Reklama
Reklama

Zamiokulkas marnieje? Być może przyszedł czas na ten zabieg

Zamiokulkas jest piękną rośliną domową. To dobry wybór dla osób początkujących. Kwiat jest łatwy w pielęgnacji, a także w rozmnażaniu. Jednak co robić, kiedy zamiokulkas zacznie marnieć? Wtedy można zdecydować się na przesadzenie rośliny.

Zamiokulkas jest niezwykle popularny ze względu na to, jak trudne warunki jest w stanie znieść. Roślinę można uprawiać m.in. nawet w niezbyt nasłonecznionych mieszkaniach, czy biurach. Zamiokulkasy są uwielbiane z powodu swojego eleganckiego i prostego wyglądu.

Roślina pochodzi z górzystych regionów wschodniej Afryki – Tanzanii, czy Zanzibaru znajdującego się na archipelagu Oceanu Indyjskiego. Zamiokulkas ma długie ogonki zdobione licznymi parami błyszczących i ciemnozielonych liści. Roślina dorasta zazwyczaj do wysokości ok. 1,5 metra. 

Przesadzanie to sposób na zaopiekowanie się zamiokulkasem

W momencie, kiedy zamiokulkas zaczyna marnieć, można zdecydować się na przesadzenie rośliny. W przypadku młodych roślin przesadzanie należy raz w roku. Natomiast starsze okazy powinno się przesadzić w momencie, kiedy przestaną mieścić się w dotychczasowej doniczce – zazwyczaj co 2-3 lata. Najlepiej zrobić to na początku sezonu wegetacyjnego, który rozpoczyna się na wiosnę. 

W nowej doniczce, w której zostanie posadzony zamiokulkas, powinen zostać wykonany drenaż na dnie. Warto też zwrócić uwagę na to, żeby na spodzie znalazły się duże otwory odpływowe. W innym przypadku nadmiar wody z podłoża nie będzie mógł być odprowadzany. Doprowadzi to najprawdopodobniej do gnicia korzeni, a także rozwoju chorób grzybowych.

Jak rozmnażać zamiokulkasa?

Zamiokulkas powinien być rozmnażany wyłącznie wegetatywnie za sprawą podziału kłączy lub sadzonek liściowych. Optymalny czas na ten zabieg to wczesna wiosna – okres od marca do kwietnia. Można też pobrać sadzonki liściowe w terminie od kwietnia do czerwca. 

Przy okazji przesadzania można wykonać rozmnażanie rośliny. Zebrane sadzonki wysadza się na gruncie, który jest złożony w równomiernych proporcjach obejmujących: torf, perlit i piasek. Warto wiedzieć, że do ukorzeniania dochodzi po około 3-4 tygodniach w temperaturze od 21 do 31°C.

Na jakim podłożu najlepiej rozwija się zamiokulkas?

Roślinę najlepiej sadzić na ziemi, która jest przepuszczalna, żyzna, próchnicza, a także charakteryzująca się lekko kwaśnym odczynem z pH od 5,5 do 6,5. Żeby uzyskać lepszy drenaż, można dodać piasek lub drobny żwir na dno doniczki z zamiokulkasem. 

Należy też zwrócić uwagę na to, w jakim pojemniku znajdzie się roślina. Zamiokulkasa trzeba umieścić w szerokich doniczkach. Wpłynie to pozytywnie na to, jak roślina będzie rozwijać swój system korzeniowy.

Zobacz też:

Podlewasz rośliny doniczkowe taką wodą? To może być poważny błąd

Przycinasz krzewy zimą? Te zdecydowanie omijaj, bo możesz je uszkodzić

To najlepszy kwiat na Dzień Babci. Sprawdź, jak go pielęgnować

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe