Reklama
Reklama

Zamiokulkas nie chce wypuszczać nowych pędów? Ratunek znajdziesz w lodówce

Zamiokulkas to łatwa w pielęgnacji roślina, która poradzi sobie nawet w ekstremalnych warunkach. Nie bez powodu nazywa się ją żelazną. Polecana jest osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z roślinami doniczkowymi. Choć nie jest wymagającą rośliną, warto wiedzieć, jak można wspomóc jej wzrost, zwłaszcza gdy nie chce wypuszczać nowych pędów. Podpowiadamy, skuteczną odżywkę, do której przygotowania potrzebny jest tylko jeden produkt. Znajdziesz go w swojej lodówce.

Roślina idealnie wpasowująca się w niemal każde wnętrze. Świetnie sobie poradzi nawet w ciemnej i wilgotnej łazience. O zamiokulkasie mówi się, że jest do zadań specjalnych, a także dla osób, które nie znają się dobrze na pielęgnacji roślin doniczkowych. Przy odrobinie troski może urosnąć do naprawdę pokaźnych rozmiarów. Zwłaszcza jeśli zadbamy o odpowiednie podlewanie i nawożenie rośliny. Domowy preparat idealnie się do tego sprawdzi. Co więcej, jest niezwykle skuteczny i łatwy w przygotowaniu.  

Zamiokulkas to roślina dla każdego, ale koniecznie trzeba uważać na dwa zagrożenia

Ta roślina przystosowana do trudnych warunków, potrafi bujnie rosnąć i zdobić niejedno wnętrze. Duże, soczysto zielone i lśniące liście to coś, co charakteryzuje zamiokulkasa. Na ogół nie przysparza żadnych problemów w pielęgnacji, ale pewne niekorzystne warunki mogą mu poważnie zaszkodzić.  

Posiadając zamiokulkasa koniecznie należy pamiętać o rozważnym podlewaniu. Roślina lepiej sobie poradzi, jeśli będzie miała za sucho niż, jeśli będzie jej doskwierać nadmiar wody. Owszem, regularne podlewanie jest ważne, jednak powinno odbywać się w małych ilościach i stosunkowo rzadko.  

Co więcej, należy zadbać o odpowiednie stanowisko, w którym zamiokulkas nie będzie narażony na przeciągi. Najlepiej sprawdzi się miejsce z rozproszonym światłem. Warto wiedzieć, że roślina ta lepiej będzie rosnąć w ciemnym miejscu niż wystawiona na działanie promieni słonecznych, które mogą doprowadzić do poparzenia liści. Wystrzeganie się tych dwóch zagrożeń wystarczy, aby zamiokulkas bujnie rósł. Kiedy jednak pojawiają się problemy ze wzrostem i wypuszczaniem nowych pędów, warto sięgnąć po domowe odżywki, które świetnie zadziałają w tej kwestii.

Przeczytaj również: Liście monstery żółkną? Włóż do doniczki kilka kapsułek, a odratujesz roślinę

Jak wspomóc wypuszczanie nowych pędów przez zamiokulkasa? Wystarczy jeden produkt

Istnieje wiele domowych sposobów, które skutecznie wpływają na wzrost roślin. Nawet w przypadkach, w których wydaje się, że z kwiatka już nic nie będzie. Tak samo jest z zamiokulkasem, na którego wzrost i dobrą kondycję można przygotować wiele domowych odżywek.  

Gatunek ten do prawidłowego wzrostu potrzebuje odpowiednich składników, takich jak potas, wapń, fosfor, magnez czy azot. Wydaje się, że dostarczenie tych wszystkich wartości może okazać się niezwykle skomplikowane i możliwe jedynie za pomocą sklepowych preparatów. Nie bardziej mylnego, ponieważ z pomocą jednego produktu dostarczysz tej roślinie wszystkiego, co potrzebne. Znajdziesz go w lodówce.

O jakim produkcie dokładnie mowa? Jogurt naturalny może okazać się tutaj najlepszym rozwiązaniem. Poprzez swoje bogactwo składników odżywczych w prosty sposób wspomoże wzrost zamiokulkasa. Dodatkowo dostarczy probiotyczną ochronę przed chorobami o podłożu grzybiczym.  

Wystarczy łyżeczkę jogurtu naturalnego rozpuścić w litrze wody. Tak stworzonym preparatem podlewaj zamiokulkasa raz na około 4 tygodnie. Szybko powinny pojawić się nowe pędy. Jeśli nie posiadasz jogurtu naturalnego, dobrym rozwiązaniem jest również jogurt typu greckiego. Stworzenie takiej odżywki to również świetny sposób na wykorzystanie jogurtów przeterminowanych. Zamiokulkas odwdzięczy się nowymi, bujnymi pędami.

Zobacz też:

Ta roślina sprawdzi się lepiej niż wrzosy. Długo kwitnie i przyciąga motyle

Liście borówki amerykańskiej robią się czerwone? Musisz szybko działać

Wyhodujesz poziomki na balkonie. Trzymaj się tych zasad, a będą słodkie i smaczne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | podlewanie