Zrób to z ziemniakami, a będziesz mieć 2 razy więcej plonów. Ten patent zdradziła mi babcia
Chcesz zacząć przygodę z uprawą ziemniaków? A może już to zrobiłeś i szukasz sprawdzonego sposobu na to, aby zwiększyć ich plonowanie? To łatwiejsze niż myślisz. Musisz tylko wykonać jeden prosty zabieg. Jeśli zdecydujesz się na kopczykowanie i będziesz stosować się do wskazówek, obfitych zbiorów pozazdroszczą ci sąsiedzi z całego osiedla.
Kopczykowanie, czyli okopywanie/ radlenie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie ziemniaków. Niestety wiele osób o nim zapomina, a później dziwią się temu, że ich sąsiadom udało się zebrać zdrowe i dorodne plony, podczas gdy im nie, pomimo nawet większych starań.
Jeśli już zawsze chcesz mieć całe kosze warzyw, powinieneś zacząć je regularnie okopywać i nie popełniaj przy tym błędów. Poniżej możesz sprawdzić, jak zrobić to prawidłowo, aby poprawić warunki na grządkach, ochronić swoje bulwy przed światłem, co przełoży się na większą ilość ziemniaków.
Czytaj również: Tych roślin nie sadź w pobliżu domu. Szerszenie lecą do nich jak ćmy do świecy
Kopczykowanie ziemniaków jest po prostu podsypywaniem podstawy sadzonek ziemią w taki sposób, aby wzdłuż ich rzędów utworzyć charakterystyczne małe pagórki.
Okopywanie wykonuje się najczęściej ręcznie za pomocą motyki lub gracy, to zazwyczaj wystarczające przy małych uprawach. Przy większych plantacjach można zabieg ten wykonać mechanicznie specjalnym obsypnikiem.
Kopczykowanie ma przede wszystkim wzmocnić i poprawić warunki w ziemi. Aby chronić bulwy przed światłem, przez które bulwy często zielenią się (wytwarzać może się chlorofil i szkodliwa dla zdrowia solanina).
Okopywanie ziemniaków chroni je więc przed negatywnym wpływem słońca i pobudza do wytwarzania kolejnych rozłogów, z których później powstają nowe bulwy, dzięki czemu ziemniaków jest więcej. Poza tym kopczykowanie ogranicza rozwój chwastów i utrudnia dostęp do sadzonek szkodnikom.
Okopywanie ziemniaków najlepiej wykonać w glebie lekko wilgotnej, ale nie mokrej, ponieważ taka ziemia łatwo się formuje i nie tworzy grud. Najlepiej zabrać się więc za to na drugi dzień po opadach deszczu.
Jak okopywać ziemniaki? Zgarniaj ziemię w stronę sadzonek, przesuwając ją płynnie oraz delikatnie tak, aby nie uszkodzić łodyg, nie zasypać liści i nie odsłonić korzeni. Wystarczy, jeśli obsypiesz dolną część łodygi. Kopczyki powinny mieć około 25 cm wysokości, być w miarę lekkie, stabilne, ale nie ubite.
Do okopywania ziemniaków możesz wykorzystać nie tylko zwykłą ziemię, ale również lekki i przepuszczalny kompost, glebę liściową, próchniczą, a nawet słomę czy skoszoną trawę, które zapewniają lżejszą ochronę.
Może cię zainteresować: Wciąż nie możesz wygrać z mszycami? Ta metoda rozprawi się z nimi raz na zawsze
Najlepszy czas na pierwsze okopywanie ziemniaków to późna wiosna i wczesne lato (kiedy mają około 15 cm wysokości), a w lipcu zazwyczaj się je powtarza, jednak wszystko zależy od pogody. Możesz jednak jeszcze wykonać ten zabieg, o ile nie są zbyt duże, rozłożyste i nie zdążyły jeszcze zakwitnąć.
Możesz sobie również na to pozwolić, jeśli np. redliny uległy znacznemu zniszczeniu po silnych deszczach. Dzięki temu kształt zostanie poprawiony. W przeciwnym razie może to im bardziej zaszkodzić, niż pomóc, więc powinieneś poczekać do kolejnego sezonu.
Zobacz też:
Krzaczki pomidorów ciągle się łamią? Zamiast tyczkami, podeprzyj je w ten sposób
Nawet nie wiesz, jak zdrowa jest ta roślina. Do tego ozdobi balkon tysiącem kwiatów
Wiatr połamał rośliny w ogrodzie? Posmaruj je tym, by naprawić szkody