Reklama
Reklama

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

W wielu ogrodach uprawiane są winogrona, które narażone są na działanie szkodników. Warto temu zapobiegać i stosować opryski. Nie muszą być one jednak kupowane w sklepach, ponieważ możemy przygotować je samodzielnie w tańszy i bardziej ekologiczny sposób. Sprawdź, z czego zrobić skuteczne opryski na winogrona.

Domowe opryski są świetną metodą na ochronę naszych winogron przed mszycami oraz innymi szkodnikami. Dzięki nim nie musimy sięgać po chemiczne środki ochrony roślin i możemy dbać o nie w bardziej ekologiczny, tańszy i bezpieczny dla zdrowia sposób. Podpowiadamy, z czego je przygotować i jak stosować opryski na winogrona.

O czym pamiętać stosując domowe opryski?

Jeżeli chcemy zadbać o nasze rośliny za pomocą domowych oprysków do winogron, to przede wszystkim musimy pamiętać o tym, by stosować je regularnie. Bez tego nie będą one skuteczne. Dodatkowo nasze rośliny powinniśmy opryskiwać rano albo późnym popołudniem, aby unikać mocnego słońca i nie narażać okazów na poparzenia.

Oprócz tego warto rotować różne rodzaje oprysków, ponieważ gdy będziemy stosować tylko jeden preparat, to szkodniki szybko się uodpornią. Nie zapominajmy również o regularnej obserwacji naszych winogron, dzięki czemu będziemy mogli wcześniej zauważyć problem i podjąć szybsze, a co za tym idzie skuteczniejsze działanie.

Jak przygotować domowy oprysk z czosnku?

Jednym z najpopularniejszych i najłatwiejszych do przygotowania oprysków do winogron, jest preparat bazujący na czosnku. Jest on niezwykle skuteczny, ponieważ składnik ten ma naturalne właściwości antygrzybiczne oraz antybakteryjne, co czyni go świetnym elementem ochrony roślin.

Chcąc przygotować domowy oprysk z czosnku, musimy wyposażyć się w:

  • 1 litr wody,
  • 10 ząbków czosnku,
  • 1 łyżeczkę płynu do mycia naczyń,
  • 1 łyżka oleju roślinnego.

Pierwszym krokiem do zrobienia oprysku jest rozgniecenie czosnku, a następnie pozostawienie go w wodzie na dobę. Po upływie tego czasu przecedzamy roztwór, dodajemy do niego płyn do mycia naczyń oraz olej roślinny.

Całość dokładnie mieszamy, a następnie przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Tak przygotowany domowy oprysk z czosnku możemy stosować na nasze winogrona co dwa tygodnie.

Czytaj również: Kosić trawnik częściej czy rzadziej? Ogrodnik podpowiada

Zbierz pokrzywę i wzmocnij swoje winorośle. Jak zrobić oprysk?

Skuteczny oprysk przygotujemy również z pokrzywy. Obfituje ona w minerały, która wzmacniają nasze rośliny i równocześnie odstraszają szkodniki. Co więcej, nie potrzebujemy wiele, aby przygotować ten preparat, ponieważ wystarczy nam jedynie 1 kg świeżej pokrzywy oraz 10 litrów wody.

Pokrzywy zalewamy wodą i pozostawiamy do czasu, aż utworzy się z nich gnojówka. Następnie odcedzamy je i takim roztworem opryskujemy nasze winogrona co 10 dni.

Mydło potasowe - jak je stosować?

Skuteczny oprysk możemy również przygotować, używając mydła potasowego. Jest ono naturalnym środkiem owadobójczym, który pomoże nam zwalczyć wiele szkodników. W dodatku oprysk zrobimy z zaledwie dwóch składników - z 20 g mydła potasowego oraz 1 litra wody.

Mydło rozpuszczamy w wodzie, dokładnie mieszamy i przelewamy nasz roztwór do butelki ze spryskiwaczem. Winogrona opryskujemy co 7-10 dni, zwłaszcza w okresie, gdy intensywnie występują szkodniki.

Zbierz na łące i przygotuj oprysk. Co będzie potrzebne?

Chcąc zrobić skuteczny oprysk na szkodniki, możemy również zebrać mniszek lekarski. Ma on silne właściwości ochronne i jest szczególnie skuteczny przeciwko mszycom. Przygotujemy go z zaledwie 200 g świeżych liści mniszka lekarskiego oraz 1 litra wody.

Na początek siekamy liście mniszka i zalewamy je gorącą wodą. Pozostawiamy je tam na dwie godziny, a następnie przecedzamy roztwór i przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Oprysk stosujemy co dwa tygodnie.

Zobacz też:

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? We wrześniu wzmocnij go tym

Jesienią jeżówka potrzebuje tych zabiegów. Dzięki nim zakwitnie podwójnie

Róże mogą zakwitnąć ponownie. Wystarczy, że zadbasz o to

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | pielęgnacja roślin | szkodniki w ogrodzie