Reklama
Reklama

Wysiej aksamitki w tym terminie, a będą kwitły aż do jesieni

Aksamitki prezentują się bardzo okazale, a przy tym są proste w uprawie. Nie ma się więc co dziwić, że tak chętnie wysiewane są co roku w wielu ogrodach. Chcąc się i w tym sezonie cieszyć z barwnych rabat pełnych aksamitek, dobrze pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Między innymi o terminie, w którym warto je wysiać. Sprawdź, kiedy najlepiej to zrobić.

Aksamitki często nazywane również turkami lub śmierdziuchami są niezwykle lubianymi kwiatami. Owszem, nie mogą poszczycić się pięknym zapachem, ale za to dobrze prezentują się na rabatach, są odporne na trudne warunki i przy tym proste w uprawie. Tak wiele zalet rekompensuje niezbyt przyjemną woń. Chcąc cieszyć się jak najdłużej z tych pomarańczowych kwiatów w swoim ogrodzie, warto wysiać je w odpowiednim terminie.  

Aksamitki — pięknie zdobią ogród i są proste w uprawie

Aksamitki zaczynają kwitnąć w czerwcu, a przestają wraz z pierwszymi przymrozkami. Zachwycają swoim pomarańczowym kolorem oraz karbowanymi płatkami, ale zdecydowanie nie zapachem. Pomimo tego, są barwną i długoterminową ozdobą ogrodu. Sprawdzają się również doskonale na tarasach oraz balkonach

Poprzez swoje obfite i intensywne kwitnięcie przez cały sezon, wiele osób decyduje się właśnie na nie. Aksamitki dzięki swoim niewielkim wymaganiom przetrwają w niemal każdych warunkach. Są odporne na choroby, szkodniki, a także silnie nasłonecznione stanowiska. Chwilowa susza również im niestraszna.  

W zależności od gatunku tworzą ciekawe kompozycje. Najczęściej spotykane są te pomarańczowe, ale można również znaleźć takie o odmianie żółtej. Wraz z brązowymi akcentami wyglądają niezwykle atrakcyjnie. Liście tych kwiatów również należą do oryginalnych. Są ciemnozielone z ząbkowatymi brzegami. Pomimo specyficznego zapachu, kwiaty te są uwielbiane przez wiele osób.

Przeczytaj również: Jesteś początkującym ogrodnikiem? Ta roślina ma piękne kwiaty i jest prosta w pielęgnacji

Kiedy jest najlepszy czas na wysiew aksamitek?  

Zapewniając im odpowiednie warunki, aksamitki mogą kwitnąć aż do jesieni. Warto zadbać o słoneczne miejsce, które przyczyni się do większego wzrostu i sporej ilości obfitych kwiatów. Dobrze również pamiętać o tym, aby na bieżąco usuwać przekwitnięte pędy. Ta prosta czynność będzie pobudzać roślinę do wzrostu.  

Aby jednak móc cieszyć się aksamitkami przez cały sezon, należy je wysiać w odpowiednim terminie. Co można rozumieć przez słowo odpowiedni? W przypadku tych kwiatów najlepszy czas na przygotowywanie rozsadów w domu trwa od połowy marca do maja. Warto się więc za to zabrać już teraz.

Tak jak w przypadku większości kwiatów, najlepszy moment na wsadzenie gotowych rozsad do gruntu jest natomiast wtedy, kiedy nie ma już ryzyka przymrozków. W związku z tym najczęściej aksamitki wsadza się do ziemi w drugiej połowie maja. Tak więc, jeśli nie masz jeszcze przygotowanych rozsad aksamitek, zrób to jak najszybciej. Teraz jest na to najlepszy termin.  

Zobacz też:

Zapomnisz o pleśni w łazience. Wystarczy, że umieścisz w niej te rośliny

Koniecznie zrób to, gdy papryka kwitnie. Owoce będą duże i jędrne

Możesz uprawiać arbuzy w ogrodzie. Sprawdź, kiedy najlepiej je posiać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | sadzenie | działka