Reklama
Reklama

Zasiej tę roślinę w ogrodzie jeszcze przed zimą. Twoje kwiaty ci podziękują, a w ogrodzie nie będzie grzybicy

Jesień to najlepszy okres na przygotowanie ogrodu nie tylko do nadchodzącej zimy, ale również przyszłej wiosny. Jeśli zaczniemy już teraz, będziemy mogli cieszyć się pięknymi i zdrowymi kwiatami od samego początku sezonu. Co więcej, nie potrzeba na to wydawać ogromnych pieniędzy. Sprawdź, jaką roślinę posadzić w ogrodzie już teraz.

Korzystanie z nawozów mineralnych ma jedną podstawową wadę — jest to rozwiązanie stosunkowo kosztowne. Warto więc wiedzieć, jakie kwiaty można posadzić w ogrodzie, które będą służyły za naturalny, zielony nawóz

Jak facelia pomoże twojemu ogrodowi?

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że facelia błękitna jest rośliną niezwykle łatwą w uprawie. Dodatkowo ma stosunkowo krótki okres wegetacji, co sprawia, że nie trzeba sztywno pilnować terminów wysiewu, by osiągnąć pożądane rezultaty. Najlepiej posadzić ją w umiarkowanie żyznej i wilgotnej glebie w nasłonecznionym miejscu. Rozległy system korzeniowy facelii błękitnej sprawia, że ta roślina świetnie poprawia jakość gleby, dzięki temu będziemy mogli uzyskać lepsze podłoże na przyszły sezon. Dodatkowo korzenie wiązanki wrotyczkowej zapobiegają wysychaniu gleby, a także hamują rozwój chwastów.

Sprawdź również: Chcesz, by ogród wiosną tonął w kwiatach? Sprawdź, co musisz zrobić we wrześniu. Bez tego lawenda nie przetrwa zimy

Facelia to jedna z najlepszych roślin miododajnych?

Facelia błękitna to również świetna roślina dla pszczelarzy czy osób, które chcą stworzyć ogród przyjazny pszczołom. Wynika to z faktu, że wiązanka wrotyczkowa jest jedną z najlepszych roślin miododajnych i to właśnie z jej nektaru pszczoły tworzą miód faceliowy. Jest on niezwykle jasny, czasem nawet lekko zielonkawy, delikatny w smaku, a także posiada przyjemny, kwiatowy aromat. Co ciekawe roślina ta efektywnie nektaruje bez względu na pogodę. Jeśli w naszym ogrodzie latem pojawi się facelia, na pewno ściągniemy tym pszczoły, które zbiorą z niej pożywny nektar.

Co to jest nawóz zielony?

Wiązanka wrotyczkowa uznawana jest za jeden z najlepszych nawozów zielonych. Jednak co to właściwie znaczy? Otóż facelia błękitna jest jedną z tych roślin, które pomagają innym wzrastać. Nie tylko dostarcza substancji organicznej innym kwiatom, ale również pozwala wzbogacić glebę o składniki pokarmowe. Dodatkowo rośliny należące do grupy nawozów zielonych mają zdolność do poprawiania stanu fitosanitarnego gleby w ogrodzie. W przypadku facelii błękitnej rozległy system korzeniowy sprawi, że gleba będzie bardziej pulchna, a skutki erozji zostaną znacznie zahamowane. W przypadku wiązanki wrotyczkowej jej odporność na przymrozki sprawia, że bez problemu można zasiać ją już przed zimą.

Zobacz też:

Ma pyszne owoce podobne do borówki, a jest dużo łatwiejsza w uprawie

Nie wyrzucaj. Zblenduj i podlewaj róże i pomidory, a szybko ci podziękują

Posadź tę roślinę zamiast hortensji. Lwia paszcza w ogrodzie wzbudzi zazdrość sąsiadów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin