Reklama
Reklama

Zbliża się ostateczny termin sadzenia tulipanów. Pamiętaj o tych zasadach, a zyskasz piękne kwiaty

Tulipany symbolizują wiosnę i to właśnie o tej porze roku możemy podziwiać te piękne kwiaty w ogrodzie. Aby jednak tak się stało, musimy posadzić je odpowiednio wcześniej. Dowiedz się, kiedy jest ostateczny termin sadzenia tulipanów oraz jak właściwie zadbać o te rośliny.

Tulipany to jedne z najczęściej sadzonych kwiatów ogrodowych. Najlepiej sadzić je w rabatach, aby później przenieść kilka z nich do wazonu i ozdobić dom tymi pięknymi kwiatami. Niestety niektórzy zapominają o terminie sadzenia tulipanów do gruntu, dlatego podpowiadamy, kiedy zrobić to w ostateczności. W tym artykule znajdziesz też kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji tych roślin

Kiedy sadzić tulipany? Ostateczny termin jest coraz bliżej

Jeśli chcemy, aby tulipany zakwitły na przełomie marca i kwietnia, to należy sadzić je do gruntu już w trakcie jesieni. Ich cebulki sadzimy od października przed nadejściem przymrozków. Mają wtedy czas na ukorzenienie się w glebie. Co w sytuacji, gdy przegapiliśmy ten termin?

Gdy zapomnieliśmy posadzić tulipanów jesienią, to nic straconego. Możemy zrobić to w styczniu, a najpóźniej w lutym. Pamiętajmy jednak, aby wcześniej zahartować cebulki roślin. W jaki sposób?

Przed posadzeniem cebulek tulipanów do gleby, należy włożyć je na kilka dni do lodówki. Tak przygotowane rośliny powinny zakwitnąć wczesną wiosną. 

CZYTAJ TEŻ: To najlepszy czas na wysiew papryki. Trzymaj się tych zasad, by mieć obfite plony

Jak uprawiać tulipany? Najważniejsze czynności pielęgnacyjne

Aby tulipany nie zmarniały i pięknie kwitły, należy odpowiednio o nie zadbać. Warto sadzić cebulki w koszyczkach, w ten sposób uchronimy kwiaty przed gryzoniami. Po ich posadzeniu podlewamy bulwy, jednak nie aż tak obficie, ponieważ doprowadzimy do ich gnicia. 

Tulipany sadzimy w słonecznym, ciepłym i zacisznym stanowisku. Wyższe odmiany nie są narażone na uszkodzenia, szczególnie te mające duże i cięte kwiaty. 

Wspomniane rośliny lubią przepuszczalną, dobrze spulchnioną, żyzną, umiarkowanie wilgotną i próchniczą ziemię o odczynie od obojętnego do zasadowego. Przy zbyt ciężkiej glebie należy rozluźnić ją i podsypać piaskiem. 

Pamiętajmy również o odchwaszczaniu, które należy wykonywać regularnie. Tulipany nie rosną dobrze w towarzystwie innych roślin. 

Zobacz też:

Ta roślina sprawdzi się lepiej niż wrzosy. Długo kwitnie i przyciąga motyle

Liście borówki amerykańskiej robią się czerwone? Musisz szybko działać

Wyhodujesz poziomki na balkonie. Trzymaj się tych zasad, a będą słodkie i smaczne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ogród | sadzenie | rośliny