Zjedz miąższ, a skórką odżyw rośliny. Nawóz z tego owocu przygotujesz raz-dwa
Skórka po zjedzeniu arbuza zwykle trafia do kosza. Tymczasem to rewelacyjny nawóz, który nie tylko pomoże odżywić inne rośliny, ale i pozbyć się z ogrodu ślimaków. Jak wykorzystać skórki z arbuza? Podpowiadamy.
Arbuz zwyczajny, znany też jako kawon, to roślina z rodziny dyniowatych, która cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Arbuz pochodzi z Afryki Południowej, jednak jako gatunek uprawny rozprzestrzenił się w wielu innych regionach. Wyróżnia się płożącą, owłosioną łodygą, wyrastającymi w kątach liści kwiatami, a przede wszystkim charakterystycznymi owocami z twardą skórką i słodkim miąższem. Skórkę z arbuza zwykle wyrzucamy, jednak można znaleźć dla niej praktyczne zastosowanie.
Po zjedzeniu arbuza nie wyrzucajmy ogryzionych skórek. Jeśli trafią do kosza, nie będzie z nich żadnego pożytku. Tymczasem jeśli odpowiednio je przygotujemy, mogą pomóc w zdrowym wzroście licznych roślin ogrodowych. Wszystko dlatego, że skórki arbuza to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Są bogatym źródłem przede wszystkim potasu, ale też fosforu, magnezu, cynku i wapnia. W dodatku to domowy nawóz, a więc oddziałuje korzystnie na rośliny i jednocześnie jest bezpieczny.
Przygotowanie nawozu ze skórek arbuza jest banalnie proste. Łupinki trzeba po prostu dokładnie umyć, a następnie pokroić na mniejsze kawałki, by przyspieszyć ich rozkład. Następnie rozsypujemy je na ziemi, wokół roślin. Kiedy zaczną się rozkładać, uwolnią do gleby zawarte w nich składniki odżywcze. W ten sposób przyczynią się do odżywienia roślin i ich zdrowszego, szybszego rozwoju.
Czytaj też: Aloes urośnie duży i dorodny. Wystarczy, że podlejesz go tym syropem
Skórki z arbuza mają też inne zastosowanie w ogrodzie - mogą pomóc w pozbyciu się ślimaków. Wabią je swoim słodkim zapachem, więc jeśli pozostawimy je wieczorem w ogrodzie, rano będzie można łatwo wynieść z niego szkodniki w większej gromadzie. Jest to zdecydowanie prostsze, niż wynoszenie z działki każdego ślimaka osobno.
Zobacz też:
Grudnika przycinaj tylko w ten sposób. Inaczej możesz mu zaszkodzić
Liście zamiokulkasa żółkną? Włóż to do doniczki, a roślina odzyska formę
Przygotuj ogród na opady śniegu. Dzięki temu rośliny nie zmarnieją