Reklama
Reklama

Zalej wodą i podlewaj trzykrotkę. Tylu nowych liści jeszcze nie widziałeś

Trzykrotka to roślina, która uznawana jest za jedną z najłatwiejszych w uprawie. W dodatku bardzo szybko rośnie i prezentuje się naprawdę okazale, przyciągając wzrok swoimi pięknymi liśćmi. Jednak, aby mogła zdrowo się rozwijać, roślina musi być regularnie nawożona. Najlepiej stosować domowe odżywki, które nie tylko są szybkie w wykonaniu, ale i wpisują się w zasady zero waste. Podpowiadamy, jak przygotować skuteczny nawóz.

Trzykrotki to łatwe w uprawie rośliny domowe, które są idealnym wyborem dla osób, dopiero rozpoczynających swoją przygodę z kwiatami doniczkowymi. Pochodzą one z Ameryki Środkowej i Południowej. Możemy zakupić je w wielu różnych odmianach, różniących się ubarwieniem liści - od zwykłego zielonego koloru po pstre i kolorowe liście. Charakteryzują je także długie, zwisające pędy. Jak pielęgnować te piękne, nietypowe rośliny?

Jak dbać o trzykrotkę? Podstawowe zasady pielęgnacji

Trzykrotka to roślina, która jest dość wytrzymała i urośnie w każdej glebie. Jednak najlepiej umieścić ją w ziemi żyznej oraz przepuszczalnej, a także bogatej w próchnicę.

Natomiast jeśli chodzi o podlewanie trzykrotki, to nie jest to skomplikowany proces. Wystarczy, że będziemy robić to z umiarem i zawsze dopiero wtedy, gdy podłoże całkowicie wyschnie. W przypadku tej rośliny lepiej, aby miała ona mniej wody, niż została przelana, ponieważ wtedy może ona zgnić. Warto także wiedzieć, że zagęszczone trzykrotki powinniśmy podlewać od dołu, wlewając wodę do podstawki i czekając, aż wsiąknie ona w podłoże. Do zasilania tej rośliny wodą polecana jest deszczówka lub chłodna, przegotowana wody.

Chcąc, by liście trzykrotki zachowały swój kolor i nie usychały, musimy również zadbać o odpowiednie stanowisko dla rośliny. Najlepszym wyborem będzie jasne miejsce z rozproszonym światłem. Oprócz tego musimy zadbać o odpowiednią temperaturę, w której umieścimy roślinę. Powinna ona mieścić się w zakresie od 10 do 24 stopni Celsjusza.

W miarę wzrostu starsze pędy zaczynają tracić liście, co jest naturalnym procesem. Z takich ogołoconych łodyg możemy pobrać sadzonki pędowe. Natomiast do przesadzania trzykrotki powinniśmy używać żyznego podłoża do roślin doniczkowych, umieszczając roślinę w doniczce o 1/3 większej niż obecna.

Czytaj również: Zmiksuj te pestki, włóż do doniczki i podlej zamiokulkasa. Zdziwisz się, ile nowych liści zyska

Ten zabieg wpłynie na wygląd rośliny. Jak pobudzić trzykrotkę do rozwoju?

Trzykrotka jest rośliną, która bardzo szybko rośnie. W języku angielskim określana jest nawet jako "inch plant", czyli calowa roślina, ponieważ według niektórych powiększa się ona o cal tygodniowo. W dodatku jej zwisające pędy sprawiają, że jest to idealny kwiat do umieszczenie go w podwieszanej doniczce.

Jednak biorąc pod uwagę fakt, że roślina niezwykle szybko rośnie, może być nam ciężko zachować jej estetyczny wygląd. Warto więc regularnie ją przycinać, dzięki czemu trzykrotka zachowa bardziej zwarty pokrój. Równocześnie zabieg ten pozwoli nam pobudzić roślinę do rozwoju i poprawi jej kondycję.

Domowy nawóz do trzykrotki. Czego trzeba użyć?

Oprócz powyższych zabiegów pielęgnacyjnych trzykrotkę powinniśmy również regularnie nawozić. Warto to robić zwłaszcza podczas okresu wegetacyjnego.

Z racji tego, że rośliny te szybko rosną, nie zaleca się aplikowania im nawozu, który zawiera duże ilości azotu. Mogłoby to dodatkowo negatywnie wpłynąć na wybarwienie liści. Najlepiej więc wybierać nawozy, które obfitują w potas oraz fosfor. Należy stosować je co 2-3 tygodnie w okresie od wiosny do jesieni.

Świetnie sprawdzi się także domowy nawóz, który przygotujemy z zaledwie jednego składnika. Wystarczy, że skórki z banana pokroimy na mniejsze kawałki, przełożymy je do słoika i zalejemy gorącą wodą. Mieszankę odstawiamy na 48 godzin, a następnie ją odcedzamy. Tak przygotowanym nawozem możemy podlewać trzykrotkę co 2 tygodnie.

Zobacz też:

Już teraz możesz sadzić kwiaty na balkonie. Te odmiany nie boją się chłodów

Chcesz, by forsycja obsypała się złotymi kwiatami? Pamiętaj o tych trzech rzeczach

Skrzydłokwiat podwoi swoje rozmiary. Wystarczy pamiętać o tej czynności i wcale nie chodzi o nawożenie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podlewanie | pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe