Zasadź w doniczce zamiast pelargonii. Żywe kamienie przyniosą ci szczęście
To jedne z najdziwniejszych roślin, jakie możesz uprawiać na swoim parapecie. Rosną tuż przy ziemi i są bajecznie kolorowe, przez co trudno jest oderwać od nich wzrok. Bardziej niż z sukulentami kojarzyć mogą się z kamieniami, ale naprawdę są żywymi organizmami, o które musisz dbać podobnie jak o inne kwiaty doniczkowe. Sprawdź, jak uprawiać litopsy, określane częściej jako żywe kamienie.
Jeżeli szukasz rośliny doniczkowej dla początkujących, a uprawa zamiokulkasa, skrzydłokwiatu czy pelargonii wydaje ci się zbyt banalna, możesz spróbować wyhodować w swoim domu żywe kamienie.
- Litopsy, bo tak naprawdę nazywają się te niebanalne kolorowe sukulenty, na Stary Kontynent przywędrowały z Afryki Południowej, gdzie zostały odkryte w 1811 roku przez botanika Williama Johna Burchella.
- W Polsce nie są najpopularniejszymi roślinami doniczkowymi, a jednak z roku na rok coraz częściej ozdabiają nasze rodzime parapety.
- Niektórzy wierzą nawet, że żywe kamienie przynoszą szczęście. Dlatego koniecznie dowiedz się, jak uprawiać litopsy we własnym mieszkaniu.
Litopsy (z łac. lithops) to sukulenty z rodziny przypołudnikowatych, które z uwagi na swój wygląd, najczęściej określane są jako żywe kamienie. Ich wystające z podziemnych łodyg liście są kuliste, grube i napęczniałe. Na ogół są także zrośnięte parami i jedynie poprzeczna szczelina u góry dzieli je na dwie, równe części.
Litopsy od góry pokryte są warstwą woskowatego kutneru, na której odznacza się subtelny wzór w ciemniejszym kolorze. Wyglądają więc jak kolorowe kamienie i jedyną oznaką ich przynależności do świata roślin są wyrastające w ich szczelinach kwiaty - białe lub różowe. Pojawiają się one zawsze latem lub jesienią.
Jeżeli chcesz wyhodować zdrowe i piękne litopsy, które będą zakwitać latem, musisz zapewnić im warunki zbliżone do ich naturalnego środowiska. Jak uprawiać żywe kamienie? Po prostu stosuj się do tych zasad, a przez lata będą zdobić twój parapet.
- Stanowisko dla litopsów
Doniczki z litopsami najlepiej przetrzymuj na słonecznym stanowisku np. na parapecie o wystawie zachodniej lub południowej. Pamiętaj również o tym, że tym kwiatom doniczkowym nie służą przeciągi. Idealna temperatura dla uprawy żywych kamieni wynosi pokojowa od 20 do 26, choć są one dość odporne, więc powinny przeżyć nawet w skrajnie złych warunkach.
- Podłoże dla litopsów
Idealna ziemia dla uprawy litopsów powinna być przepuszczalna. Nie powinna być zbyt wilgotna, bo wtedy kwiaty doniczkowe mogą szybko zgnić. Dobrze sprawdzi się gleba do uprawy kaktusów wysypana do donicy z piaskiem w proporcjach 4:1 80 procent ziemi w połączeniu z 20 procentami piasku). Dla lepszego efektu dekoracyjnego litopsy donicy możesz dookoła obsypać małymi kamykami lub żwirkiem.
Ważne, aby wiedzieć również, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja litopsów po posadzeniu.
- Podlewanie litopsów
Podlewanie litopsów to kluczowy zabieg w ich pielęgnacji. Aby kwiaty były zadbane, powinno być ono regularne, ale niezbyt częste tak, by podłoże zdążyło przeschnąć. W okresie wzrostu (od połowy maja do końca września) żywym kamieniom dostarczaj wody raz na 2 tygodnie. Od marca do maja zminimalizuj nawadnianie litopsów do minimum, a w pozostałe miesiące wcale nie powinieneś ich podlewać. Od czasu do czasu spryskaj je jedynie atomizerem z wodą.
- Nawożenie litopsów
Ogrodnicy podkreślają, że nawożenie litopsów nie jest konieczne, aby te prawidłowo się rozwijały. Jeżeli bardzo chcesz, to młode siewki sukulentów okresowo możesz odżywić za pomocą preparatów przeznaczonych do pielęgnacji kaktusów. Wtedy jednak stosuj połowę zalecanego przez producenta stężenia produktu.
- Rozmnażanie litopsów
Rozmnażanie litopsów jest równie łatwe, jak ich uprawa. Gdy zapewnisz sukulentom odpowiednie warunki, wytworzą one boczne odrosty, które po pewnym czasie samoistnie oddzielą się od rośliny matecznej. Gdy nowe kwiaty podrosną, możesz przesadzić je do osobnej doniczki, albo pozostawić wraz z nią dla lepszego efektu dekoracyjnego.
Inną metodą rozmnażania litopsów jest wysiew z nasion dostępnych w sklepach ogrodniczych. Sadzimy je od marca do czerwca w lekko wilgotnym podłożu, a następnie przykrywamy folią. Żywe kamienie powinny wykiełkować już po kilku dniach, jednak na kwitnienie litopsów przyjdzie ci poczekać do 3 lat od ich wysiania w donicy.
Litopsy wyglądają jak kamienie, ale ich minimalistyczny wygląd nie oznacza, że one roślinami całkowicie odpornymi na choroby i szkodniki. Jeżeli będziesz zbyt często nawadniać sukulenty i niepotrzebnie je nawozić, możesz poważnie zaszkodzić swoim roślinom. Szybko zauważysz wtedy pękające liście.
Litopsy są podatne zwłaszcza na choroby grzybowe i fizjologiczne. Dość często atakują je również mszyce, przędziorki i wełnowce. Dlatego powinieneś regularnie kontrolować stan swojej rośliny, a w razie potrzeby zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.
Zobacz też:
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach