Reklama
Reklama

Błękitne, żółte, a nawet purpurowe. Tajemnicze jeziorka w Sudetach

Polska skrywa wiele fascynujących atrakcji turystycznych, o których sporo osób nawet nie ma pojęcia. Tak może być w przypadku tych wyjątkowych i zarazem tajemniczych jezior. Leżą w województwie dolnośląskim i zachwycają swoją barwą. Dowiedz się więcej na temat Kolorowych Jeziorek w Rudawach Janowickich, a z pewnością dopiszesz je na swoją listę miejsc do zobaczenia.  

Rudawski Park Krajobrazowy leżący na terenie Dolnego Śląska skrywa w sobie magiczne, a przede wszystkim kolorowe miejsce. Jeziorka swoim urokiem przyciągają turystów, nie tylko z Polski, ale również i za granicy. Potwierdzeniem tego jest fakt, że w 2011 roku zostały wybrane przez czytelników National Geographic Traveler na jeden z 7 nowych cudów Polski.

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich — co warto o nich wiedzieć? 

Kolorowe Jeziorka powstały w miejscach, gdzie niegdyś wydobywano piryt, czyli siarczek żelaza. Gleby tamtych terenów są obfite w ten związek. W 1925 roku po zaprzestaniu dalszego wydobywania, wyrobiska sukcesywnie były zalewane przez spływającą wodę z gór. W wyniku różnorodności chemicznej podłoża skalnego powstały różnorodne kolory jeziorek. 

Mówi się, że czegoś podobnego nie znajdzie się w całej Polsce. Kolorowe Jeziorka są zachwycające i warte ujrzenia na żywo. Zlokalizowane są niedaleko wsi Wojcieszowice i stanowią popularny punkt wycieczek dla lokalnych mieszkańców, a także turystów przyjeżdżający w tamte okolice.  

Chcąc zobaczyć Kolorowe Jeziorka, nie trzeba płacić za wstęp nawet złotówki. Jedyna zapłata to ta za parking. Ruszając ku tajemniczym jeziorkom, warto wiedzieć, że leżą one przy zielonym szlaku na Wielką Kopę. Mogą być więc centralnym punktem wycieczki bądź punktem do zobaczenia na trasie. Jedno jest pewne, warte są zobaczenia.  

Przeczytaj także: W "bieszczadzkim morzu" można się również kąpać. W niektórych miejscach nawet i przez całe wakacje

Kolorowe Jeziorka — jakie barwy można zobaczyć?

Mówiąc o Kolorowych Jeziorkach, ma się na myśli cztery jeziora, wśród których każde cechuje inne barwa. Jest ona najintensywniejsza podczas słonecznej pogody. Latem, gdy pogoda dopisuje, można się spodziewać w tych okolicach dużej ilości turystów, którzy chcą ujrzeć te kolory na żywo. Jakie barwy czekają tutaj na turystów?  

  • Żółte Jeziorko — leży na wysokości 555 m n.p.m. i charakteryzuje się rdzawo-żółtą barwą, która jest wynikiem obecności wapnia i siarki. Można na nie spoglądać z tarasu widokowego lub prosto z jego brzegu. Jest ono jeziorkiem okresowym, a więc w okresach suszy, szansa na zobaczenie jest marna. 
  • Purpurowe Jeziorko — znajduje się na wysokości 560 m n.p.m. Charakteryzuje się nieregularnym kształtem, a także ujmującą barwą. W połączeniu z otaczającą naturą tworzy miejsce niczym z bajki. 
  • Błękitne Jeziorko zwane również lazurowym lub szmaragdowym. Znajduje się na wysokości 635 m n.p.m. Swoją barwę zawdzięcza między innym padającym na taflę wody promieniom słonecznym. A wszystko to przez związki miedzi obecne w podłożu. Co ciekawe, jest ono pozbawione zapachu siarki, a więc w pełni można się nim delektować.  
  • Zielone Jeziorko — leżące na wysokości 730 m n.p.m., zwane jest również Czarnym. To drugie jeziorko, które zaliczane jest do tych wysychających, a więc nie zawsze jest szansa je ujrzeć. Z niego można podążać prosto na szczyt Wielkiej Kopy.  

Może cię zainteresować: Tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Wyjątkowa atrakcja tuż za południową granicą Polski

Zobacz też:

Wszyscy chcą mieszkań w tym małopolskim mieście. Mieszkańców przybywa z miesiąca na miesiąc

To uzdrowisko leży tuż przy granicy. Kusi źródłami wód mineralnych i widokami

To idealne miejsce na listopadową wycieczkę. Lwówecka Szwajcaria leży w Polsce i przyciąga turystów z wielu krajów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | jeziora | turystyka