Reklama
Reklama

Odłóż jedną łyżkę ze śniadania i podlej pelargonie. Będą kwitły jak nigdy

Pelargonie to piękne i wytrzymałe kwiaty, którymi zachwycają się kolejne pokolenia Polaków. Mogą kwitnąć aż do pierwszych przymrozków, jednak najpierw musimy zapewnić im odpowiednie warunki. Przypominamy, jak dbać o pelargonie i podpowiadamy, jak przedłużyć kwitnienie pelargonii, wykorzystując resztki ze śniadania.

Pelargonie są jednymi z najczęściej uprawianych bylin - zarówno w gruncie, jak i w donicach wystawianych na balkon czy taras. Ich kwiatostanami w formie widowiskowych baldachów zachwycały się już nasze prababcie. A dziś doceniają je kolejne pokolenia Polaków. 

Jednak, jeżeli chcemy, by kwitły bujnie na długo po zakończeniu wakacji, nie wystarczy regularnie ich podlewać. Zatem, jak przedłużyć kwitnienie pelargonii? Wystarczy odłożyć jedną łyżkę popularnego produktu, który często wykorzystujemy do śniadania

Uprawa pelargonii nie jest trudna. Jakie warunki trzeba im zapewnić?

Uprawa pelargonii nie jest trudna, więc poradzi sobie z nią każdy początkujący ogrodnik. To wytrzymałe kwiaty, które nie wymagają od nas czasochłonnej pielęgnacji. Jednak nawet one mają swoje upodobania. Jakie warunki trzeba zapewnić pelargoniom? 

  • Sadzenie pelargonii

Skrzynie, w których sadzimy pelargonie, muszą mieć otwory odpływowe, ponieważ bylinom nie służy zalegająca na dnie woda. Na dnie wysypujemy warstwę drenażową z keramzytu lub kamyczków i wypełniamy donice ziemią dla pelargonii. Poziom podłoża po posadzeniu kwiatów powinien znaleźć się około 2 cm poniżej krawędzi pojemnika.

  • Podłoże dla pelargonii

Podłoże dla pelargonii powinno mieć odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Idealnie sprawdzi się ziemia lekka i przepuszczalna, zasobna w składniki pokarmowe. Jeżeli gleba, którą dysponujemy, nie jest żyzna, podczas sadzenia możemy wymieszać z nią nawóz działający, który  będzie stopniowo uwalniał składniki pokarmowe.

  • Stanowisko dla pelargonii

Stanowisko dla pelargonii musi być słoneczne, ewentualnie półcieniste. To dlatego, że w zacienionym miejscu roślina będzie słabo kwitła. Idealny będzie więc niej balkon lub taras o ekspozycji południowej.

Jak dbać o pelargonie, by były zdrowe i pięknie kwitły? Proste zasady

Podstawą pielęgnacji pelargonii jest ich regularne podlewanie. Z uwagi na egzotyczne pochodzenie, bylina uważana jest za odporną na suszę. Aby pięknie kwitła, podczas długotrwałych upałów trzeba dostarczać jej wodę nawet dwa razy dziennie. Na tym jednak wcale nie koniec. 

Powinniśmy systematycznie przeglądać pelargonię i pozbywać się jej przekwitłych kwiatów. W ten sposób pobudzimy roślinę do wypuszczania nowych pąków kwiatowych. Nie możemy zapominać również o nawożeniu pelargonii, poprzez nawadnianie jej co 2 tygodnie nawozem do roślin kwitnących. Jako alternatywę, można także wykorzystać pokrzywę z gnojówki lub skrzypu polnego. 

Jak przedłużyć kwitnienie pelargonii? Po tym obsypią się morzem kwiatów

Istnieje jeszcze jeden prosty domowy sposób, aby rośliny obsypały się morzem kwiatów. Jak przedłużyć kwitnienie pelargonii, wykorzystując do tego popularny produkt śniadaniowy? Okazuje się, że przepis na domową odżywkę jest banalnie prosty. 

Musimy tylko wyjąć z kuchennej szafki łyżkę płatków owsianych i zalać ją połową litra wody. Całość trzeba wymieszać, przecedzić i przelać do odpowiedniego pojemnika. Nawozem do pelargonii z płatków owsianych podlewamy kwiaty minimum raz w miesiącu. To zapewni im obfite kwitnienie, odporność na szkodniki i choroby roślin. 

Zobacz też:

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

Piwonie ugną się od kwiatów. Wypróbuj metodę mojej babci

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe