Reklama
Reklama

Znudziły ci się grudnik i gwiazda betlejemska? W tym roku kup "świętą jagodę'". Przetrwa aż do lata

W okresie świątecznym w wielu domach pojawiają się różnego rodzaju dekoracje, w tym także i kwitnące zimą rośliny. Najczęściej to grudnik lub gwiazda betlejemska, jednak ci, którzy pragną mieć u siebie coś niezwykłego, powinni się zdecydować na „świętą jagodę”. Ta efektowna roślina wyróżnia się czerwonymi owocami, które przy odpowiedniej pielęgnacji przetrwają wiele miesięcy. Co warto o niej wiedzieć?

Wśród świątecznych dekoracji często pojawiają się rośliny kwitnące zimą. Największą popularnością cieszy się grudnik, czyli kaktus bożonarodzeniowy i gwiazda betlejemska, znana też jako poinsecja. Grudniki wytwarzają zwisające, bezlistne łodygi, w których magazynują wodę. W okresie zimowym pojawiają się na nich dzwonkowate kwiaty.

Poinsecja z kolei ozdabia dom barwnymi przylistkami, tworzącymi rozetę wokół niepozornych kwiatów. Właśnie te przylistki — najczęściej o barwie szkarłatnej czerwieni — sprawiają, że roślina prezentuje się widowiskowo. Obie rośliny są bardzo lubiane, ale piękną dekoracją będzie również mniej znana, a urokliwa "święta jagoda". Co warto o niej wiedzieć?

Ardizja — efektowna roślina na święta

Ardizja to roślina z rodziny pierwiosnkowatych, występująca w subtropikalnych i tropikalnych regionach Azji, a także Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Ardisia crenata, czyli ardizja karbowana lub drzewiasta należy do najpiękniejszych odmian. Rośliny pojawiają się w grudniu w sklepach również pod nazwą "Święta jagoda" (ang. Hollyberry).

Ardizja wyróżnia się ciemnozielonymi liśćmi o przypominającej skórę fakturze, a także czerwonymi owocami w kształcie kulek. Ozdobne gałązki tej rośliny często więc pojawiają się w świątecznych dekoracjach. Roślinę można jednak z powodzeniem uprawiać w domu w doniczce, by zdobiła wnętrze nawet długo po Bożym Narodzeniu. Przy odpowiedniej pielęgnacji, owoce mogą bowiem wytrzymać na gałązkach nawet przez ponad pół roku.

Czytaj też: Sadzonki kaktusów pobieraj w ten sposób. Szybko się przyjmą i będą dobrze rosły 

Uprawa ardizji w domu. Jak ją pielęgnować?

Uprawa ardizji w domu nie należy do szczególnych wyzwań. Jest to roślina ciepłolubna, jednak zimą lepiej umieścić ją w nieco chłodniejszym wnętrzu — najlepiej w temperaturze około 15 stopni Celsjusza. Lubi jasne stanowiska, ale światło słoneczne nie powinno padać bezpośrednio na nią. Podłoże z kolei powinno być wilgotne, ale przepuszczalne. Nadmiar wody mógłby doprowadzić do zgnicia korzeni.

Latem ardizję warto podlewać 2 lub 3 razy w tygodniu, w zależności od panujących w pomieszczeniu warunków. Jesienią warto stopniowo ograniczać podlewanie, a zimą robić to raz w tygodniu. Roślinę warto też obserwować - jeśli będzie miała zbyt sucho, zacznie gubić liście. Z kolei liście przelanej ardizji zaczną opadać, a na ich powierzchni mogą pojawić się plamy.

Czytaj również: Przez to skrzydłokwiat kwitnie na zielono. Zrób to, a kwiaty zmienią barwę 

Uprawa "świętej jagody". Domowy nawóz do ardizji

"Święta jagoda" prezentuje się we wnętrzach niezwykle efektownie, dodając mieszkaniu uroku zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia. Owoce mogą jednak utrzymać się na niej nawet kilka miesięcy, o ile zapewnimy jej ku temu właściwe warunki. Dobrym pomysłem jest podlewanie jej zakwaszającym ziemię, domowym nawozem, ponieważ preferuje podłoże o kwaśnym odczynie. Warto przygotować na przykład nawóz z kawy czy herbaty.

W tym celu 1-2 łyżeczki fusów z kawy lub herbaty zalewamy szklanką gorącej wody, mieszamy i odstawiamy na kilkanaście minut. W tym czasie fusy opadną na dno i napęcznieją. Po upływie tego czasu znów mieszamy napar i podlewamy nim roślinę. Podobny, domowy nawóz do ardizji warto stosować co 2 tygodnie.

Zobacz też:

Cynie będą kwitły aż do późnej jesieni. Wystarczy, że zadbasz o te dwie rzeczy

Po zebraniu porzeczek pamiętaj o tym zabiegu. Krzewy ci podziękują

Możesz mieć nawet dwa razy więcej hortensji w ogrodzie. Wystarczy 20 dni

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin