzdrowiskową. Połczyn-Zdrój zaprasza do pięknego parku i pijalni wód mineralnych. Na trasie można zatrzymać się również w Dolinie Pięciu Jeziora, która nazywana jest Szwajcarią Połczyńską. Chociaż to Pomorze Zachodnie, można przez chwilę poczuć się jak w górach. Cała trasa to niesamowita przygoda, która pozwala zasmakować piękna tego regionu Polski.

Zobacz też:

Lazurowe źródełko i miejsce na piknik. Tylko 30 minut od Krakowa

Tak oszczędzisz na zagranicznych wakacjach. Wypoczniesz tanio i bez tłumów

Najstarszy polski zamek ma ponad 850 lat. Stoi na wygasłym wulkanie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: trasy rowerowe | wakacje