Reklama
Reklama

Zjedz miąższ, a skórką odżyw rośliny. Nawóz z tego owocu przygotujesz raz-dwa

Skórka po zjedzeniu arbuza zwykle trafia do kosza. Tymczasem to rewelacyjny nawóz, który nie tylko pomoże odżywić inne rośliny, ale i pozbyć się z ogrodu ślimaków. Jak wykorzystać skórki z arbuza? Podpowiadamy.

Arbuz zwyczajny, znany też jako kawon, to roślina z rodziny dyniowatych, która cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Arbuz pochodzi z Afryki Południowej, jednak jako gatunek uprawny rozprzestrzenił się w wielu innych regionach. Wyróżnia się płożącą, owłosioną łodygą, wyrastającymi w kątach liści kwiatami, a przede wszystkim charakterystycznymi owocami z twardą skórką i słodkim miąższem. Skórkę z arbuza zwykle wyrzucamy, jednak można znaleźć dla niej praktyczne zastosowanie.

Nawóz z arbuza — jak go przygotować?

Po zjedzeniu arbuza nie wyrzucajmy ogryzionych skórek. Jeśli trafią do kosza, nie będzie z nich żadnego pożytku. Tymczasem jeśli odpowiednio je przygotujemy, mogą pomóc w zdrowym wzroście licznych roślin ogrodowych. Wszystko dlatego, że skórki arbuza to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Są bogatym źródłem przede wszystkim potasu, ale też fosforu, magnezu, cynku i wapnia. W dodatku to domowy nawóz, a więc oddziałuje korzystnie na rośliny i jednocześnie jest bezpieczny.

Przygotowanie nawozu ze skórek arbuza jest banalnie proste. Łupinki trzeba po prostu dokładnie umyć, a następnie pokroić na mniejsze kawałki, by przyspieszyć ich rozkład. Następnie rozsypujemy je na ziemi, wokół roślin. Kiedy zaczną się rozkładać, uwolnią do gleby zawarte w nich składniki odżywcze. W ten sposób przyczynią się do odżywienia roślin i ich zdrowszego, szybszego rozwoju. 

Czytaj też: Aloes urośnie duży i dorodny. Wystarczy, że podlejesz go tym syropem 

Skórki arbuza a ślimaki w ogrodzie

Skórki z arbuza mają też inne zastosowanie w ogrodzie - mogą pomóc w pozbyciu się ślimaków. Wabią je swoim słodkim zapachem, więc jeśli pozostawimy je wieczorem w ogrodzie, rano będzie można łatwo wynieść z niego szkodniki w większej gromadzie. Jest to zdecydowanie prostsze, niż wynoszenie z działki każdego ślimaka osobno. 

Zobacz też:

Jest ładniejszy i rośnie znacznie szybciej, niż tuje. Bez problemu uciekniesz przed wzrokiem sąsiadów

Polacy chętnie go sadzą, bo bajecznie kwitnie. Jest jednak niebezpieczny

Te kwiaty sadzimy już niedługo. Nie przegap terminu, jeśli chcesz mieć kolorowy ogród

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nawożenie | uprawa roślin