Reklama
Reklama

Kaktus bożonarodzeniowy nie kwitnie? W ten sposób pobudzisz go do wypuszczenia nowych pąków

Kaktus bożonarodzeniowy to roślina dnia krótkiego, więc w miesiącach jesiennych i zimowych wymaga odpowiednio niskiej temperatury oraz ciemności, aby zjawiskowo zakwitnąć. Jeśli jednak właściwie o niego zadbamy, stanie się ozdobą wnętrza i zachwyci gości, którzy przybędą na święta. Co zrobić, gdy kaktus bożonarodzeniowy nie kwitnie? Wyjaśniamy, jak pobudzić go do wytwarzania pąków.

Kaktus bożonarodzeniowy, znany też jako grudnik, zygokaktus czy szlumbergera to roślina z rodziny kaktusowatych, o krzaczastym pokroju i dzwonkowatych kwiatach. Jej cechą charakterystyczną jest kwitnienie w okresie Bożego Narodzenia. Dorastająca do 50 cm roślina o lekko zwisających pędach, uznawana jest za dość łatwą w uprawie. Potrzebuje jednak właściwej pielęgnacji, aby zdrowo się rozwijać i kwitnąć. Co zrobić, by pobudzić kaktusa bożonarodzeniowego do wypuszczenia nowych pąków? Podpowiadamy.

Kaktus bożonarodzeniowy — uprawa i pielęgnacja. Czego potrzebuje?

Szlumbergera wytwarza dość duże, dzwonkowate kwiaty, które mogą mieć różne kolory — między innymi biały, czerwony, różowy czy żółty. Od momentu, gdy roślina wytworzy już pąki, trzeba zostawić ją w spokoju — przede wszystkim nie przekręcać doniczki, by pąki przedwcześnie nie opadły z powodu zmiany kierunku padania światła.

Żeby jednak roślina zdołała je wytworzyć, trzeba zapewnić jej właściwe warunki uprawy. Kaktus bożonarodzeniowy lubi jasne stanowiska, ale nie może stać w pełnym słońcu. Najlepiej umieścić go w półcieniu, na parapecie od strony zachodniej lub wschodniej. Sprawdzi się też okno od strony północnej. Jeśli umieścimy roślinę od strony południowej, lepiej zasłonić ją przed intensywnymi promieniami firanką. Rośliny nie wolno też trzymać przy grzejnikach, kaloryferach czy kominkach.

Najlepiej sadzić kaktusa bożonarodzeniowego w niewielkich pojemnikach i mniej więcej co 3 lata odświeżać roślinę, wymieniając ziemię i lekko przycinając jej korzenie, a następnie ponownie sadząc w tej samej doniczce. Zastosowane podłoże powinno jednak dobrze odprowadzać wodę — najlepiej więc wymieszać ziemię ogrodową do roślin doniczkowych z 25% perlitu i 25% torfu. Ziemia powinna jednak być stale umiarkowanie wilgotna. Dla rośliny nie jest dobre zarówno jej przelanie, jak i przesuszenie. To ważne zwłaszcza w trakcie formowania pąków.

Czytaj też: Przed wigilią zawsze trzymam gwiazdę betlejemską nad świecą. Nie robię tego bez powodu 

Jak pobudzić kaktusa bożonarodzeniowego do kwitnienia? Wypróbuj ten sposób

Szlumbergera powinna kwitnąć zimą — właśnie dlatego nazywana jest grudnikiem czy kaktusem bożonarodzeniowym. Aby zmobilizować roślinę do kwitnienia i rozwoju dużej liczby pąków, warto zapewnić jej właściwą temperaturę przez 6-8 tygodni przed kwitnięciem. Potrzebuje chłodu — najlepiej około 10 stopni Celsjusza.

Przez 12-14 godzin powinna być też trzymana w ciemności, ponieważ zainicjuje to tworzenie pąków. Efekt ten można uzyskać, okrywając roślinę pudełkiem czy ciemną folią. Kwitnienie stymuluje też nawóz z wysoką zawartością fosforu.

Zobacz też:

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin