Reklama
Reklama

Wysiewasz ogórki do gruntu? Lepiej poczekaj, najlepszy termin dopiero przed nami

Wiele osób wraz z nadejściem wiosny zabiera się za wysiew ogórków. Jednak warto jeszcze nieco się z tym wstrzymać, ponieważ odpowiedni czas siewu jest kluczowy, jeśli chcemy później cieszyć się obfitymi i zdrowymi plonami. Podpowiadamy, jaki termin jest najlepszy na wysiew ogórków do gruntu oraz jak o nie dbać, aby uprawa była udana.

Uprawa ogórków wymaga od nas cierpliwości, zwłaszcza gdy chodzi o wysiewanie ich do gruntu. Jeśli zrobimy to zbyt wcześnie, możemy narazić swoją uprawę, ponieważ ogórki źle znoszą niskie temperatury. Sprawdź, jaki termin jest najlepszy na siew tych roślin i o czym pamiętać, by cieszyć się dużymi plonami.

Kiedy powinno się siać ogórki?

Uprawa ogórków gruntowych wymaga od nas nie tylko wiedzy, ale i cierpliwości, ponieważ aby mieć udane plony musimy nieco wstrzymać się z siewem i dostosować ten termin do panujących warunków pogodowych. Dzięki temu będziemy cieszyli się smacznymi i zdrowymi ogórkami.

Wynika to z tego, że ogórki są roślinami ciepłolubnymi. Wobec tego uprawa w naszym klimacie musi być dopasowana do aktualnej pogody. Najlepszym terminem na siew ogórków gruntowych jest połowa maja. To moment, gdy mija już ryzyko wiosennych przymrozków, które mogłyby uszkodzić delikatne jeszcze rośliny. Ogórki możemy uprawiać, siejąc nasiona bezpośrednio do gruntu lub z rozsady.

Czytaj również: Już dziś podlej truskawki tym nawozem. Będą miały więcej owoców niż myślisz

Jaki jest najlepszy czas na wysiew ogórków gruntowych na rozsadę?

Decydując się na uprawę ogórków z rozsady, możemy nasze nasiona wysiać już w drugiej połowie kwietnia. Istotne jest zachowanie tego terminu, ponieważ gdy zrobimy to zbyt wcześnie, to sadzonki będą wybujałe z uwagi na brak odpowiedniej ilości światła słonecznego wczesną wiosną.

Do jednej donicy o średnicy 8-10 cm można wsiać 2-3 nasiona ogórków w dołkach o głębokości 1,5-2 cm. Pojemniki najlepiej trzymać na parapecie, gdzie będą miały stały dostęp do światła. Naszą rozsadę możemy przenieść na jej stałe miejsce około 4 tygodniach od wysiewu.

Kiedy siać ogórki w gruncie?

Natomiast, gdy postanowiliśmy wysiewać nasiona bezpośrednio do gruntu, musimy poczekać, aż gleba będzie odpowiednio nagrzana oraz gdy minie ryzyko przymrozków. Wobec tego siew należy przeprowadzać między połową maja a połową czerwca.

Jednak wielu ogrodników trzyma się zasady, że siew ogórków powinien rozpocząć się w dniu św. Stanisława, czyli 8 maja. Dzięki temu nie narazimy sadzonek na zniszczenie przez zimno i będziemy mogli cieszyć się zdrowymi i obfitymi plonami.

Jak dbać o ogórki, aby zdrowo się rozwijały?

Przed siewem warto obtoczyć nasiona w mączce bazaltowej. Stanowi ona naturalny nawóz i w dodatku ochroni nasze rośliny przed chorobami. W ten sposób zapewnimy nasionom lepsze warunki na pierwsze dni wzrostu.

Dopilnowanie prawidłowego terminu wysiewu to nie wszystko. Musimy również odpowiednio zadbać o rośliny, zapewniając im dobre warunki do wzrostu. Przede wszystkim kluczowe jest wybranie dla nich stanowiska, w którym będą mogły się zdrowo rozwijać. Ogórki lubią miejsca ciepłe, dobrze nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru. Oprócz tego należy je umieszczać w glebach żyznych i wilgotnych. Co jakiś czas warto je także nawozić kompostem lub obornikiem.

Zobacz też:

Nie zapomnij założyć ich na drzewka owocowe. Dzięki temu uchronisz sad przed szkodnikami

Susza zniszczyła twój trawnik? To nie koniec świata, jeszcze możesz go uratować

Zblenduj, zmieszaj z wodą i wlej do doniczek. Rośliny ci podziękują

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin