Reklama
Reklama

Sadzonki kaktusów pobieraj w ten sposób. Szybko się przyjmą i będą dobrze rosły

Kaktusy kojarzą się przede wszystkim z ostrymi kolcami, mimo że niektóre gatunki są ich pozbawione. Wszystkie wyróżniają się za to mięsistą łodygą, w której magazynują wodę i składniki odżywcze. Końcówka roku to dobry czas, by przesadzić kaktusy i sukulenty, i rozmnożyć je z sadzonek łodygowych czy liściowych. Podpowiadamy, jak to poprawnie zrobić, aby się nie pokłuć.

Kaktusowate to rodzina sukulentów łodygowych z rzędu goździkowców. Zyskały ogromną popularność na świecie jako rośliny ozdobne i kolekcjonerskie. W naturze występują głównie na kontynentach amerykańskich. Ich cechą charakterystyczną są ostre kolce, które utrudniają pielęgnację roślin — w tym ich przesadzanie. Jak pobierać sadzonki kaktusów i sukulentów?

Rozmnażanie kaktusów i sukulentów. Jak to zrobić?

Większość kaktusów i sukulentów może zostać łatwo rozmnożona z sadzonek łodygowych i liściowych, przy czym obecnie większość specjalistów uważa, że najlepiej jest pobierać je w grudniu. Gdy bowiem rośliny są w stanie spoczynku, cięcie będzie dla nich mniej stresujące. To istotna zmiana, gdyż dawniej zalecano, by dzielić rośliny wiosną, gdy rozpoczynają intensywny wzrost. Dwa tygodnie przed spodziewanym terminem cięcia warto zasilić rośliny łagodnym nawozem wieloskładnikowym, wykorzystując połowę jego dawki.

Sposób podziału kaktusów czy innych sukulentów uzależniony jest od ich dokładnego wyglądu. Jeśli tworzą zwarte kępy, konieczny będzie podział ich bryły korzeniowej. Tak należy postąpić na przykład przy rozmnażaniu agawy czy aloesu. Jeśli z kolei łodygi składają się z segmentów, dzielimy je w miejscu przewężeń — nigdy nie należy przecinać samych segmentów na pół. Odnosi się to między innymi do kaktusa bożonarodzeniowego czy opuncji. Podobny sposób cięcia obowiązuje w przypadku kaktusów, tworzących liczne "główki", jak na przykład echinopsis.

Czytaj też: Kaktus bożonarodzeniowy nie kwitnie? W ten sposób pobudzisz go do wypuszczenia nowych pąków 

Jak pobierać sadzonki kaktusów? Tak ochronisz dłonie

Kaktusy zwykle mają ostre kolce, które uniemożliwiają ich swobodne chwycenie. Jeśli więc nie chcemy się pokłuć, powinniśmy założyć na dłonie rękawice ochronne lub użyć szczypiec kuchennych, przeznaczonych na przykład do nabierania sałaty.

Co zrobić, by pobrać sadzonkę z rośliny? Do pobrania sadzonki trzeba wybrać zdrowy kawałek łodygi o długości co najmniej 10 cm. Należy go odciąć nożyczkami lub nożem - powinny być ostre i zdezynfekowane, zaś samo cięcie szybkie. Zróbmy to za jednym razem. Miejsce cięcia to rana, którą należy posypać cynamonem, by ją odkaził i przyspieszył gojenie. Cynamon pobudzi również roślinę do wzrostu.

Czytaj również: Wystarczy jeden ząbek, by rozmnożyć storczyka. Zaskoczy cię ilość kwiatów 

Co zrobić z sadzonkami kaktusów? Dzięki temu się przyjmą

Doniczki o średnicy około 7-8 cm należy napełnić podłożem przeznaczonym do kaktusów, a następnie umieścić w nich stabilnie sadzonkę, na głębokości co najmniej 2 cm. Świeże sadzonki trzeba obficie podlać i umieścić w ciepłym, jasnym miejscu. Nie powinien to być jednak parapet, gdyż zimą rośliny będą narażone na zimne podmuchy. Sadzonek nie należy też niczym przykrywać, bo zamiast się przyjąć, mogą zgnić.

Pierwszy miesiąc jest dla młodych roślin najistotniejszy - potrzebują regularnego podlewania i to dość obfitego, ale nie można ich jednocześnie przelewać i trzeba pilnować, by woda nie stała w podstawce. Po upływie tego czasu kaktusy czy inne sukulenty powinny się ukorzenić i być gotowe do intensywnego wzrostu na wiosnę.

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin