Reklama
Reklama

Za kilka dni luty. Nie zapomnij o tych czynnościach w ogrodzie, jeśli chcesz mieć piękne kwiaty

Luty w ogrodzie ozdobnym jest niezwykle ważnym czasem. To właśnie wtedy dokonujemy wysiewu pierwszych roślin ozdobnych jednorocznych. Wysiewamy też niektóre byliny. W tym czasie na rabatach pojawiają się pierwsze kiełki roślin cebulowych. Sprawdź, co dokładnie robimy z kwiatami i krzewami na przedwiośniu.

Jakie rośliny posiać w lutym?

Mimo że zima w lutym trwa w najlepsze, to w tym czasie dokonujemy wysiewu pierwszych roślin ozdobnych jednorocznych tj. tojad, miłek, goryczka. W tym czasie wysiewamy także chaber wielogłówkowy oraz ostróżkę ogrodową. 

Możemy rozpocząć też produkcję własnych rozsad kwiatów. Wysiewamy rośliny jednoroczne o długim okresie wegetacji tj. petunia, szałwia błyszcząca, żeniszek meksykański, lobelia.

W styczniu zazwyczaj wysiewamy pelargonię i begonię stale kwitnącą. Jeśli jednak nie zrobiliśmy tego w tym miesiącu, to możemy jeszcze wysiać te kwiaty na początku lutego, lecz nie później. 

Rośliny wysiewamy powierzchniowo do pojemników, które wypełniamy mało zasobnym podłożem i przysypujemy je cienką warstwą piasku. Następnie umieszczamy je na parapetach okiennych lub w ciepłej i oszklonej werandzie. Przykrywamy je szybą, ponieważ w ten sposób zapewnimy im odpowiedni poziom wilgoci. Zdejmujemy ją stopniowo, gdy nasiona zaczynają kiełkować. 

Jakie prace przeprowadzamy w ogrodzie ozdobnym w lutym?

Dodatnie temperatury na koniec stycznia mogą spowodować, że w ogrodzie ozdobnym pojawią się kiełki wiosennych kwiatów cebulowych. Musimy śledzić pogodę w lutym, ponieważ okrywamy je przewiewnym materiałem izolacyjnym tylko przy dużych mrozach bez opadów śniegu. 

Jeżeli wysialiśmy nasiona pelargonii i begonii w styczniu, to w lutym musimy pamiętać o ich pielęgnacji. Po 2 tygodniach od wzejścia zasilamy je słabym roztworem nawozu wieloskładnikowego, dokarmiając rośliny raz na tydzień. Usuwamy też te z objawami chorobowymi. 

Ważnym zabiegiem na luty w ogrodzie ozdobnym jest pikowanie, które wykonujemy, gdy siewki wytworzą po 3,4 listki. Małe rośliny z niedużymi bryłami ziemi przesadzamy do nowych pojemników po to, aby rosły w większej rozstawie, mając większą przestrzeń i lepszy dostęp do światła.  

W lutym w trakcie bezmroźnych dni możemy zrobić cięcie odmładzająco-formujące krzewów kwitnących latem i jesienią. Nie przycinamy natomiast tych kwitnących wiosną, ponieważ nie zakwitłyby w tym roku. 

Do końca lutego dokonujemy odmładzającego cięcia żywopłotów. Czynność ta jest szczególnie ważna w przypadku wybujałych roślin. 

Zobacz też:

Chwast o leczniczych właściwościach. Jak pozbyć się rdestu ptasiego z ogrodu?

Ta wierzba przyciągnie wzrok wszystkich sąsiadów. Sprawdź, kiedy ją przyciąć po zimie

Mówią, że to drzewko bogaczy. Teraz możesz posadzić je we własnym ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | uprawa roślin