Za kilka dni luty. Nie zapomnij o tych czynnościach w ogrodzie, jeśli chcesz mieć piękne kwiaty
Luty w ogrodzie ozdobnym jest niezwykle ważnym czasem. To właśnie wtedy dokonujemy wysiewu pierwszych roślin ozdobnych jednorocznych. Wysiewamy też niektóre byliny. W tym czasie na rabatach pojawiają się pierwsze kiełki roślin cebulowych. Sprawdź, co dokładnie robimy z kwiatami i krzewami na przedwiośniu.
Mimo że zima w lutym trwa w najlepsze, to w tym czasie dokonujemy wysiewu pierwszych roślin ozdobnych jednorocznych tj. tojad, miłek, goryczka. W tym czasie wysiewamy także chaber wielogłówkowy oraz ostróżkę ogrodową.
Możemy rozpocząć też produkcję własnych rozsad kwiatów. Wysiewamy rośliny jednoroczne o długim okresie wegetacji tj. petunia, szałwia błyszcząca, żeniszek meksykański, lobelia.
W styczniu zazwyczaj wysiewamy pelargonię i begonię stale kwitnącą. Jeśli jednak nie zrobiliśmy tego w tym miesiącu, to możemy jeszcze wysiać te kwiaty na początku lutego, lecz nie później.
Rośliny wysiewamy powierzchniowo do pojemników, które wypełniamy mało zasobnym podłożem i przysypujemy je cienką warstwą piasku. Następnie umieszczamy je na parapetach okiennych lub w ciepłej i oszklonej werandzie. Przykrywamy je szybą, ponieważ w ten sposób zapewnimy im odpowiedni poziom wilgoci. Zdejmujemy ją stopniowo, gdy nasiona zaczynają kiełkować.
Dodatnie temperatury na koniec stycznia mogą spowodować, że w ogrodzie ozdobnym pojawią się kiełki wiosennych kwiatów cebulowych. Musimy śledzić pogodę w lutym, ponieważ okrywamy je przewiewnym materiałem izolacyjnym tylko przy dużych mrozach bez opadów śniegu.
Jeżeli wysialiśmy nasiona pelargonii i begonii w styczniu, to w lutym musimy pamiętać o ich pielęgnacji. Po 2 tygodniach od wzejścia zasilamy je słabym roztworem nawozu wieloskładnikowego, dokarmiając rośliny raz na tydzień. Usuwamy też te z objawami chorobowymi.
Ważnym zabiegiem na luty w ogrodzie ozdobnym jest pikowanie, które wykonujemy, gdy siewki wytworzą po 3,4 listki. Małe rośliny z niedużymi bryłami ziemi przesadzamy do nowych pojemników po to, aby rosły w większej rozstawie, mając większą przestrzeń i lepszy dostęp do światła.
W lutym w trakcie bezmroźnych dni możemy zrobić cięcie odmładzająco-formujące krzewów kwitnących latem i jesienią. Nie przycinamy natomiast tych kwitnących wiosną, ponieważ nie zakwitłyby w tym roku.
Do końca lutego dokonujemy odmładzającego cięcia żywopłotów. Czynność ta jest szczególnie ważna w przypadku wybujałych roślin.
Zobacz też:
Zanim posadzisz tulipany, obtocz w tym cebulki. Lepiej się ukorzenią
Sansewieria ma miękkie i pofalowane liście? Ta odżywka postawi ją "na nogi"
Zrób te 3 rzeczy w październiku. Turkuć podjadek i ślimaki będą omijać twój ogród