Reklama
Reklama

Skrzydłokwiat przestał kwitnąć? Wlej to do doniczki, a zobaczysz różnicę

Skrzydłokwiat to bardzo lubiana przez Polaków roślina doniczkowa o bujnych liściach i dużych kwiatach. Mimo że nie jest zbyt wymagająca, zdarza się, że uprawiana w mieszkaniu, nie zakwita nawet pomimo starannej pielęgnacji. Oto trzy najczęstsze powody, przez które skrzydłokwiat nie kwitnie. Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów i dowiedz się, jak pobudzić roślinę do kwitnienia darmowymi odżywkami z kuchennych resztek.

  • Skrzydłokwiaty to popularne kwiaty doniczkowe, które można spotkać w wielu domach oraz przestrzeniach biurowych.
  • Są nie tylko efektowne, ale również pożyteczne, ponieważ oczyszczają powietrze. 
  • Największą ozdobą skrzydłokwiatów są ich okazałe, białe kwiaty. Niestety nawet drobne błędy w pielęgnacji mogą spowodować, że rośliny przestaną kwitnąć.
  • Podajemy więc trzy najczęstsze przyczyny, dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie. Poopowiadamy również, jak możesz odratować marniejący skrzydłokwiat, wykorzystując domowe nawozy do skrzydłokwiatu, które zrobisz za darmo z kuchennych resztek. 

Niezwykłe właściwości skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat, który czasem nazywany jest również skrzydłolistem pochodzi z lasów tropikalnych. W Ameryce Południowej uważany był za roślinę leczniczą. W przeszłości wierzono nawet, że pomaga samotnym kobietom w odnalezieniu miłości ich życia. 

Obecnie wiemy na pewno, że jest to niezwykle pożyteczna roślina, która oczyszcza powietrze z takich związków jak formaldehyd, benzen, ksylen, toluen czy amoniak. Sprawia to, że jest bardzo pomocna w walce ze smogiem. Skrzydłokwiat polecany jest więc szczególnie do takich pomieszczeń jak sypialnia, salon czy pokój dziecięcy. 

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Zwróć uwagę na te 3 rzeczy

Powodów, dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie, może być kilka. Zawsze jednak prowadzi do tego nieodpowiednia pielęgnacja rośliny. Oto trzy najczęściej popełniane błędy, przez które roślina marnieje i nie wypuszcza nowych kwiatów. 

  • Stanowisko dla skrzydłokwiatu jest złe

W poradnikach dotyczących pielęgnacji roślin, wyczytałeś na pewno, że skrzydłokwiat lubi cień. Nie jest to jednak do końca prawda, bo choć silnie nasłonecznione stanowisko nie jest odpowiednie dla tej rośliny, nie będzie dla niego również korzystne ustawianie w ciemnym kącie. 

Jeśli ustawisz skrzydłokwiat w pełnym cieniu, masz nikłe szanse, że ten zakwitnie. Najlepiej postawić więc roślinę na stoliku lub półce w centrum pokoju tak, aby na skrzydłokwiat nie padały bezpośrednio promienie słoneczne, ale nie był on także całkowicie pobawiony dostępu światła. 

  • Podlewanie skrzydłokwiatu jest błędne

Zdarza się także, że roślina nie kwitnie przez nieprawidłowe nawadnianie. Podlewanie skrzydłokwiatu zbyt zimną, twardą wodą prędzej czy później doprowadzi do powstawania brązowych plam na jego liściach i powstawania pleśni w doniczce. Efektem tego będzie zahamowanie wzrostu i kwitnienia skrzydłokwiatu. 

Dlatego trzeba regularnie dostarczać mu umiarkowanych ilości miękkiej i ciepłej wody. Z podlewaniem nie należy jednak przesadzić, aby nie doprowadzić do zalania korzeni rośliny. Należy również zapewnić roślinie odpowiedni poziom wilgotności powietrza.

  • Nawożenie skrzydłokwiatu nie jest prawidłowe

Innym powodem, dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie, może być nadmierne nawożenie preparatami dla roślin doniczkowych o zielonych liściach. Zawierają one głównie azot, co sprzyja wzrostowi łodyg i liści rośliny. Tego samego nie można jednak powiedzieć o kwiatach skrzydłokwiatu, które zaczynają marnieć. 

Jeżeli podejrzewasz, że mogłeś w ten sposób zaszkodzić roślinie, zacznij nawozić ją preparatem dla roślin kwitnących, które zawierają duże ilości fosforu i potasu, sprzyjających obfitemu kwitnieniu skrzydłokwiatu. 

Jak odratować marniejący skrzydłokwiat? Podlewaj go tym regularnie

Zastanawiasz się, jak odratować marniejący skrzydłokwiat, który nie kwitnie? Powinieneś wiedzieć, że aby pobudzić go do regeneracji i obfitego kwitnienia, musisz jedynie zakwasić wodę do podlewania rośliny. 

Wystarczy wlać kilka kropel soku z cytryny do butelki z wodą albo rozcieńczyć ją z kwaskiem cytrynowym, stosując pół łyżeczki produktu na 1 litr wody. Domową odżywkę stosuj minimum raz na dwa tygodnie przy podlewaniu.

Przepisy na domowe nawozy do skrzydłokwiatu. Zrobisz je z kuchennych resztek

Poza sokiem z cytryny możesz stosować również inne skuteczne nawozy do skrzydłokwiatu. Aby pobudzić roślinę do kwitnienia, możesz wykorzystać kuchenne resztki, np. wodę po ziemniakach czy skórki od banana. 

  • Nawóz do skrzydłokwiatu - ze skórki od banana

Skórki po bananach są skarbnicą cennych mikroelementów, które pozytywnie wpływają na kondycję kwiatów doniczkowych. Zamiast je wyrzucać, przygotuj z nich wywar do podlewania roślin. Trzy skórki po bananach włóż do słoika, zalej wodą i odstaw na kilka dni. Po tym czasie możesz podlewać skrzydłokwiaty, aby pobudzić je do wypuszczania większych kwiatów. 

  • Nawóz do skrzydłokwiatu - z wody po ziemniakach

Możesz uznać to za absurd, ale woda po ziemniakach jest skutecznym nawozem do skrzydłokwiatu. To wywar, który zawiera wartościowe mikroelementy oraz skrobię, która pobudza mikroorganizmy w glebie. Zanim nawodnisz rośliny, wodę po ziemniakach  musisz jednak ostudzić. I pamiętaj, że ciecz nie może być wcześniej posolona.

Zobacz też:

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? We wrześniu wzmocnij go tym

Jesienią jeżówka potrzebuje tych zabiegów. Dzięki nim zakwitnie podwójnie

Róże mogą zakwitnąć ponownie. Wystarczy, że zadbasz o to

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin